امروز: سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ [2024/03/05]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 62730 تاریخ انتشار: یکشنبه ۵ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۶:۳۵:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اعلام کرد؛

۹۸ درصد از بذر مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود/ سهم ۵۶۰ هزار تنی سازمان تات از بذرهای گواهی شده کشور

خبرایران : رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: حدود ۹۸ درصد از بذر مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج هم سهم ۵۶۰ هزار تن از بذور گواهی شده را به خود اختصاص داده است.
۹۸ درصد از بذر مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود/ سهم ۵۶۰ هزار تنی سازمان تات از بذرهای گواهی شده کشور

به گزارش  خبرایران، سیدمجتبی خیام‌نکویی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در حاشیه بازدید از نمایشگاه «روایت خدمت» در جمع خبرنگاران، ضمن گرامیداشت هفته دولت اظهار کرد: امروز شاهد نمایشگاهی هستیم که دستاوردهای دو ساله دولت مردمی سیزدهم را به تصویر می‌کشد.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی در طول یک سالی که گذشت مجموعه خدمات ارزشمندی را در حوزه‌های مختلف داشته که می‌توان گفت عنصر بهره‌وری در فعالیت‌های این وزارت ظهور و بروز پیدا کرده است.

خیام‌نکویی با بیان این که خرید تضمینی گندم از مرز ۱۰ میلیون تن گذشته است، گفت: امسال نسبت به سال گذشته تولید گندم در کشور افزایش داشته که برآیند فعالیت‌های مجموعه مدیریتی وزارت جهاد کشاورزی است؛ در حوزه باغبانی هم فعالیت‌های خوبی در جهت بهره‌وری انجام شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، دانش‌بنیان شدن بخش کشاورزی و منابع طبیعی به منظور ارتقای بهره‌وری را رسالت بزرگ سازمان تات در وزارت جهاد کشاورزی برشمرد و در ادامه افزود: ما باید میزان تولید محصولات کشاورزی را از ۱۲۵ میلیون تن فعلی به ۱۴۰ میلیون تن افزایش دهیم تا نیاز کشور را در محصولات راهبردی تامین کنیم به طوری که هم‌اکنون در محصول گندم در آستانه خودکفایی قرار گرفته‌ایم.

وی افزود: اگر شرایط تولید در سال آینده مانند امسال باثبات باشد به سمت پایداری در تولید گندم حرکت خواهیم کرد.

خیام‌نکویی با بیان این که رسوخ دانش در بخش کشاورزی از ماموریت‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم است، عنوان کرد: در شرایط موجود امکان افزایش سطح زیر کشت در حوزه زراعت و باغبانی وجود ندارد و تنها گزینه ما ارتقای بهره‌وری در واحد سطح است که این مهم تنها با رسوخ دانش و فناوری به حوزه کشاورزی امکان‌پذیر است.

وی ادامه داد: در حوزه باغبانی ۲۴ میلیون تن تولید داریم و به طور متوسط سالانه ۶ میلیارد دلار ارز ناشی از صادرات کشور مربوط به بخش کشاورزی و باغبانی است که با ارتقای باغات، شاهد افزایش محصولات باغبانی خواهیم بود.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در رابطه با حوزه بذر خاطرنشان کرد: حدود ۹۸ درصد از بذر مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود و سازمان تات هم سهم ۵۶۰ هزار تن از بذور گواهی شده را به خود اختصاص داده است که در صورت عدم تولید این بذر سالانه یک میلیارد دلار ارز از کشور خارج می‌شد.

وی با اشاره به این که همکاری با بخش خصوصی برای گسترش تولید بذور هیبرید از دیگر برنامه‌های سازمان تحقیقات است، گفت: با انجام این کار، کشور در آستانه خودکفایی در تولید بذر قرار خواهد گرفت.

خیام‌نکویی در پایان از تولید مرغ آرین پلاس در آینده خبر داد و افزود: مطالعات و تحقیقات در این زمینه در حال انجام است و افق روشنی در تولید مرغ در کشور خواهیم داشت.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب