امروز: شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ [2023/01/28]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
Arrowwatch اولین ارائه کننده ساعت‌های هوشمند با گارانتی،پشتیبانی کلیه قطعات وخدمات کامل درایران
کد خبر: 58380 تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲:۴۷:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

علی فروزانفر درنشست خبری اعلام کرد؛

رویداد هنری «پرچم ایران بالاست» مختص تهران نیست / با مجموعه ماهد تفاهم‌نامه دلی داریم

خبرایران : مدیر حوزه هنری استان تهران گفت: در رویداد «پرچم ایران بالاست» شش استاد عرصه هنر‌های تجسمی کنار هنرمندان طی سه روز با هم پیرامون پرچم ایران خلق اثر می‌کنند.
رویداد هنری «پرچم ایران بالاست» مختص تهران نیست / با مجموعه ماهد تفاهم‌نامه دلی داریم

به گزارش خبرنگارخبرایران ، نشست خبری رویداد هنری «پرچم ایران بالاست» با محوریت پرچم ایران صبح امروز سه شنبه 29 دی ماه 1400 با حضور«علی فروزانفر» مدیر حوزه هنری استان تهران ،« مرتضی اعلایی» مدیر خانه ماهد و اصحاب در حوزه هنری برگزار ودراین نشست خبری «علی فروزانفر» مدیر حوزه هنری استان تهران اظهارداشت : در رویداد «پرچم ایران بالاست» شش استاد عرصه هنر‌های تجسمی کنار هنرمندان طی سه روز با هم پیرامون پرچم ایران خلق اثر می‌کنند.

وی تصریح کرد : کارگاه ما در این رویداد معطوف بر محصولات کاربردی خواهند بود. این رویداد محدود به تهران نیست و از اقصی نقاط کشور هنرمندانی در آن مشارکت دارند. آثار تولیدشده در رویداد در جشن راهپیمایی ۲۲ بهمن در قالب سربلند، آویز خودرویی و پرچم نمود خواهد داشت.

فروزانفرعنوان داشت : از روزی که ایده مطرح شد تا به اجرا برسد، زمان کمی داشتیم و بیش از ۱۰۰ هنرمند ثبت نام کردند که ۴۰ هنرمند پذیرش شدند و اعلام کردیم ظرفیت پر شده است. خانه اتحادیه در خیابان لاله‌زار برای میزبانی رویداد فراهم شده است. روز پنجشنبه هم امکان بازدید از روند تولید محصول وجود دارد.

وی ادامه داد : ما یک جریان هنری و نمود عینی مستخرج از این رویداد را داریم. اثر و خروجی این رویداد، استفاده از پرچم ایران است. این مسیر اگر تجربه نگاری شود، قابلیت تکثیر در هر رویداد و محصول دیگری می‌تواند داشته باشد. درست است که جشنواره هنر مقاومت بخش پرچم و کتیبه دارد، اما هزاران هنرمند و مجموعه، خلق اثر می‌کنند و ورود یک هنرمند و مجموعه به بخش دیگر، رافع ورود دیگران نیست.

فروزانفر درخصوص دومین همکاری‌شان با خانه ماهد تاکید کرد: با مجموعه ماهد به صورت اتفاقی دو نشست خبری متوالی داشته‌ایم. این دلیل بر تفاهم‌نامه نیست و یک تفاهم‌نامه دلی است و یکی از حداقل نقاط تماسمان با مجموعه ماهد داشتیم و ان‌شاءالله آن را ادامه خواهیم داد. چون از رویداد پیشین (ام المقاومة) رضایت داشتیم که وارد همکاری دوم شدیم.

 

اعلایی : دلم برای مظلومیت پرچم مینه ام می‌سوزد/ پرچم ملی یک هویت بزرگ است

مرتضی اعلایی مدیر خانه ماهد نیز در ادامه این نشست اظهارداشت: جایگاه پرچم ایران در زندگی مردم ایران کجاست؟ یکی از مظلوم‌ترین نماد‌های ملی، پرچم کشورمان در زندگی مردم است. حتی پرچم باکیفیتی که امکان استفاده در سردر منزل را داشته باشد، کمبودش حس می‌شود.

وی ابرازداشت : من حس می‌کنم ما ایرانی‌ها اگر چشممان را ببندیم و بگوییم ایران، پرچم چندمین مقوله‌ای است که به ذهنمان می‌رسد و نماد‌های معماری زودتر از پرچم در ذهن تداعی می‌شود. رویداد «پرچم ایران بالاست» برای رفع این نقیصه تلاش می‌کند.

اعلایی خاطرنشان کرد : این رویداد به دنبال نمایش و شوآف هنری نیست و خروجی‌محور است و در لوازم کاربردی، تزئینی، لوازم فردی و کودک محصولاتش تولید خواهد شد. ان‌شاءالله محصولات این رویداد از همین دهه فجر به دست مردم برسد. در این رویداد از بهبهان در جنوب ایران تا ساری در شمال ایران، هنرمند داریم. ان‌شاء‌الله در آینده این اتفاق رخ دهد که در رویداد ملی کشورمان از ظرفیت‌های خارج از کشور هم بهره ببریم.

وی افزود: ماهد یک بنگاه خصوصی و به تبادل طراحی یک مدل در اقتصاد فرهنگ و هنر است. در ۱۰ سال گذشته حتی یک مشارکت با هیچ ارگان دولتی نداشته‌ایم. رویداد «ام المقاومة» اولین رویداد مشارکتی ماهد با سازمان‌های غیرخصوصی بوده است. طبیعتاً هزینه‌هایی دارد، اما هدف از «ام المقاومة» بازگشت هزینه نبود، یک اتفاق هنری بود و برای اولین بار ۳۰ هنرمند در عتبه حسینی خلق اثر کردند.

مدیر خانه ماهد اضافه کرد : استقبال مسئولان حرم بسیار مثبت بود و درخواست داشتند این رویداد باز هم با حضور هنرمندان عراقی تکرار شود. محصولاتش فاخر بود و به بیلبورد‌های شهری تبدیل شد و اما رویداد پرچم خروجی متفاوت و نگاه مردمی با محصول دارد هدف این است که محصول طراحی شود و بازگشت اقتصادی برای ما و مشارکت‌کنندگان داشته باشیم. معتقدم این چرخه، یک چرخه موفق خواهد بود و بازگشت هزینه را خواهد داشت. این مدل شدن ارزشمند است.

وی ادامه داد : رویداد «پرچم ایران بالاست» از «ام المقاومة» برای شخص خودم مهم است و دلم برای مظلومیت پرچم مینه ام می‌سوزد. پرچم ملی یک هویت بزرگ است و می‌خواهیم یک چراغ از باب اهمیت آن در دل هموطنانمان روشن کنیم. چرا در ترکیه، کانادا و آمریکا پرچم نمود پررنگی دارد، اما ما نسبت به پرچم کشورمان غافلیم؟ پرچم ملی، چتر بزرگی است که همه زیر آن جا می‌شویم.

اعلایی افزود: در این رویداد دو ملاحظه داریم؛ یکی قالب تولید و دیگری قالب محتوایی محصول. در حوزه مفاهیم، پرچم ایران به دلیل وجود کلمه الله در میانه و حاشیه، محدودیت‌هایی در طراحی دارد. نماد‌های ملی و اسطوره‌ای را هم مدنظر قرار داده‌ایم و تلفیق آن را برای کاربرد در نظر داریم.

وی درپایان سخنان خود درخصوص اساتید مدعو کارگاه سه‌روزه «پرچم ایران بالاست» گفت : در نگارگری و مینیاتور اسد فقیهی، در خوشنویسی ناصر طاوسی، در گرافیک و دیزاین حامد مغروری، صابر شیخ رضایی و در فرآیند تولید مومیوند استاد هنرحویان حاضر در کارگاه هستند. اساتید از شهر‌های مختلف تهران، اصفهان، مشهد و قم بوده و به گونه‌ای به گونه‌ای انتخاب شده‌اند که همه نیاز‌های هنرجویان در کارگاه را مرتفع خواهند کرد.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب