امروز: جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ [2023/03/24]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 61450 تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۴:۴۹:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

مهندس سید حسین حسینی اعلام کرد؛

شیلات به عنوان بخش پرریسک برای پایداری در تولیدات نیازمند بیمه است/ به دنبال تهیه ماهی ارزان به عنوان پروتئین سالم در سفره مردم هستیم

خبرایران: رییس سازمان شیلات ایران گفت: در برخی استان ها مصرف آبزیان بالا و در برخی استان ها مصرف کمی داریم که برخی مدعی هستند ماهی گران است و در دسترس نیست در صورتی که باید فرهنگ مصرف اتفاق بیفتد و می توان از ماهیان ارزان غذاهای لذیذ تهیه کرد.
شیلات به عنوان بخش پرریسک برای پایداری در تولیدات نیازمند بیمه است/ به دنبال تهیه ماهی ارزان به عنوان پروتئین سالم در سفره مردم هستیم

به گزارش خبرنگار خبرایران، مهندس «سیدحسین حسینی » رییس سازمان شیلات ایران امروز یکشنبه 29 آبان ماه 1401 درحاشیه مراسم افتتاحیه ششمین نمایشگاه بین‌المللی شیلات، آبزیان، ماهیگیری، غذاهای دریایی و صنایع وابسته، اظهارداشت: اکنون تولید ماهی تیلاپیا را به صورت پایلوت در یزد انجام می دهیم که اتفاق بزرگی است که نگرانی هایی را در اختلاف نظر کارشناسی بوجود آورده است.
مهندس حسینی عنوان داشت : با توجه به مدیریت در حوزه تکثیر گونه هایی که مهاجم و تک جنسی نیستند و برای زیست بوم مشکل ایجاد نمی کنند را در محیط های بسته و استان هایی که عملا دسترسی به آبهای آزاد ندارند، تولیدشان فرصتی برای کشور است که این امر را با جدیت دنبال می کنیم.
وی ابرازداشت: در عین حال باید افکار عمومی که با آدرس های غلط نگران مصرف تیلاپیا شدند را بازسازی کنیم تا بتوانیم این صنعت بزرگ را راه اندازی کنیم. اکنون تولید تیلاپیای کشور اندک است و واردات ما در سال ۹۶ و ۹۷ بیش از ۷۵ هزارتن بوده سال گذشته ۱۰ درصد کاهش یافت و در ۶ ماهه امسال بیش از دو تا ۳ درصد نبوده است زیرا با توجه به تعرفه عوارض گمرکی برای این آبزی در داخل کشورایجاد شده، واردات این محصول توجیه اقتصادی ندارد.
رییس سازمان شیلات ایران افزود : مهمتر ازخروج ارز از کشور به دنبال تهیه ماهی ارزان به عنوان پروتئین سالم در سفره مردم هستیم که به دلیل ارزان بودن ماهی تیلاپیا می توانیم مردم را از این محصول بهره مند کنیم.
وی خاطرنشان کرد : در برخی استان ها مصرف آبزیان بالا و در برخی استان ها مصرف کمی داریم که برخی مدعی هستند ماهی گران است و در دسترس نیست در صورتی که باید فرهنگ مصرف اتفاق بیفتد و می توان از ماهیان ارزان غذاهای لذیذ تهیه کرد و آبزیان از ارزان تا گران قیمت دارد ما نمی توانیم شاخص آبزیان را فقط ماهی های دریایی قرار بدهیم بنابراین باید با ترویج و تبلیغ و فرهنگ سازی مردم را به سمت مصرف ماهی های ارزان سوق دهیم.
  معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: اکنون باید تلاش کنیم سی فود را جایگزین فست فودها کنیم و تولید میگو بوشهر از ۲۶ هزارتن به ۳۸ هزارتن رسیده است درحالی که ۵۰۰ هزار هکتار از مزارع ما مانده است که فکر می کنم تولیداتشان به ۴۰ هزارتن برسد. در سیستان و بلوچستان با توسعه این صنعت، تولید به نزدیک ۲ هزارو ۲۰۰ تن می رسد که نزدیک ۲ برابر سال گذشته خواهد بود و در گلستان هم ۳ هزارتن برداشت میگو داشتیم که بین ۴۰ تا ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.
وی ادامه داد : در استان هرمزگان به دلیل بروز زلزله ، یک سایت ۵ هزارتنی میگو از مدار تولید خارج شد و تعدادی از مزارع نیز به دلیل بیماری از مدار خارج شده اند اما با این وجود به نظر می رسد که امسال نیز تولید میگو نسبت به سال گذشته تفاوت چندانی نداشته باشد.
رییس سازمان شیلات ایران بیان داشت : شیلات بخش پرریسکی است که برای پایداری در تولیدات این بخش نیازمند بیمه هستیم زیرا اکنون اکثر پرورش دهندگان ما بیمه ندارند و یا صنعت بیمه پوشش مناسبی ندارد.
وی ادامه داد: ما با کارشناس های بیمه وارد عمل شدیم که بیمه تخصصی منطبق با بیمه آبزیان طراحی کنیم.وی اضافه کرد: براساس خسارت های احصا شده، ۸ هزارتن ماهی قزل آلای ما در ۱۴ استان ازبین رفته است بنابراین وزیرجهاد کشاورزی طی نامه ای به مدیریت بحران وزارت کشور خسارت این بخش را پیگیری کرد و پس از تامین اعتبار خسارت پرورش دهندگان و خسارت دیدگان پرداخت می شود.
مهندس حسینی درپایان سخنان خود در خصوص سوخت شناورهای صیادی گفت : سوخت براساس مجوزها، قدرت موتور، روش صید طبق فرمول فائو تخصیص می یابد و شرکت پخش فراورده های نفتی سامانه ای دارد که شناورهای مجاز می توانند سوخت دریافت کنند و در این خصوص مشکلی نداریم.
بنابراین گزارش، ششمین نمایشگاه بین‌المللی شیلات، آبزیان، ماهیگیری، غذاهای دریایی و صنایع وابسته از یکشنبه 29 آبان ماه 1401 به مدت 4 روز در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود.

مطالب پربیننده
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب