امروز: پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ [2022/05/26]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 58384 تاریخ انتشار: پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ ساعت ۷:۳۷:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

ژانویه خونین؛ روز ایستادگی مردم جمهوری آذربایجان

خبرایران : در ۲۰ ژانویه سال ۱۹۹۰ به دنبال جریانات استقلال‌طلبانه مردم جمهوری آذربایجان، تاریخ قفقاز شاهد صفحه جنایتی شد که هرگز با مشابه آن روبه‌رو نشده بود.
ژانویه خونین؛ روز ایستادگی مردم جمهوری آذربایجان

به گزارش خبرایران ، بزرگداشت سی و ومین سالگرد فاجعه ۲۰ ژانویه ۱۹۹۰ باکو که از آن به عنوان ژانویه سیاه (قارا یانوار) یاد می‌شود در سفارت این کشور در تهران برگزار شد.

شب ۱۹ تا ۲۰ ژانویه ۱۹۹۰ با فرمان میخائیل گورباچف رهبر اتحاد جماهیر شوروی با حمله مردمی که در مقابل حکومت نظامی به خیابان‌ها آمده بودند، زخم بزرگی بر پیکره جمهوری آذربایجان وارد آمد و ارتش شوروی در یک اقدام وحشتناک دست به قتل‌عام مردم این جمهوری زد.

در سال ۱۹۹۰ به دنبال جریانات استقلال‌طلبانه مردم جمهوری آذربایجان و تلاش ارامنه برای استقلال منطقه خودمختار قره باغ، تاریخ قفقاز شاهد صفحه جنایتی شد که هرگز با مشابه آن روبه‌رو نشده بود. شبی که در آن ارتش شوروی در مقابل آزادی و آزادگی ایستاد و دست به چنان قتل‌عام هولناکی زد که کوچه و میدان‌های باکو از شدت فاجعه لباس خون به تن کرد. در این روز مردم جمهوری آذربایجان در برابر ظلم و استبداد ایستادند و با خون خود صفحه زرینی در تاریخ این کشور خلق کردند.

هرچند که در این روز زنان و مردان و کودکان بی‌گناه زیادی جانشان را از دست دادند اما این مردم جمهوری آذربایجان بودند که با استقامت و رشادت پیروز میدان شدند چراکه آزادمردان پیر و جوان این کشور جان بر کف نهاده، آزادی را برای هم‌وطنان خود به ارمغان آوردند.

طبق آمار رسمی وزارت خارجه شوروی سابق، در جریان سرکوب مردم باکو ۱۳۷ نفر کشته و ۷۴۴ نفر زخمی و ۸۴۱ نفر نیز توسط نیروهای دولتی دستگیر شدند. اما آمار غیررسمی تعداد قربانیان را ۳۰۰ کشته اعلام کرده است.

مردم این کشور همه‌ساله در روز بیستم ژانویه، این رویداد را با احترام یاد می‌کنند و این فاجعه را تا ابد در صفحات خونین حافظه کشور خود ثبت کرده و به عنوان روز ماتم گرامی می‌دارند همچنین در سال ۲۰۰۰ بنای یادبود و خیابان شهدای این فاجعه را به نام «شهیدلر خیابانی» افتتاح کردند که میهمانان و اعضای سفارت جمهوری آذربایجان نیز به صورت نمادین به تقدیم گل و ادای احترام در برابر تصاویر این میدان پرداختند.

در این مراسم جناب آقای علی علیزاده سفیر جمهوری آذربایجان در ایران با ادای احترام به شهدای حوادث ژانویه سیاه گفت: ملت آذربایجان در سایه رهبری الهام علی‌اف به یک پارچگی رسیده‌ و خاک اشغال شده خود را بازپس گرفتیم، برخود لازم می‌دانم که یاد شهدای آذربایجان را گرامی داشته چرا که شهدا همیشگی‌اند و هیچگاه نمی‌میرند.
وی افزود: تاریخ نشان داده که این قتل عام‌ها و نسل کشی‌ها در مقابل ملت آذربایجان، نتوانسته عظمت و ایستادگی ملت ما را خدشه‌دار کند.

همچنین در این بزرگداشت که در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران برگزار شده بود، نمایندگان جراید، بازارگانان و بخش خصوصی و همچنین جناب آقای ایوب دانشور به عنوان فعال بخش فرهنگی ایران که پیش از این تهیه و تولید فیلم سینمایی ژانویه خونین را عهده‌دار بود حضوری گرم داشتند.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب