امروز: شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ [2023/06/10]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 62139 تاریخ انتشار: شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۵۹:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

فرهاد احمدی درنشست خبری اعلام کرد؛

۱۴ هزار کیلومتر خط لوله در کشور داریم / شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران به‌عنوان بازوی اجرای پروژه‌های پالایشی، توان صدور خدمات فنی و مهندسی در حوزه صنایع پالایشی را دارد

خبرایران : مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با تأکید بر اینکه شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت نزدیک به ۶۰ سال تجربه در اجرای پروژه‌های پایین‌دستی از پالایشگاه‌ها، پتروپالایشگاه‌ها تا جایگاه‌های عرضه سوخت را در سابقه خود دارد، گفت: این شرکت امروز می‌تواند تجارب و خدمات فنی مهندسی خود را به کشورهای خارجی صادر کند.
 ۱۴ هزار کیلومتر خط لوله در کشور داریم / شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران به‌عنوان بازوی اجرای پروژه‌های پالایشی، توان صدور خدمات فنی و مهندسی در حوزه صنایع پالایشی را دارد

به گزارش خبرنگارخبرایران، نشست خبری«شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران» بعدازظهر امروز شنبه 30 اردیبهشت ماه 1402 با حضور« فرهاد احمدی» مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران و اصحاب رسانه  در حاشیه روز پایانی بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار ودراین نشست خبری وی  اظهارداشت: پروژه پتروپالایشگاه شهید سلیمانی یکی از بزرگ‌ترین پتروپالایشگاه‌های منطقه خواهد بود که با ۹ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری تا پنج سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
احمدی افزود: پس از این به‌منظور تکمیل زنجیره ارزش به سمت احداث پتروپالایشگاه‌ها حرکت خواهیم کرد، حدود ۲ میلیون بشکه پروژه ساخت پتروپالایشگاه با استفاده از سرمایه مردمی تعریف و به بخش خصوصی واگذار شده است، یکی از آنها پتروپالایشگاه شهید سلیمانی است که در اسفندماه پارسال به شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت مأموریت داده شد به‌عنوان مجری این پروژه تا زمان مشخص شدن سهامداران راهبری کنیم و سپس این مسئولیت به عهده سهامداران واگذار می‌شود.

وی ادامه داد: مطالعاتی نیز برای احداث دو پتروپالایشگاه دیگر انجام شده است که به محض امضای قرارداد، درباره آن به مردم اطلاع‌رسانی خواهد شد و در بخش فنی پروژه‌های پالایشی بیش از ۸۰ درصد، در بخش کالا، بیش از ۷۰ درصد و در بخش اجرا ۱۰۰ درصد داخلی‌سازی شده و شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران به‌عنوان بازوی اجرای پروژه‌های پالایشی، توان صدور خدمات فنی و مهندسی در حوزه صنایع پالایشی را دارد.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران تأکید کرد: در میان کشورهای چین، روسیه و اروپا توانستیم برنده پروژه برون‌مرزی تعمیرات اساسی پالایشگاه «ال پالیتو» شویم و در شرایط تحریم توانستیم مگاپروژه فاز ۲ طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان را با بزرگ‌ترین واحد تقطیر در جو و خلأ در خاورمیانه با تکیه به توان داخل اجرا کنیم.

پیشرفت ۵۰ درصدی در پروژه‌های احداث خط لوله

وی تأکید کرد: در پروژه‌های خط لوله در طول یک سال گذشته نزدیک به ۵۰ درصد پیشرفت داشتیم و شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت نزدیک به ۶۰ سال تجربه در اجرای پروژه‌های پایین‌دستی از پالایشگاه‌ها، پتروپالایشگاه‌ها تا جایگاه‌های عرضه سوخت را در سابقه خود دارد و این شرکت امروز می‌تواند تجارب و خدمات فنی مهندسی خود را به کشورهای خارجی صادر کند.

احمدی افزود: یکی از پروژه‌های برون‌مرزی تعمیرات اساسی پالایشگاه «ال پالیتو» ونزوئلاست که امیدواریم پروژه‌های برون‌مرزی ما در آینده باز هم افزایش یابد و بتوانیم درآمد اقتصادی در بازارهای جهانی به دست آوریم، در حوزه صنعت نفت در جایگاه نخست هستیم و باید در صدور خدمات فنی مهندسی نیز جایگاهی برتر داشته باشیم.

وی بیان کرد: در حوزه پائین‌دست تنها شرکتی هستیم که استاندارد مخصوص به خود را داریم و هر جا، طرح پالایشی در کشور اجرا می‌شود، از این استانداردها استفاده می‌شود و انتخاب ما به‌عنوان شرکت برنده تعمیرات اساسی پالایشگاه «ال پالیتو» نشان‌دهنده این است که گذشتگان ما در صنعت نفت تجارب خوبی ذخیره و به نسل جوان منتقل کرده‌اند.

احمدی تصریح کرد: اگر امروز به صدور خدمات فنی - مهندسی رسیده‌ایم، حاصل زحمات متخصصان شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت در اجرای پروژه‌های عظیم پالایشی در سال‌های دور است.

وی گفت: پروژه عظیم و ملی فاز دو پالایشگاه آبادان در گرمترین تابستان ۷۰ سال گذشته، در شرایط شیوع ویروس کرونا و گرد و غبار با ۳۴ میلیون نفر- ساعت کار بدون حادثه به همت کارکنان، متخصصان و کارگران اجرایی شد و ۱۴ هزار کیلومتر خط لوله در کشور داریم که کار اجرای پروژه‌های نو در این  بخش در دولت سیزدهم سرعت گرفته است و در سال نو، تعدادی از این پروژه‌ها به بهره‌برداری خواهد رسید.

مذاکراتی برای اجرای پروژه‌های جدید برون مرزی انجام شده است

وی همچنین از انجام مذاکراتی برای اجرای پروژه‌های جدید برون‌مرزی از سوی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران خبر داد و گفت: در صورت نهایی شدن این پروژه‌ها، اطلاع‌رسانی درباره آن انجام خواهد شد و در بخش دوم فاز دوم طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان تولید بنزین با کیفیت خواهیم داشت که امیدواریم این پروژه به‌زودی تأمین مالی و طی سه تا چهار سال آینده اجرایی شود.

احمدی درباره روند اجرای طرح‌های بهینه‌سازی در پالایشگاه‌های کشور گفت: با توجه به واگذاری طرح‌های پالایشگاهی و پتروپالایشی به بخش خصوصی، امیدواریم این طرح‌ها ارتقا یابد و به سمت تولید فرآورده‌های با کیفیت حرکت کنند. بهترین واحد بنزین‌سازی کشور (ایزومریزاسیون) را در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک، تنها با اتکا به توان داخلی اجرایی کرده و به بخش خصوصی واگذار کردیم.

خودکفایی صنعت پالایش در تولید کاتالیست‌های پالایشی

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت بیان کرد: تنها دو تا سه کاتالیست پالایشی داخلی‌سازی نشده است و ما در باقی کاتالیست‌ها به حداکثر بومی‌سازی دست یافته‌ایم و درباره وضع احداث پروژه‌های جدید خط لوله که به‌تازگی تفاهم‌نامه‌های مربوط به آنها امضا شد و چند پروژه خط لوله جدید داریم که یکی از آنها خط لوله تابش است که این خط لوله به علت نبود تأمین منابع مالی در گذشته از اولویت خارج شده بود و در دولت جدید در اولویت قرار گرفته بود، با توجه به اینکه طراحی این پروژه قدیمی شده بود، دوباره پیمایش مسیر این پروژه انجام شد.

احمدی افزود: مدارک و اسناد این پروژه انجام شده است تا سرمایه‌گذار به‌صورت EPCF آن را اجرایی کند. خط لوله پارس نیز واگذار شده و با توجه به اینکه نو است، باید طراحی بنیادی آن انجام شود، نیاز است که سازمان برنامه و بودجه مجوزهای آن را اعطا کند که زمان‌بر است. منتظر تأمین منابع مالی این پروژه هستیم، ویژگی‌های این پروژه نیز برای واگذاری به‌صورت EPCF در سایت شرکت قرار گرفته است.

وی درپایان سخنان خود گفت: خط لوله کرمان -  زاهدان نیز یکی دیگر از پروژه‌های تازه خط لوله است که مجوزهای نهایی آن دریافت نشده، مقدمات آن در حال انجام است و مطالعات محیط زیستی و دریافت مجوزها نیز در حال پیگیری است.

Arrowwatch اولین ارائه کننده ساعت‌های هوشمند با گارانتی،پشتیبانی کلیه قطعات وخدمات کامل درایران
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب