امروز: دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ [2021/12/06]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 8146 تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۶:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

وزیر نفت خبرداد؛

افزایش عرضه جهانی نفت نسبت به تقاضا در اوپک روند کاهشی قیمت را بدنبال دارد /علت کاهش پایه ای نفت نحوه عرضه و تقاضا است

خبرایران: بیژن زنگنه وزیر نفت گفت: با توجه به اینکه 2.2 میلیون بشکه افزایش عرضه جهانی نسبت به تقاضا در اوپک وجود دارد این سبب می شود تا با روند کاهشی قیمت روبرو باشیم.
افزایش عرضه جهانی نفت نسبت به تقاضا در اوپک روند کاهشی قیمت را بدنبال دارد /علت کاهش پایه ای نفت نحوه عرضه و تقاضا است

به گزارش خبر ایران، بیژن زنگنه روز یکشنبه در نشست مشترک نفت و انرژی که در حاشیه اولین کنفرانس اقتصاد ایران برگزار شد، افزود: با توجه به تغییرات شدید قیمت نفت در چند ماه اخیر، شاهد بودیم قیمت نفت برنت از 110 دلار تا دسامبر به زیر 70 دلار رسید و در حال حاضر نیز این رقم به حدود 56 دلار رسیده است.

وی با اشاره به اثرگذاری اوپک در بازار نفت گفت: در بازار یک طرف به عنوان عرضه و یک طرف تقاضا وجود دارد که اوپک همواره در طرف عرضه بازی می کند تا از طریق متعادل کردن قیمت و یا کم کردن تقاضا به شرایط بهتری برسد.

وزیر نفت درخصوص وضعیت عرضه و تقاضا نیز اظهار داشت: در سال 2014 کل تقاضای جهانی نفت 91.1 میلیون بشکه بود که 55.9 میلیون بشکه توسط کشورهای غیر اوپک و 5.8 میلیون بشکه میعانات گازی که درکل دنیا تولید شد، تامین شده است و سهم اوپک نیز 29.4 میلیون بشکه بوده است. وی با بیان اینکه سهم اوپک در سال 2014 با 7 درصد افزایش در عرضه تولید به 30.1 میلیون بشکه رسید افزود: در سال 2015 تقاضای جهانی به 92.3 میلیون بشکه می رسد که 1.2 میلیون بشکه اضافه تر از سال گذشته است بنابراین 57.3 میلیون بشکه از این میزان توسط کشورهای غیر اوپک تولید خواهد شد و 200 میلیون بشکه نیز توسط ان جی ال که در نتیجه 700 هزار بشکه به تولید اوپک افزوده خواهد شد.

وزیر نفت اظهار داشت: رشد اقتصاد جهانی در سال 2014، 3.2 درصد بوده و در سال 2015 برآورد می شود بین 3.6 تا 3.8 درصد باشد، بنابراین رشد اقتصاد جهانی در سال 2015 رو به رشد خواهد بود.در سال 2009 تولید اوپک 31.2 میلیون بشکه در روز بود که تصمیم گرفته شد 2.5 میلیون بشکه کاهش یابد که قیمت ظرف یک سال به 80 دلار رسید.

زنگنه ادامه داد: در سال 2009 تولید نفت شیل در آمریکا کمتر از 1.5 میلیون بشکه بود که بعد از تصمیم گیری کاهش میزان تولید در اوپک تولید خود را به 6 میلیون بشکه افزایش داد و تاکنون 400 میلیارد دلار سرمایه گذاری صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: تفاوت عمده تولید در اوپک و شیل آمریکا در این است که چاه هایی که برای بهره برداری در نفت شیل زده می شود کوتاه مدت است و جزو هزینه تولید به حساب می آید و به همین دلیل هزینه تولید نفت در شیل آمریکا بالا است.

وزیر نفت افزود: تصمیم گیری در اوپک بر دو اصل اجماع و اینکه تصمیمات ضمانت اجرایی ندارد استوار است یعنی هر یک از اعضای اوپک به رغم تصمیم گیری ها هر آنچه بخواهد می تواند تولید کند و از همه مهمتر مقدار ظرفیت خالی است که کشورها در زمان بحران از آن استفاده می کنند.

زنگنه توضیح داد: پیش از اجلاس اخیر اوپک، اعضای این سازمان می گفتند که تولید را کاهش نمی دهیم چرا که قیمت نفت را افزایش خواهد داد و تحمل می کنیم تا قیمت نفت با توجه به رشد اقتصادی جهانی افزایش یابد.

زنگنه گفت: هشت کشور عضو اوپک به دنبال کاهش 1.5 میلیون بشکه ای بودند ولی چهار کشور با کاهش مخالفت کردند.

وی ادامه داد: بازار دو بخش روانی و فیزیکی دارد که اگر اعضا با احترام با هم برخورد کنند در بخش روانی آن اثرگذار خواهد بود.

وزیر نفت در تحلیل اجلاس اوپک اظهار داشت: علت کاهش پایه ای نفت نحوه عرضه و تقاضا است ولی ادامه روند کاهشی نشان می دهد که عامدا و عالما مدیریت می شود تا قیمت افزایش نیابد و این عامل به رشد اقتصاد جهانی منجر می شود.

زنگنه با طرح این سوال که چقدر طول می کشد رشد اقتصادی به وجود آید و شاهد افزایش قیمت نفت باشیم گفت: برای اولین بار رسانه ها در برابر افت قیمت نفت مخالفت می کنند و از طرفی دعواهای جمهوری خواهان و دموکرات ها نیز می تواند در ماه های اخیر در قیمت نفت اثرگذار باشد بنابراین پیش بینی بر این است که در ماه های آینده قیمت نفت بین 70 تا 90 دلار برسد که بودجه سال آینده بر مبنای نفت 70 دلار قیمت پرتی نیست.

وزیر نفت در پایان با اشاره به اینکه پیگیری موضوعات مرتبط با نفت باید در سطوح بالای سیاسی انجام شود گفت: با توجه به سهم صادراتی کشور فشارها نمی تواند باعث کوتاهی از مواضع مان شود ولی باید بدانیم که به دلیل عوامل ناشناخته و متعدد اثرگذار و تاثیر اراده سیاسی کشورهای بزرگ تولید کننده نفت نمی توان در چنین مواردی با قطعیت سخن گفت و در این خصوص مسایل سیاسی منطقه مهم است.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب