امروز: دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ [2021/12/06]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 57267 تاریخ انتشار: یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۴:۲۱:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

شهرام عدالتی درنشست خبری اعلام کرد؛

مداخلات دولت باعث کاسته شدن قدرت پاسخگویی و کارآمدی آن می شود / تهران بزرگترین فرصت و تهدید برای توسعه کل کشور به حساب می آید/ مشکلات زیرمحیطی در جای جای کشور در حال نمایان شدن است/ سالخوردگی جمعیت از موضوعات شهر تهران و کشور است

خبرایران : سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت : تهران ۸ دهم از مساحت جغرافیای کشور، 6/16 از جمعیت و بیش از ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی کل کشور را در خود جای داده است. لذا می توان گفت تهران بزرگترین فرصت و تهدید برای توسعه کل کشور به حساب می آید.
مداخلات دولت باعث کاسته شدن قدرت پاسخگویی و کارآمدی آن می شود / تهران بزرگترین فرصت و تهدید برای توسعه کل کشور به حساب می آید/ مشکلات زیرمحیطی در جای جای کشور در حال نمایان شدن است/ سالخوردگی جمعیت از موضوعات شهر تهران و کشور است

به گزارش خبرنگار خبرایران، نشست خبری «سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران» ظهر امروز یکشنبه 30 آبان ماه 1400 با حضور«شهرام عدالتی» سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران و اصحاب رسانه در ساختمان مرکزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران برگزار ودراین نشست خبری «شهرام عدالتی» سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران اظهارداشت: در ایران توسعه همیشه از منظر دولت تعریف شده به گونه ای که دولت مرجع همه اتفاقات شناخته شده وهرمیزان که عرصه مداخلات دولت بیشتر شود از قدرت پاسخگویی و کارآمدی آن کاسته خواهد شد.

عدالتی تصریح کرد : معتقدیم دولت باید تسهیلگر توسعه بوده و متولی نباشد. این بحث در تمام دنیا تجربه مهمی است که آیا حقیقتا قرار است دولت همه کارها را انجام دهد. به عقیده ما توسعه را ملت رقم می زنند و دولت صرفا رهبری و نظارت خواهد داشت.

وی ادامه داد: ما اگر به سمتی حرکت کنیم که توسعه به عنوان یک دغدغه ملی شناخته شود قطعا در این حوزه موفق خواهیم بود. تاکید ما بر این رویکرد است که از «نیازمبنا بودن» به «دارایی مبنا بودن» برسیم.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در ادامه در خصوص وضعیت لایحه بودجه ۱۴۰۴ عنوان داشت: سابقا استانها هیچ وقت درگیر لایحه بودجه نبوده اند اما امسال برای نخستین بار در لایحه بودجه ۱۴۰۱ استانها نیز به طور مستقیم درگیر بودجه بودجه بوده و نقش مهمی برای آنها تعریف شده است. اگر بخواهیم توسعه به معنای واقعی در کشور نمایان شود باید سطوح آن را بشناسیم؛ یکی از ارکان آن نیز این امر است که شهرستانها به عنوان سلول اول برنامه ریزی شناخته شود.

وی با اشاره به شاخص های کلان استان تهران عنوان داشت : تهران ۸ دهم از مساحت جغرافیای کشور، 6/16 از جمعیت و بیش از ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی کل کشور را در خود جای داده است. لذا می توان گفت تهران بزرگترین فرصت و تهدید برای توسعه کل کشور به حساب می آید. طبق بررسی های صورت گرفته روند رو به رشد تهران در سالهای آتی ادامه پیدا خواهد کرد تا جایی که در سال ۱۴۱۵ جمعیت ۱۶ میلیونی برای این استان قابل تصور است. لذا ضرورت دارد در مورد تحرکات مکانی جمعیت ورود موثر داشته باشیم.

عدالتی درمورد جابجایی پایتخت هم تاکید کرد: اکنون تهران به قطب فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، بهداشتی و ... تبدیل شده است ولی ما معتقدیم بر اساس سند آمایش سرزمین باید بخشی از این وظایف را به نقاط دیگر انتقال داد. چرا که هم اکنون مشکلات زیرمحیطی در جای جای کشور در حال نمایان شدن است و باید تحولات جغرافیایی ناشی از حرکت به سمت تهران را نیز متصور شد.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران ابرازداشت: در ادبیات سیاسی جهان یک مفهومی به نام افزایش شهرنشینی وجود دارد که در ایران به یک مسئله مهم تبدیل شده است. باید به این سوال پاسخ داد که آیا برای آینده به دنبال افزایش تعداد شهرها و فوت روستاها هستیم؟ می توان گفت امروز ما با تسلط مطلق نظام شهری مواجه شده ایم تا جایی که کمتر از ۲۵ درصد جمعیت روستانشین کشور وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: تاکید ما بر این است که اولا اهمیت روستاها را در دهه های آینده جدی بگیریم و ثانیا بخشی از وظایف دولت را به شهرداری ها واگذار کنیم.

عدالتی درمورد پررنگ شدن نقش شهرداری ها در مدیریت شهرها تصریح کرد: البته این صحبت نظر شخصی بنده نیست و در لایحه مدیریت جامع شهرداری ها این موضوع مطرح شده است. لذا باید توجه داشت که آیا توسعه از منظر شهرداری با توسعه از منظر دولت یکسان است؟ به عقیده ما اگر شهرداری ها فقط به دنبال درآمد آن هم از طریق ناپایدار باشند می توانند شرایط را به وخامت ببرند.

وی عنوان داشت: یکی دیگر از مسائل مهم ما، سکونت گاههای غیررسمی است که در صورت نامطلوب بودن وضعیت معیشت در سالهای آتی ممکن است به سمت نقاط روستایی و توسعه و رشد فضاهای غیررسمی سوق پیدا کند. لذا باید عرصه هایی که توان مقابله با آن را دارند به میدان بیایند و اگر امروز بخش های مختلف به این موضوع ورود نکنند در آینده به وضعیت بدتری دچار خواهیم شد.

عدالتی ابرازداشت: سالخوردگی جمعیت نیز یکی دیگر از موضوعات ما است که در شهر تهران و در پیرامون آن به اشکال گوناگون نمایان شده است. به این صورت که تهران در سالهای گذشته به سمت پیر شدن حرکت کرده اما پیرامون آن در حال جوان شدن است. دلیل آن هم مهاجرت نیروی کار جوان از تهران به پیرامون شناخته می‌شود.

وی افزود : لذا برنامه ریزی برای تهران باید به دو سطح کلان تقسیم شود. البته بیان این نکته نیز خالی از اهمیت نیست که اکنون بیش از 5/5 میلیون از جمعیت استان تهران در پیرامون آن سکونت دارند و در خصوص شرایط اقتصادی استان تهران نیز لازم است ضریب تکاثر سرمایه گذاری را به سمتی سوق دهیم که دولت در مناطقی که توجیه اقتصادی کمتری دارند خودش به عنوان مظهر حمایت اقتصادی ورود کند.

عدالتی تاکید کرد: قوانین هم باید از طرف دیگر از این موضوع حمایت کنند. مصداق این امر نیز شیوه مالیات ستانی است که باید به گونه ای باشد که در تهران درصد مالیات را افزایش و در برخی از نقاط کشور مانند مناطق مرزی درصد مالیات را کاهش دهیم.

وی درخصوص حوزه حمل نقل در استان تهران نیز عنوان داشت: ما در این حوزه تاکید داریم که یکی از مهمترین راهکارها، استفاده حداکثری از سیستم حمل و نقل ریلی و عمومی است. برای منابع اجرایی شدن این امر طبق بررسی هایی که در سازمان مدیریت صورت گرفته به این نتیجه رسیده ایم که باید ارزش افزوده اراضی استانی را محاسبه و سود آن را در صندوقی مانند صندوق توسعه ملی ذخیره کنیم و آن را در سیستم حمل و نقل عمومی و نوسازی آن استفاده کنیم.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران خاطرنشان کرد: دولت کنونی نیز به دنبال صندوق های توسعه استان است که اگر این ایده اجرایی شود و منافع حاصل از اقدامات دولت به آن انتقال داده شود بزرگترین تحول در توسعه منطقه ای و محلی را شاهد خواهیم بود.

وی درپایان سخنان خود گفت : در استان تهران ۴۰ درصد از آب مصرفی در حوزه شرب صرف می‌شود که این میزان بیشترین مصرف در کل کشور است. اما در آینده بیشترین مصرف پس از شرب قطعا صنعت خواهد بود که این اتفاق مشکل تامین آب صنایع و تولید را دچار چالش خواهد کرد لذا باید تولید پس آب مورد نظارت جدی قرار گرفته وفکری برای آن شود.

بازار فروش ساز
مطالب پربیننده
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب