امروز: جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ [2024/07/12]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 64443 تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۴۸:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

آیین بهره برداری از ۵۰ هزار پورت فیبرنوری مخابرات تهران برگزار شد

خبرایران : مراسم رونمایی و بهره برداری از ۵۰ هزار پورت فیبرنوری مخابرات استان تهران با حضور مدیران ارشد شرکت مخابرات ایران و استان تهران و مدعوینی از مجلس شورای اسلامی، فرمانداری و مسئولان اداری و نظامی دوشنبه ۱۱ تیرماه برگزار شد.
آیین بهره برداری از ۵۰ هزار پورت فیبرنوری مخابرات تهران برگزار شد

به گزارش خبرایران از اداره کل روابط عمومی مخابرات منطقه تهران، نخستین مراسم افتتاح پروژه های فیبرنوری سال ۱۴۰۳ و بیست و سومین آیین رونمایی  از سرویس FTTH  که به صورت سراسری و به میزبانی اداره کل مخابرات منطقه دو تهران در سالن همایش های مجتمع مسکونی روما واقع در منطقه سوهانک تهران با حضور مهندس سلطانی مدیرعامل و دکتر زارعیان معاون تجاری و امور مشتریان شرکت مخابرات ایران، مهندس ملک جعفریان مدیر مخابرات استان تهران،  معاونان و جمعی از مدیران شرکت مخابرات ایران و استان تهران به انجام رسید، بهره برداری از ۵۰ هزار پورت فیبرنوری مخابرات  استان تهران، در راستای طرح نجما بطور رسمی رونمایی شد.

در این مراسم مهندس سلطانی در سخنانی با اشاره به پیشینه و قدمت بیش از ۵۰ سال شرکت مخابرات ایران، شبکه مخابراتی کشور را شبکه ای پیچیده، گسترده، امن و پایدار توصیف کرد، که در اقصا نقاط ایران و دورترین روستاها به ارایه سرویس های متنوع می پردازد و در این باره گفت: شبکه مخابرات بی بدیل و بی نظیر و غیر قابل جایگزین است و منابع کشور صرف ایجاد چنین شبکه عظیمی شده، بنحوی که در طول ۵۰ سال با تلاش ها و زحمات نیروهای متخصص و متعهدی در جای جای ایران اسلامی گسترش یافته و اینک برای ارایه سرویس های جدید از جمله فیبرنوری بطور جهادی از سال ۱۴۰۱ وارد میدان شده است.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه افتتاحات انجام گرفته شده صرفا به  لایه دسترسی محدود نمی شود، افزود: برای به ثمر رسیدن و در اختیار قرار گرفتن سرعت بالا برای مشترکان، زنجیره ای از فعالیت ها در لایه های تجمیع، دیتا و انتقال در قالب طرح نهضت جهادی شرکت مخابرات ایران، با زحمات و تلاش های بسیار و اتکای به منابع داخل شرکت صورت پذیرفته است.

وی با اعلام آمادگی برای تکمیل زیرساخت های مورد نیاز و واگذاری  ۲۰ میلیون پورت اینترنت پرسرعت مبتنی بر فیبرنوی توسط شرکت مخابرات ایران اظهار داشت: طرح نجما را سال ۱۴۰۱ شروع کردیم، اما فیبرنوری لایه دسترسی در سال ۱۳۹۵ آغاز شد، که به دلیل برخی مقررات گذاری اشتباه، کار توسعه در شرکت مخابرات ایران در سال ۱۳۹۶ رو به افول رفت؛ اگرچه توانمندی آن وجود داشت. اما در  دولت سیزدهم دوباره موضوع فیبرنوری در لایه دسترسی کلید خورد و به آن توجه شد.

مهندس سلطانی با بیان اینکه هدف گذاری شرکت مخابرات ایران ایجاد سه و نیم میلیون پوشش تا پایان سال ۱۴۰۳ است، که بر اساس دستورالعمل‌های سازمان تنظیم مقررات می‌تواند تا هفت میلیون پوشش نیز برسد، تشریح کرد: شرکت مخابرات ایران بورسی و سهامی عام است؛ چیزی برای پنهان کردن نداریم و خیلی راحت می‌توان درباره جزئیات صحبت کرد. در بخش اینترنت ثابت فشار مالی سنگینی به شرکت مخابرات ایران وارد شد، اما وظیفه ما بود که در راه توسعه و پیشرفت با منابعی که داریم به شکل جهادی کار کنیم.

وی  با بیان اینکه در این لحظه از برنامه عقب نیستیم و در بسیاری از استان‌ها از برنامه جلوتریم، اظهار داشت: پس از طرح نجما، طرح دیگری به نام طرح تحول بنیادین شبکه مخابرات ایران در تهران داریم تا همان لایه‌های شبکه را برابر با تجهیزات به روزی که در دنیا در حال استفاده است، بازسازی و نوسازی کنیم.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران تصریح کرد: وظیفه اصلی در بخش زیرساخت ارتباط بر عهده شرکت مخابرات ایران است. بحث مهم این است که الان سرعت را برای مردم بالا می‌بریم؛ اما باید سرویس مناسب و متنوع برای مشترکین ایجاد شود.

وی با بیان اینکه حمایت از شرکت های دانش بینان برای ارایه سرویس های متنوع در حوزه های سلامت، حمل و نقل و هوشمندسازی مراکز مختلف در دستور کار قرار دارد، به فرمایشات مقام معظم رهبری در فروردین ۱۴۰۲ مبنی بر لزوم همدلی و همکاری مسئولان اشاره کرد و در این باره گفت: آنچه که موجب پیشرفت و توسعه سرویس های جدید و بروز ارتباطی و مخابراتی می شود، همدلی و همراهی مسئولان سایر بخش ها و نهادها برای اتمام پروژه های ملی نظیر طرح نهضت جهادی فیبرنوری و تلاش مضاعف همکارانی همچون مهندس ملک جعفریان معاونان، مدیران و کارکنان مجموعه مخابرات استان تهران و سایر استان هاست که به معنای واقعی، مجاهدانه و بدون مشوق های حمایتی و با تکیه بر تخصص و توانمندی و منابع داخلی موفق به اجرای پروژه های فیبرنوری شده اند.

مهندس سلطانی مجموعه عظیم شرکت مخابرات ایران را مجموعه ای قوی و تنومند، ثروت بیکران برای کشور و  برخوردار از نیروهای متخصص و متعهدی دانست، که برای تحقق وظایف ملی در کنار مدیران باسابقه و متخصص در ۳۱ استان برای تحقق اهداف در نظرگرفته شده حوزه فیبرنوری تلاش می کنند.

مهندس ملک جعفریان مدیر مخابرات استان تهران دیگر سخنران آیین بهره برداری از ۵۰ هزار پورت فیبرنوری استان تهران بود، که با اشاره به روند سیر تحولات تاریخی در حوزه ارتباطات و فناوری های اطلاعاتی، اظهار داشت: توسعه ارتباطات و اینترنت در استان تهران سرعت بسیار خوبی گرفته و ما در صدد هستیم اینترنت با سرعت بسیار مطلوب را بر بستر فیبرنوری در اختیار مشترکین و متقاضیان خود قرار دهیم.

مهندس ملک جعفریان با بیان اینکه اینترنت و فضای سایبری باعث شده است پارادایم اقتصادی جدیدی به نام همدارهای مشارکتی ایجاد شود و آینده نظام سرمایه داری را به خطر انداخته و بطور تدریجی آن را به حاشیه ببرد، پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ این اتفاق بیفتد و دیگر بطور جدی بحثی از نظام سرمایه داری نباشد.

وی افزود: در آینده پرینترهای سه بعدی، تاثیر عظیمی بر فعالیت تولیدکنندگان خرد و کلان و تولید قطعات کوچک و بزرگ نظیر بوردهای الکترونیکی، قطعات مکانیکی، موتورهای خودرو و… برجای خواهد گذاشت، زیرا با استفاده از چنین فناوری هایی تجهیزات، کالا و قطعات مورد نیاز توسط استفاده کننده نهایی تولید شود و عملا باعث می‌شود هزینه های نهایی تولید قطعات و تجهیزات کاهش یابد و خلاصه اینکه در کنار اینترنت دیتا، اینترنت انرژی، اینترنت لجستیک و اینترنت اشیا در حال شکل گرفتن و رشد می‌باشد.

مدیر مخابرات استان تهران در ادامه اظهار داشت: پیش بینی می‌شود در حال حاضر  ۱۵ میلیارد تجهیز به شبکه جهانی اینترنت متصل باشد، که برآورد می شود تا سال ۲۰۳۲ با توسعه اینترنت اشیا بیش از ۶۰۰ میلیارد تجهیز و قطعه به اینترنت متصل شود.

مهندس ملک جعفریان اشاره کرد: اینترنت و فضای مجازی مسیرهای زندگی و کسب و کار بشری را تغییر داده است، به نوعی که مالکیت تبدیل به دسترسی شده، کاربران متصل به شبکه جهانی هر روز دانش آنها افزایش و در حال بهتر شدن می باشند، با تولید محتوا و اشتراک گذاری آن در شبکه حضور خود را اعلام می‌کنند و عملا وجود و بقای شبکه جهانی به این جریان اطلاعات و تبادل آن بستگی دارد و خواندن صفحات کتاب به اسکرین کردن صفات نمایش تبدیل شده و سطح مطالعه ۴ برابر شده است؛ استفاده از ابزار هوش مصنوعی در حال عادی شدن برای کاربران می‌شود و….

مدیر مخابرات استان تهران با اشاره به اینکه سه سال قبل در استان تهران، مصرف اینترنت  ۸۰ درصد و محتوای داخلی ۲۰ درصد بود، افزود: اکنون این نسبت مساوی و ۵۰ درصد شده است، که به معنای ایجاد بازارهای جدید کاری در حوزه تولید محتوا شده است و شرکت‌های جدیدی شکل گرفته و در حال فعالیت می باشند.

وی ادامه داد: یکی از زیرساخت های اصلی شبکه جهانی اینترنت، ارتباطات آن است، که مخابرات آن را بطور کامل و جامع در اختیار دارد و می‌تواند آن را در دسترس کاربران قرار دهد و امروز با رشد فناوری و نیازی که مردم به استفاده محتوای اینترنت و توسعه کسب و کار خود دارند، زیرساخت فعلی مخابرات ( سیم های مسی ) پاسخگوی نیاز متقاضیان و فعالان این صنعت نبوده و نیاز به ایجاد ارتباطات جدید و نوین می‌باشد، که مخابرات علاوه بر نگهداری وضع موجود، توسعه فیبرنوری را نیز در دستور کار دارد، تا کاربران بتوانند با سرعت بالا از اینترنت و…. استفاده نمایند.

مهندس ملک جعفریان با بیان اینکه از ابتدای دولت سیزدهم، توسعه فیبرنوری در دستور کار قرار گرفته است، خاطرنشان ساخت: مخابرات نیز برای اینکه بتواند کار را پیش ببرد دو هدف گذاری مهم انجام داد، که یکی از آن‌ها طرح «نجما» و دیگری «دیجیتما» است، که در همین راستا در نمایشگاه الکامپ ( دیروز ) در  حمایت از شرکت های دانش بنیان، قراردادی با شرکت نواتل برای ارایه سرویس ” متاما” مرکز تماس ابری مخابرات ایران ” منعقد شد.

وی در تشریح اقدامات و فعالیت های انجام گرفته شده توسط مخابرات استان تهران برای اجرای طرح نجما گفت: سال گذشته در قالب طرح نجما ۲۲ افتتاح داشتیم و امروز نیز فیبرنوری مربوط به بیش از ۳۰۰ ساختمان و مجتمع مسکونی، اداری و تجاری را با معدل ۱۷۰ واحد مسکونی برای هر ساختمان افتتاح می‌کنیم.

در ادامه مراسم بهره برداری از ۵۰ هزار پورت فیبرنوری مخابرات استان تهران، دکتر زارعیان معاون تجاری و امور مشتریان شرکت مخابرات ایران ضمن تقدیر از تلاش های ارزنده مجموعه مخابرات استان تهران در گسترش فیبرنوری و واگذاری سرویس  FTTH به موضوع ” توسعه در عصر مقررات گذاری و مقررات زدایی” پرداخت، که در سال ۱۳۸۳ در قالب مقاله به اتحادیه جهانی ارتباطات و مخابرات توسط وی و دکتر معتمد نژاد ارایه شده است و در این باره گفت: با اهمیت یافتن مقوله ارتباطات بعنوان زیرساخت اصلی توسعه در سایر مولفه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، نقش و رسالت مهمی بر دوش شرکت های مخابراتی جهان قرار گرفت.

وی افزود: وجود مقررات دست و پاگیر موجب شد تا خصوصی سازی با هدف تسریع در گردش امور و توسعه سریعتر زیرساخت های ارتباطی مورد نیاز جامعه صورت پذیرد و در ایران نیز از سال ۱۳۸۸ خصوصی سازی مخابرات انجام گرفت تا خارج از مقررات دست و پاگیر دولتی و با تاسیس سازمان تنظیم مقررات وارد عرصه جدیدی شود.

دکتر زارعیان با بیان اینکه پس از خصوصی سازی، شرکت مخابرات زیر فشار مقررات تعرفه گذاری قرار گرفته است، تصریح کرد: با نگاهی به فهرست تعرفه های مخابراتی از سالیان قبل تا کنون به روشنی در می یابیم که بیش از ۱۰ خدمت مخابراتی با تعرفه های دهه ۸۰ و ۹۰ ارایه می شود و اینکه با وجود چنین شرایطی اما مخابرات روند توسعه را متوقف نکرده است، به معجزه ای شبیه است که ناشی از روحیه ایثارگری و از خودگذشتگی کارکنان خدوم مجموعه مخابرات است.

معاون تجاری و امور مشتریان شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه توسعه نیامند سرمایه گذاری است، اظهار امیدواری کرد برنامه ریزی در سیاست گزاری ها به نحوی انجام گیرد تا روند توسعه و خدمت رسانی به مردم و رفع نیازهای ارتباطی ملت شریف ایران اسلامی به شکل مطلوبی محقق شود.

همچنین در این مراسم، دکتر بیژن نوباوه نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت های دو دهه قبل خود در دوران خبرنگاری در کشور آمریکا، دشواری انتقال اطلاعات، اخبار، تصاویر و گزارش های تلویزیونی را مورد تشریح قرار داد و در مقایسه با وضعیت امروز فناوری های ارتباطی و مخابراتی اظهار داشت: به مدد زیرساخت های ارتباطی و مخابراتی و فناوری های جدید، شاهد سهولت، سرعت، کیفیت و کاهش هزینه ها در تبادل اطلاعات هستیم، که ناشی از کار و تلاش کارکنان مخابرات و توسعه صنعت مخابرات در کشور است.

وی با اذعان به دشواری های توسعه شبکه مخابراتی و پروژه عمرانی، همدلی و همراهی سایر بخش ها برای در اختیار قرارگرفتن سرویس های جدید مخابراتی به مردم را ضروری دانست و با اشاره به برنامه هفتم توسعه، بر نقش و تاثیرگذاری شرکت مخابرات در تحقق اهداف برنامه توسعه تاکید کرد.

دکتر نوباوه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه توسعه مخابرات توسعه کشور است، تصریح کرد: امکان توسعه مخابرات مطابق برنامه های تدوین شده در مجلس شورای اسلامی وجود دارد و ما معتقدیم دولت الکترونیک همان زندگی الکترونیک است که رفاه، امنیت و آرامش را برای مردم عزیزمان به ارمغان می آورد.

دکتر بشیری معاون فرماندار تهران نیز در این مراسم، گسترش پروژه های فیبرنوری مخابرات استان تهران را اتفاقی بزرگ در عرصه فناری های ارتباطی و اطلاعاتی توصیف کرد و ضمن تقدیر از زحمات و تلاش های مجموعه شرکت مخابرات ایران و استان تهران، پروژه ۳۸ هزار واحدی شهرک اکباتان و ۵۰ هزار پورت آماده واگذاری و سلسله افتتاحات در حوزه فیبرنوری استان تهران را ناشی از همت، تعهد و تخصص مدیران و کارکنان شرکت مخابرات ایران و استان تهران قلمداد کرد.

شایان ذکر است در این مراسم پس از تجلیل از سید حسین قادری فرزند شهید والامقام سید محسن قادری از شهدای گرانقدر مخابرات استان تهران، رونمایی با انجام تست سرعت از طریق ارتباط تصویری با مدیران مناطق هفتگانه تهران که هر یک در مجتمع های مسکونی و تجاری مختلفی مستقر شده بودند، انجام شد و همزمان با تست سرعت قریب به هزار مگ، مدیران مناطق هفتگانه به ارایه گزارشی از روند توسعه فیبرنوری در مناطق هفتگانه استان تهران پرداختند.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب