امروز: پنج شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ [2021/10/28]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 55742 تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱:۴۶:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

دکترحاتمی درنشست خبری اعلام کرد؛

تخلفات مربوط به تعرفه روانشناسی را اطلاع دهید/ خدمات روان شناسی و مشاوره به کالای لوکسی تبدیل شده/ با متخلفان دریافت خارج از تعرفه حق مشاوره برخورد خواهد شد/ ما طرف حقوق مردم ایستاده ایم

خبرایران : رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره گفت : شماره ۶۶۹۰۳۵۴۴ شماره بازرسی نظام روانشناسی است که افراد می توانند تخلفات مربوط به تعرفه را به آن اطلاع دهند.
تخلفات مربوط به تعرفه روانشناسی را اطلاع دهید/ خدمات روان شناسی و مشاوره به کالای لوکسی تبدیل شده/ با متخلفان دریافت خارج از تعرفه حق مشاوره برخورد خواهد شد/ ما طرف حقوق مردم ایستاده ایم

به گزارش خبرنگارخبرایران، نشست خبری «سازمان نظام روان شناسی و مشاوره » صبح امروزیکشنبه 24 مرداد ماه 1400 باحضوردکتر«محمد حاتمی»رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، دکتر«امین رفیعی پور»معاون آموزش سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ،دکتر«محمد رضاسیرتی» معاون استان های سازمان نظام روان شناسی و مشاوره واصحاب رسانه درساختمان مرکزی سازمان نظام روانشناسی  و مشاوره برگزار و در این نشست خبری دکتر«محمد حاتمی»رئیس سازمان نظام روان شناسی در ابتدا با تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان اظهارداشت : بعد از ۱۸ سال تعرفه های سازمان نظام روان شناسی توسط هیئت دولت تصویب و از سال 1398 براساس قانون شورای مرکزی سازمان نظام روان شناسی باید این سازمان تعرفه ها را به هیئت دولت پیشنهاد می داد.

دکتر حاتمی تصریح کرد: لازم است که دراینجا توضیح دهم ما تنها پیشنهاد دهنده هستیم و در نهایت هیئت دولت تعرفه نهایی را تعریف می کند. پس از پیگیری های بسیار درکمیسیون اقتصادی و اجتماعی هیئت دولت تعرفه ها تصویب شد و بعد ازآن باید در شورای عالی بیمه سلامت نیز این تعرفه ها به تصویب می رسید که در تاریخ ۶ تیرماه ۱۴۰۰ این مهم انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: طبق این مصوبه برای ۴۵ دقیقه خدمات فردی با مدرک کارشناسی ارشد ۱۳۰ هزار تومان و برای دکترا ۱۸۷ هزار تومان است و این تعرفه ها معیار استاندارد ماست و در قانون مصوب شده و هر کسی از آن تخطی کند، در واقع تخلف کرده و تعزیرات حکومتی می تواند به این تخلفات ورود کند.

دکترحاتمی تاکید کرد: شماره ۶۶۹۰۳۵۴۴ شماره بازرسی نظام روانشناسی است که افراد می توانند تخلفات مربوط به تعرفه را به آن اطلاع دهند و مسئله دوم ما بیمه تکمیلی است و تمام تلاشمان این است که خدمات روان شناسان در بیمه پایه و بیمه تکمیلی لحاظ شود. برای این کار نیاز بود در وهله اول تعرفه تصویب شده را داشته باشیم که این مهم به انجام رسید.

وی ابرازداشت : تعرفه برای خدمات مشاوره حضوری و مجازی یکسان است و اگر کسانی بیش از ۴۵ دقیقه زمان بگذارند، قانونی نیست و از نظر قانونی و حرفه ای نیز برای مشاوران خانواده نهایتاً سقف یک ساعت مجاز است.

رئیس سازمان نظام روان شناسی افزود: با بازگشت به بحث بیمه های پایه و تکمیلی که در حال حاضر خدمات روان شناسی جزوآن محسوب نمی شود و در این دو سال که در سازمان بودم یکی از دغدغه هایم بحث بیمه پایه و تکمیلی بود.

وی ادامه داد : جلساتی درهیئت دولت و مجلس داشتیم و اهمیت موضوع را مطرح کردم. موضوع این است که همین تعرفه های مصوب شده برای بسیاری از مردم پرداختش امکان پذیر نیست و شاید بتوان گفت خدمات روان شناسی و مشاوره به کالای لوکسی تبدیل شده در حالی که باید به خدمات پایه و تکمیلی اضافه شود و سلامت روان مردم کمتر از سلامت جسم آنها نیست.

دکترحاتمی عنوان داشت : دو شرط برای بیمه پایه و تکمیلی گذاشتند. یکی باید در کارگروه وزارت بهداشت این خدمات به عنوان خدمات درمانی- بهداشتی لحاظ شود و دوم اینکه تعرفه ها توسط هیئت دولت تصویب شود. در بخش تعرفه ها ۱۰۰ درصد راه را رفته ایم. در بخش اینکه خدمات روان شناسی جزو خدمات درمانی بهداشتی قرار بگیرد نیز تقریباً ۸۰ درصد راه را رفته ایم.

وی تاکید کرد : وقتی مسئله واکسیناسیون گروه های هدف پیش آمد ابتدا روان شناسان در اولویت سوم واکسن قرار گرفتند و پس از بحث های بسیار، خدمات روانشناسی در وزارت بهداشت جزو خدمات درمانی شد و بعد از پزشکان در اولویت واکسن قرار گرفته است و این یعنی ۸۰ درصد راه را طی کرده ایم. امیدواریم در دولت رئیسی که دولت مردمی و پاسخگو است، مسئله بیمه تصویب شود.

رئیس سازمان نظام روان شناسی درمورد واکسیناسیون ۳۵ هزار عضو سازمان نظام روان شناسی نیز گفت : نامه‌ای که به علیرضا رئیسی در این خصوص نوشتم برای همین ۳۵ هزار عضو سازمان نظام بود ولی در فاز اول با واکسینه کردن ۶ هزار نفر عضو پروانه دار نظام، موافقت شد که در حال حاضر در ۳۰ استان فاز اول این واکسیناسیون کامل صورت گرفته و حتی به فاز دوم هم رسیده و در تهران نیز که نیمی از اعضای پروانه دار سازمان در این شهر فعال هستند با تدابیری که انجام شد، برای سه هزار و ۲۰۰ نفر فراخوان اعلام شد و واکسیناسیون فاز اول صورت گرفت. برای فاز دوم نیز به همین صورت در زمان مقرر فراخوان صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: با متخلفانی که خارج از تعرفه حق مشاوره دریافت کنند، برخورد خواهد شد و در نظر داریم کنترل فضای مجازی در خصوص روان شناس نماها را جدی بگیریم و با این روان شناس نماها که در فضای مجازی خود را روان شناس معرفی می کنند و در این شرایط کنونی از فضا سوءاستفاده می کنند را به مقامات مسئول برای پیگیری معرفی کنیم.

دکتر حاتمی اضافه کرد : در حال حاضر مردم کشور مان تحت استرس و فشار زیادی هستند و از منظر روان شناسی همین استرس و فشار به اختلالات روانی منجر خواهد شد و صدا و سیما باید بسیار بیشتر برای سلامت روان مردم اهتمام کند و ما این مهم را کمتر این روزها در صدا و سیما می بینیم. نکته دیگر این است که یک ابهام کلی در مورد کرونا در کشور وجود دارد و مسئولان ما کمتر درباره آن به مردم اطلاعات می دهند.

وی افزود : مسئولان در تلویزیون کلی گویی می کنند در حالی که پیشنهاد مشخص ما متخصصان روان این است که باید ابهامات را بشکنند و دومین راهکار ما این است که از سرمایه های اجتماعی و گروه های مرجع برای این که مردم با پروتکل های بهداشتی همراه شوند، استفاده کنند و متأسفانه از این سرمایه غفلت شده است.

دکتر حاتمی ابرازداشت : کودکان و نوجوانان ما درمخاطره جدی هستند. باید دروهله اول در خصوص خدمات روان شناسی، فرهنگ سازی صورت بگیرد و در کنار کمیته هایی که در ستاد مقابله با کرونا وجود دارد، ستاد مقابله با بحران کرونا و پساکرونا نیز شکل بگیرد و همه پروتکل های بهداشتی پیوست سلامت روان داشته باشد. سوال جدی ما این است که چرا رئیس سازمان نظام روان شناسی عضو این ستاد نیست.

وی در پایان سخنان خود در مورد قانون مند اجرا شدن تعرفه های مصوب و عدم تخلف روانشناسان گفت : قطعاً ما طرف حقوق مردم ایستاده ایم. قیمت مصوب را هم مناسب ارزیابی می کنیم. سال گذشته تعرفه برای کارشناسی ارشد ۱۰۸ هزار تومان و برای دکترا ۱۵۶ هزار تومان بود پیشنهاد ما افزایش ۳۰ درصدی این تعرفه ها بود که با افزایش ۲۰ درصدی آن موافقت شد. ما معتقدیم که ۹۰ درصد روانشناسان این مسئله را رعایت می کنند و حتی کمتر از تعرفه کار می کنند. شاید انگشت شمار باشند کسانی که تخلف می کنند که مردم می توانند این موارد را گزارش دهند و راهکار قانونی برای برخورد با متخلفان نیز پیش بینی شده است.

 

دکتررفیعی پور: متأسفانه یک آشفتگی در حرفه روان شناسی و  تعرفه های آن شاهد بودیم

دکتر امین رفیعی پورمعاون آموزش سازمان نظام روان شناسی نیز درادامه این نشست خبری اظهارداشت : ما دو وظیفه اصلی درسازمان داریم، یکی حقوق و صیانت از مردم که همین مصوبه در همین راستا است ومردم ازسردرگمی نجات پیدا می کنند و می دانند که به هرروان شناسی مراجعه کنند باید چه تعرفه‌ای پرداخت کنند.

دکتررفیعی پورعنوان داشت : متأسفانه یک آشفتگی در حرفه روان شناسی در تعرفه ها شاهد بودیم و تمام تلاش سازمان این بود که در تمام این سالها بتواند این تعرفه ها را به تصویب برساند و همان طور که پزشک بدون پروانه نظام پزشکی تخلفی انجام دهد مجرم است و اگر پروانه داشته باشد قصور صورت می گیرد، در حوزه روان شناسی نیز هر کسی پروانه این سازمان را نداشته باشد، طبق قانون مجرم است.

 

دکترسیرتی : کرونا مسئله زیستی وجسمی نبوده مسئله اجتماعی – روانی، امنیتی و اقتصادی است

محمد رضا سیرتی معاون استان های سازمان نظام روانشناسی هم در ادامه این نشست خبری اظهارداشت: از ابتدای شیوع بیماری کرونا، روان شناسان چه درسامانه ۴۰۳۰ و چه در مطب های شخصی مشغول به کار بودند وکرونا یک مسئله زیستی و جسمی نیست بلکه یک مسئله اجتماعی – روانی، امنیتی و اقتصادی است.

دکترسیرتی تصریح کرد: بررسی ابعاد روانی کرونا بسیار در این برهه از زمان اهمیت دارد. خیلی از هم وطنان ما درگیر کرونا و عوارض آن شدند و متأسفانه بسیاری از آنها در سوگ عزیزانشان نشستند. در مسئله سوگ باید به شکل جدی مداخله صورت بگیرد. در این ۱۸ ماه گذشته روان شناسان بدون آنکه کمتر نامی از آنها برده شود، در خط اول مبارزه با کرونا بودند.

معاون استان های سازمان نظام روانشناسی تاکید کرد: درکناراین خدمات، خیلی ازمطب ها تعطیل وخدمات آنلاین شد که گرچه جزو پروتکل های تصویب شده نبود اما راهی نبود که روان شناسان چاره‌ای جز آن نداشتند. در این دوران ما روان شناسان خوبی را هم به دلیل بیماری کرونا از دست دادیم. در هر صورت همه اینها باعث شد که واکسیناسیون همکاران روان شناس به عنوان یک مطالبه جدی از سوی سازمان نظام روان شناسی قرار بگیرد و این مهم خوشبختانه تا امروز به خوبی پیش رفته است.

وی درپایان سخنان خود گفت: با همه محدودیت ها درحال حاضر برنامه ریزی برای فاز دوم واکسیناسیون جامعه هدف است. در تهران با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی ایران و بیمارستان میلاد طی ۵ روز واکسیناسیون سه هزار و ۲۰۰ نفر صورت گرفت و امیدوارم این روند ادامه داشته باشد.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب