امروز: یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ [2022/12/04]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 57663 تاریخ انتشار: جمعه ۱۹ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰:۳۳:۱۰ قبل از ظهر نسخه چاپی

آیین اختتامیه سوگواره عکس آیینی اربعین 1400 برگزار شد/ خسروی : شورای سیاستگذاری رویدادهای مذهبی،آیینی، فرهنگی و هنری در فرهنگسرای بهمن تشکیل می شود

خبرایران : مراسم اختتامیه سوگواره عکس آیینی اربعین 1400 با حضور اساتید پیشکسوت عکاسی، داوران و برگزیده ها، روز پنجشنبه 18 آذر در فرهنگسرای بهمن برگزار شد.
آیین اختتامیه سوگواره عکس آیینی اربعین 1400 برگزار شد/ خسروی : شورای سیاستگذاری رویدادهای مذهبی،آیینی، فرهنگی و هنری در فرهنگسرای بهمن تشکیل می شود

به گزارش خبرایران از روابط عمومی فرهنگسرای بهمن آیین اختتامیه سوگواره عکس آیینی اربعین 1400 با حضور اساتید پیشکسوت عکاسی، داوران و برگزیده ها، به همراه تجلیل از پیشکسوتان هنر عکاسی، داوران، اساتید کارگاه ها و برگزیده ها روز پنجشنبه 18 آذر ساعت 10 صبح در فرهنگسرای بهمن برگزار شد.

در ابتدای مراسم علی اصغر خسروی (مدیر فرهنگی هنری منطقه 16 و رییس فرهنگسرای بهمن) ضمن خیرمقدم گفت : این سوگواره  فرصتی بود برای ما که در خدمت اساتید عکاسی بنام دینی و آیینی کشورمان باشیم و بنا داریم شورای سیاستگذاری در رابطه با برگزاری رویدادهای مذهبی، فرهنگی و هنری را با ریاست  افتخاری کمال الدین شاهرخ و با دبیری مهدی توکلیان و با حضور اساتید عکاسی رسول اولیازاده، سید عباس میرهاشمی، جاسم غضبان پور، محمدصادق حیدری و  محمدرضا پویافر و دیگر اساتید این حوزه در فرهنگسرای بهمن تشکیل دهیم و کلیه رویدادهای این حوزه را با حضور اساتید دانشگاهی هنری و بین رشته ای  بررسی و برنامه ها را برگزار نماییم.

مهدی توکلیان (دبیر سوگواره عکس آیینی اربعین 1400 ) ضمن تشکر از حضور ارزشمند عکاسان در این سوگواره گفت:  امسال با توجه به محدودیت‌های کرونایی، مراسم عزاداری ایام اربعین به شکل محدودتری برگزار شد و از آنجاییکه اقوام گوناگون ایرانی با توجه به فرهنگ محلی و بومی در مناطق مختلف ايران اسلامي  عزاداری می‌کنند این مسابقه در سطح ملی درنظر گرفته شد و هنرمندان از نقاط مختلف ایران توانستند در این مسابقه شرکت کنند. و با ارايه آثار عكاسانه خود به معرفي مراسم ها و آيين هاي عزاداري اقوام ايراني نيز بپردازند.

تعداد 129 نفر شرکت کننده در نخستین دوره سوگواره با تعداد 681 اثرحضور داشتند که تعداد 99 اثر و 8 مجموعه عکس به بخش داوری راه پیدا کردند،آثار توسط داوران محمدصادق حیدری، ساتیار امامی، زهیر صیدانلو، ثریا بیات و سمیه غلامی و کیوان امجدیان انتخاب و  داوری شدند. لازم بذکر است  شرکت کنندگان از 15 شهر در این سوگواره شرکت کرده اند، همچنین در بخش نمایشگاه مجازی تعداد 40 عکس توسط هیات داوران به این بخش راه یافت.که این آثار در قالب کتاب و نمایشگاه محرم سال آینده رونمایی و برگزار خواهد شد.

توکلیان به رویکرد آموزشی این سوگواره تاکید کرد و به  بخش کارگاه های آموزشی تخصصی اشاره کرد، کارگاه هایی با عناوین لایه های آشکار و پنهان واقعیت اجتماعی اربعین، دریچه ای برای مشاهده مردم نگارانه مستند نگاری، آشنایی با آیین عزاداری اقوام ایرانی، چالش و شبهه های دینی با محوریت عزاداری برای حضرت امام حسین (علیه السلام)، آمادگی و باید ها و نباید ها در سفر برای عکاسان، عکس و سواد رسانه ای ، نقش عکس در سواد رسانه ای امروز و نقش عکس های آیینی در تصویر و فضای گرافیکی با حضور استادان دانشگاهی در حوزه های رسانه، جامعه شناسی و مردم شناسی  توسط محمدرضا پویافر، محمد لسانی، حمید عابدی، کیوان امجدیان، زهرا طالبی و اینجانب  برگزار شد.

از آنجاییکه آرشیو کاملی از عکسهای آیینی نداریم و همیشه این خلا وجود دارد، بایستی قدردانی کنیم از عکاسان آیینی که باعث ثبت لحظه ها می شوند، در راستای این سوگواره سعی کردیم از محضر اساتید جامعه شناسی، مردم شناسی و رسانه های مکتوب بهره ببریم تا نوع نگاه عکاسان را به بخش های دیگر بکشانیم . عکاسان اربعینی علیرغم تمام بایکوت های خبری که درخصوص رویدادهای اربعین صورت می گیرد توانسته اند رسالت خود را انجام داده و عکس رسانه ای است که توانسته است با زبان رسانگری در ثبت جهانی اربعین نقش افرینی کند.

 

محمدصادق حیدری به قرائت متن بیانیه به شرح زیر پرداخت :

 نخستین سوگواره عکس اربعین حسینی تنها رویداد جمعی هنرمندانه در این حوزه نبوده و نیست و اما سعی و تلاش برگزارکنندگان این سوگواره توجه بخشیدن به نگاهی متفاوت و نواندیشانه به آیین های عزاداری سنتی ایران اسلامی و آیینی با قدمت اربعین دارد. نگاهی که پژوهش و نیازسنجی براساس رشد سریع رسانه های نوظهور را به نسل جدیدی از هنرمندان یادآوری می کند. آیین های مذهبی در ایام محرم و صفر و سایر وفیات ائمه اطهار علیهم السلام داعیه دار نمایش زیباترین و در عین حال پر رمز و رازترین واقعه هنری عالم هستند و تنها با استعانت از هنر ناب و قدسی برگرفته از همان واقعه عظیم و تعمق در زوایای پنهان آن است که در انجام تکلیف الهی خویش موفق خواهند بود.

اربعین که نزدیک می شود دلهای بسیاری برای عرش پیمایی از نجف اشرف تا کربلای معلی بی تاب می شوند و دلهایشان را به راه پیاده پر از نور این مسیر گره می زنند تا رزق زیارت سالیانه را بگیرند و درک این عدد پر رمز و راز را بیابند "چهل" و تولید آثار فاخر هنری در حوزه معارف شیعی و مبتنی بر مطالعه و نیازسنجی و پژوهش محور براساس ذایقه مخاطبان نسل نوظهور رسانه ها و نواندیش نوگرا می تواند به جلوگیری از شیعه هراسی و اسلام هراسی رایج در فضای جهان کمک موثری داشته باشد.

جهان امروز با تمام توان سعی بر آن دارد تا مردم را از شناخت حقایق و واقعیت های موجود دور نگه دارد نکاتی نسبتا کلیدی برای علاقمندان و هنرمندان به حوزه عکاسی و نمگاه آیینی در اینجا ذکر می شود :

انجام کار با نیت خالص و رعایت ادب و آداب دینی

مطالعه درخصوص مناسک و آیین های مختلف مذهبی

مطالعه دقیق فراخوان و پی بردن به هدف برگزار کننده

قرابت و نزدیکی با عوامل و عناصر مرتبط با سوژه مدنظر

توجه هر چه بیشتر به مبانی و مبادی سواد بصری

استفاده صحیح از رنگ و فرم و توجه به عناصر بصری موثر در عکس

روایت کامل از موضوع با الصاق بیانیه و عکس نوشت

هیئت داوران دراین سوگواره معتقد است که با تداوم چنین اتفاقی در عرصه هنر دینی با اهداف زیر می تواند تاثیر بسزایی در رشد همه جانبه اهل هنر در زیست بوم فرهنگی امروز داشته باشد:

1 - غنا بخشی فکری و محتوایی مجالس و مراسم سوگواری درجهت ارتقاء و تعمیق بصیرت و معرفت اقشار و آحاد جامعه درباره فلسفه ، عمق و ابعاد و تعلیمات و تبعات حماسه حسینی (ع) و مقابله با تحریفات و اکاذیب پدید آمده در این زمینه با زبان هنر و به طور خاص با عکس و تصویر

2 -  صیانت از روش های اصیل و سنتی عزاداری و بررسی و راهکارهای تقویت و توسعه آن متناسب با روح حماسی عاشورا و ذوق، سلیقه و گرایش های نسل امروز

3 - زدودن خرافات و انحرافات پدید آمده و رفتارهای موهن و خلاف موازین در زمینه مراسم و برنامه های سوگواری

هیئت داوران، منت دار مهربانی و مودت تمام هنرمندان، شرکت کنندگان و برگزار کنندگان نخستین سوگواره عکس اربعین 1400 است و به تمامی دلسوزان عرصه هنر متعهد، عاجزانه توصیه می کند تا لزوم پرداختن به هنر و نیز تلاش برای معرفی ابعاد گسترده واقعه اربعین حسینی در عصر ارتباطات و هزاره سوم را جدی تر از گذشته دنبال نماید، و بیش از هر چیز به بیان هنرمندانه عشق و اخلاق برخاسته از مکتب اهل بیت علیهم السلام را که جهان امروز تشنه و مشتاق آن است ، یادآوری کند و خاضعانه توصیه نماید که این فرصت تاریخی را در بسط و گسترش معارف خاندان پیامبر مهر و رحمت و آراستگی به سجایای والای اخلاقی ، که این برگزیدگان الهی آینه تمام نمای آن به شمار می آیند، از دست ندهند و بیش از پیش در مسیر آشنای گم کرده راهان غافل و شیفتگان و جویندگان حقیقی معرفت ، در گوشه و کنار جهان تلاش نموده و در این راه از هیچ ایثاری دریغ ننمایند.

 کمال الدین شاهرخ رییس  افتخاری  سوگواره گفت: جمله زیبای "ما رایت الا جمیلا " در پوستر مراسم اختتامیه که دست اندرکاران انتخاب کرده اند برای هدایت عکاسانی است که همیشه با شور و اشتیاق و انرژی خاصی در صحنه های دینی و آیینی حضور پیدا می کنند و  این مراسم را نیز غنا بخشیده است. از مدیر فرهنگی هنری منطقه 16 و رییس فرهنگسرای بهمن تشکر می کنم که این ظرفیت را برای این مناسبت عظیم بوجود آوردند و همجنین از داوران و اساتید کارگاه های آموزشی و اساتید پیشکسوت نیز تشکر می کنم، الحمدلله این ظرفیت را که شاهدش هستیم کمک می کند که قدم های خوبی در زمینه های مذهبی و آیینی برداشته شود. از هیات دواران برای داوری نیز برای داوری این سوگواره تشکر میکنم.

آثار در دو بخش تک عکس و مجموعه عکس رسیده بود که در بخش مجموعه عکس فقط یک مجموعه عکس شرایط را داشت که مقام بیاورد و سوگواره در این بخش برگزیده دوم و سوم نداشت چون مجموعه عکس نیاز به برنامه ریزی و ساماندهی دارد که از کجا شروع شود و کجا خاتمه یابد در این صورت است که وزن کار در مجموعه سازی بهتر می شود و البته در تک عکس هم باید شرایطی فراهم باشد. در بخش تک عس نیز نفر اول شرایط احراز رتبه را نداشته و نفرات دوم و سوم انتخاب شدند . عکاس بایستی خودش و مجموعه عکس خودش را به مسیر درستی برساند.

از تمامی شرکت کنندگان تشکر می کنم، امیدوارم در سالهای آینده آثار بهتری ارسال شود که با یک رقابت بهتری بتوانیم سوگواره را برگزار نماییم.

در پایان مراسم پس از تجلیل از اساتید پیشکسوت کمال الدین شاهرخ، رسول اولیازاده، سید عباس میرهاشمی، جاسم غضبان پور و سامرالحسینی (عکاس آیین عتبات عالیات)، دبیر، داوران و اساتید کارگاه های آموزشی این سوگواره، از شرکت کنندگانی که حائز رتبه شده بودند و در مراسم حضور داشتند توسط پیشکسوتان و داوران سوگواره تقدیر شد. در بخش تک عکس برگزیده اول نداشت و از محمدرضا بهمرام از شهر تبریز برای کسب رتبه دوم، زهرا دمرچلی از شهر تهران و یاسر محمد خانی از شهر اراک برای کسب رتبه سوم و  همچنین امیر عنایتی، منیر حسین نظری و پویا ترابی در بخش شایسته تقدیر، تجلیل شد.

همچنین در بخش مجموعه عکس مهدی قانونی از شهر شیراز برای کسب رتبه اول و جمشید فرجوند فردا و محمدهادی خسروی در بخش شایسته تقدیر، تجلیل شد. سوگواره در بخش مجموعه عکس برگزیده دوم و سوم نداشت. از 5 نفر از هنرجویان مدرسه فضه به نامهای سارینا غریبی، رومینا نیکخواه، اسما کرباسچی، حورا محمدیه و مریم قاینی که در این سوگواره شرکت کرده بودند نیز تقدیر بعمل آمد.

گفتنی است آثار احمد تاجی، امیر عنایتی، امیرحسین کمالی، امیرحسین نظری، بهمن عزیزی، بهناز جوشن، پوریا ترابی، تهمینه رحمانی، جاوید خدمتی، حسین یاراحمدی، رضا رمضانی، زهرا دمرچلی، زینب کریمی خانقاه، سجاد مهربان نیا، سعید قاسمی، طاهره بابایی، علی ابک، علی تشکری، علی دهقان، مجید خالقی مقدم، محمدحسن اصلانی، محمدمهدی ورال، محمد بهمرام، محمودرضا شهبازیان، معصومه فریبرزی، مهدی ایمانی، مهدی طاهری، مهسا ربیعی، هادی برمندنژاد، هادی دهفان پور و یاسر محمدخانی با رای هیات داوران به بخش نمایشگاه مجازی راه یافت.

 

شایان ذکر است از آنجاییکه اکثر شرکت کنندگان در این سوگواره از شهرهای مختلف بودند و بنا به شرایط نتوانستند در مراسم حضور داشته باشند  این مراسم به صورت آنلاین از طریق صفحه اینستاگرام فرهنگسرای بهمن به نشانی  farhangsara_bahman نیز برگزار شد.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب