امروز: شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ [2024/07/13]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 64498 تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱:۴۶:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

با حضور فعالان صنعت داروسازی کشور و به میزبانی شهرآفتاب ؛

ششمین نمایشگاه فارمکس ۲۰۲۴ (صنعت داروسازی و صنایع وابسته ) افتتاح شد

خبرایران : مراسم افتتاح ششمین نمایشگاه بین‌المللی فارمکس 2024 صببح امروز پنجشنبه 14 تیرماه 1403 با حضور «محمدمهدی برادران» معاون صنایع عمومی وزارت صمت، «مرتضی شاه‌میرزایی» مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، «سید حیدر محمدی» رئیس سازمان غذا و دارو ،« عباس تقدسی‌نژاد » مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب و اصحاب رسانه در نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب برگزار شد.
ششمین نمایشگاه فارمکس ۲۰۲۴ (صنعت داروسازی و صنایع وابسته ) افتتاح شد

به گزارش خبرایران، مراسم افتتاح ششمین نمایشگاه بین‌المللی فارمکس 2024 صببح امروز پنجشنبه 14  تیرماه 1403 با حضور «محمدمهدی برادران» معاون صنایع عمومی وزارت صمت، «مرتضی شاه‌میرزایی» مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، «سید حیدر محمدی» رئیس سازمان غذا و دارو ،« عباس تقدسی‌نژاد » مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب و اصحاب رسانه در نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب افتتاح و دراین مراسم  محمدمهدی برادران معاون صنایع عمومی وزارت صمت  در این مراسم اظهارداشت: من از برگزارکنندگان ششمین نمایشگاه بین‌المللی فارمکس که به موضوع برگزاری نمایشگاهی همراه با همایش توجه کرده‌اند، تشکر ویژه می‌کنم؛ هم‌زمان با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی فارمکس ۱۱۲ عنوان آموزشی در ۱۷ نشست تخصصی بررسی می‌شوند.


برادران :  : امروز در  حوزه تولید مواد مؤثر و اولیه تولید دارو تا ۷۲ درصد به خودکفایی رسیدیم
وی تصریح کرد: به یاد دارم که من و دوستانم در جلسات شورای سیاست‌گذاری تلاش زیادی کردیم تا این مبحث را در ذهن برگزارکنندگان ششمین نمایشگاه بین‌المللی فارمکس نهادینه کنیم که  بگوییم که این نمایشگاه تخصصی بیشتر از آنکه به غرفه نیاز داشته باشد، به وجود بستری برای بیان دیدگاه‌ها و استفاده از تجارب نیاز دارد. کمااینکه در سطح دنیا نمایشگاه‌ها به همین شکل برگزار می‌شوند اما متاسفانه در کشور ما، فرهنگ نمایشگاه‌داری هم مثل فرهنگ دارو دچار ضعف‌هایی هست. نمایشگاه بین‌المللی فارمکس این نقص نمایشگاه‌های کشور را اصلاح کرد.
برادران عنوان داشت : من می‌خواهم امروز ۲ نوع نگاه وارداتی‌گرا و تولیدگرا را با هم مقایسه کنم. این یک بحث سیاسی یا بین دولت‌های مختلف نیست. ما در دولت سیزدهم نگاه‌هایی را داشتیم که در مقابل نگاه تولیدگرا قرار گرفته بودند و وزارت صمت بارها بر سر موضوع واردات بی‌رویه با صاحبان آن نگاه‌ها چالش داشت و برخی از مدیران دولت سیزدهم نیز در مقابل مافیا می‌ایستادند.
وی تاکید کرد: وزیر بهداشت در ایران فارما با صراحت فرمود که هر واحد تولید دارو مجاز است حداقل ۲۰ درصد تولیداتش را بدون طی کردن مراحل تشریفاتی صادر کند. از سمت دیگر برخی از مدیران اجرایی تلاش می‌کنند که با ایجاد موانع مختلف، صادرات را محدود کنند البته میزان صادرات داروی کشورمان در ۳ سال اخیر ۸۰ درصد رشد داشته است و ۵۳ واحد جدید تولیدی در همین مدت زمانی ایجاد شده است.
معاون صنایع عمومی وزارت صمت افزود: نگاه صنعتی می‌گوید که شما در تراز بین‌المللی تولید و قیمت‌گذاری کنید و در همین تراز سهم خودتان را از جهان بخواهید، نیازهای داخلی‌تان هم تأمین خواهد شد اما اگر ما تصمیم بگیریم که در ابتدا فقط جوابگوی نیازهای داخلی خودمان باشیم، باید هر روز نگران این باشیم که روزی توان پاسخگویی به آن نیازها را نداشته باشیم. ما اگر می‌توانستیم فقط استامینوفن را در تراز بین‌المللی تولید و قیمت‌گذاری کنیم، چند برابر سهم خودمان را از بازارهای جهانی می‌گرفتیم؛ بازار جهانی استامینوفن بالغ بر ۱۴ میلیارد دلار است.
وی خاطرنشان کرد: ما امروز در  حوزه تولید مواد مؤثر و اولیه تولید دارو تا ۷۲ درصد به خودکفایی رسیدیم و باید زنجیره را کامل کنیم. من از مسئولان پتروشیمی کشورمان تشکر می‌کنم زیرا شرکت‌های  پتروشیمی را به  واحدهای تولید محصولات شیمیایی متصل کردند.
برادران افزود : کشور ما امروز در بسته‌بندی محصولات دارویی به خودکفایی صد در صد رسیده است بنابراین اصرار به واردات بیش از حد  بسته‌بندی دارو، اصرار درستی نیست و برخی از افراد به هر دلیلی وجود مافیای دارو را انکار می‌کنند زیرا در واردات بیش از اندازه دارو، سهم دارند و رد پایشان در پرونده‌های مفتوح، دیده می‌شود و ما نمی‌توانیم صورت مسئله وجود مافیای دارو را نادیده بگیریم و آن را پاک‌ کنیم و ما امروز به این توفیق رسیدیم که ۵۰۹ مولکول را داخلی‌سازی کنیم.

تقدسی نزاد : شهر آفتاب می‌تواند مرکز تجارتی را برای حوزه داروسازی داشته باشد
عباس تقدسی‌نژاد مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب نیز در بخش دیگری از مراسم افتتاحیه ششمین نمایشگاه بین‌المللی فارمکس اظهارداشت: صنعت داروی کشورمان امروز به خودکفایی نزدیک به صددرصدی در تولید دارو رسیده اما بعضا گلایه‌هایی درباره قاچاق دارو وجود دارند.
وی ابرازداشت : بر اساس آمار، میزان تولید داروی کشورمان در سال ۱۴۰۲، ۱۱ درصد رشد داشت و صادرات نیز ۲ برابر افزایش پیدا کرد. در همان سال واردات دارویمان ۱۳.۶ کاهش داشت.
 
مدیر عامل نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب یادآورشد: شهر آفتاب می‌تواند مرکز تجارتی را برای حوزه داروسازی داشته باشد و نمایشگاه دائمی تجهیزات پزشکی را دایر کرده است. در واقع ما داریم سعی می‌کنیم که نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب را با برگزاری نمایشگاه‌های دایمی و ایجاد هاب‌های بین‌المللی به مرکز تجارت بین‌المللی کشور تبدیل کنیم.
وی ادامه داد: مدیران نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب در گذشته تلاش کردند که مجموعه نمایشگاهی مذکور را به مناطق آزاد منفصل  فرودگاهی کشور متصل کنند و اگر این‌گونه شود، مفید است.

 

در ششمین نمایشگاه مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی (فارمکس) ۵۰۰ شرکت تولیدی حضور دارند که ۵۰ درصد از آنها را شرکت‌های دانش‌بنیان تشکیل می‌دهند و قرار است محصولات جدیدی نیز در این نمایشگاه رونمایی شود.همچنین در این نمایشگاه ۱۱۰ عنوان آموزش به شرکت کنندگان ارائه و  ۳۷ هیئت تجاری از کشور‌های مختلف به همراه سفرای آنها در ششمین نمایشگاه بین‌المللی فارمکس حضور خواهند داشت.این نمایشگاه از سوی سندیکای سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی و با مشارکت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان غذا و دارو و وزارت صنعت، معدن و تجارت به مدت سه روز برگزار می‌شود. همچنین در ششمین نمایشگاه بین‌المللی فارمکس برای نخستین بار هوش مصنوعی و ربات‌ها به کمک برگزارکنندگان می‌آید و پذیرایی از مهمانان حاضر و بازدیدکنندگان بر عهده ربات خواهد بود.
 

بنابراین گزارش، ششمین نمایشگاه فارمکس 2024  به میزبانی شهر آفتاب از 14 تیر الی 17 تیر ماه 1403  برگزار می شود

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب