امروز: سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ [2023/01/31]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
Arrowwatch اولین ارائه کننده ساعت‌های هوشمند با گارانتی،پشتیبانی کلیه قطعات وخدمات کامل درایران
کد خبر: 54668 تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۴:۱۳:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

پروفسورملک زاده درنشست خبری اعلام کرد؛

سلطان‌های دروغ راهم درکشوردستگیرکنیم/ دولت بعدی باید برای توسعه در مناطق محروم و حذف فقر در ایران گام بردارد/ کولبری وسوختبری زاییده ای مدیریت ضعیف دراقتصاد کشور است/ 6 دهک جامعه توان خرید آپارتمان یا ماشین ندارند

خبرایران : داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت : کولبری و سوختبری زاییده ای مدیریت ضعیف در اقتصاد کشور است و به طور قطع دولت با ایجاد بازارچه های مرزی می تواند باعث حذف کولبری شود.
سلطان‌های دروغ راهم درکشوردستگیرکنیم/ دولت بعدی باید برای توسعه در مناطق محروم و حذف فقر در ایران گام بردارد/ کولبری وسوختبری زاییده ای مدیریت ضعیف دراقتصاد کشور است/ 6 دهک جامعه توان خرید آپارتمان یا ماشین ندارند

به گزارش خبرنگارخبرایران، پروفسورمحمد شریف ملک زاده داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری در نشست خبری با اصحاب رسانه درخصوص برنامه های خود برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 اظهارداشت : دولت بعدی ابتدا باید به توسعه در مناطق محروم و حذف فقر در ایران گام بردارد، ضعف دیپلماسی و سوءمدیریت اقتصادی در سال های اخیر منجر به افزایش فشار به دهک های پایین جامعه شده تا جایی که الان اقشار کم درآمد کاملا نابود شده اند، از طرف دیگر یارانه 50 و 100 هزار تومان کمکی به خانواده ها نمی کند و در دولت روحانی به دلیل اینکه بارها افراد را برای ثبت نام یارانه زیرفشار قرار دادند ارزش مردم را هم پایین آورده اند.

وی تصریح کرد: ما باید درگام نخست برنامه های برای شناسایی دهک های پایین جامعه داشته باشیم و با اشتغالزایی برای آنها از طریق شرکت ها و تعاونی ها علاوه بر اینکه حرمت آنها حفظ شود معیشت آنها به صورت پایدار تامین باشد.

پروفسورملک زاده تاکید کرد: کولبری و سوختبری زاییده ای مدیریت ضعیف در اقتصاد کشور است و به طور قطع دولت با ایجاد بازارچه های مرزی می تواند باعث حذف کولبری شود، به طور قطع این افرادی سود چندانی نمی برند و 90 درصد سود حاصل از کولبری را کس دیگری می برد و فقط هزینه باربری آن را کولبر می برد

وی با نگاهی به آسیب های اقتصادی ناشی از مشکلات اقتصادی و سقوط بورس در ایران عنوان داشت: حدود 8 ماه پیش هشدارهایی درباره بازار بورس داده بودم و بارها تاکید کردم که بازار بورس ایران برای قشری خاص است که بعد از دستیابی به سودهای کلان از بازار سرمایه خود را خارج می کنند، در یک سال گذشته افرادی با برنامه از پیش تعیین شده، عده ای را به سمت خرید سهام سوق دادند و باعث شدند افرادی با حقوق های پایین سهام بخرند .

دکتر ملک زاده افزود : امروزهمان مردم فقیر دچار زیان شده اند واقعیت این است تا زمانی که در بازارهای کاذب مانند معاملات مسکن ، بازار ارز و... بشتر از تولید سود وجود دارد عملا در بورس اتفاق مثبتی نمی افتد. بنابراین تا زمانی که ثبات اقتصادی در کشور به وجود نیاید بازارهای مولد رشد نخواهند کرد.

وی ابرازداشت: در دوسال گذشته به دلیل اینکه دولت برنامه ای برای رشد اقتصاد مولد نداشت نقدینگی مردم به سمت بازارهای سوداگری رفت و همین مساله باعث شد نقدینگی از بازاری به بازار دیگر منتقل بشود و همه بازارها از جمله مسکن، خودرو ارز و طلا با تورم های بسیار سنگینی مواجه شدند و تبعات آن بر زندگی مردم دهک های پایین جامعه نمایان شده است.

معاون سابق رئیس جمهورخاطرنشان کرد:امروزمی بینیم که تقریبا شش دهک جامعه توان خرید آپارتمان یا ماشین ندارند بنابراین جامعه نیازمند دولت خرد گرا برای عبور از ضعف دیپلماسی و سوءمدیریت اقتصادی است و در شرایط کنونی وقتی سپرده گذاری مردم در بانک ها افزایش یافته یعنی مردم به تولید و بورس اعتماد نکرده اند و این ناشی از بی اعتمادی مردم است که در نتیجه سقوط بورس و نوسانات اقتصادی به وجود آمده است.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی  تا زمانی که بانک ها به سیستم های قدرت وصل هستند و بنگاه داری می کنند مشکلات اقتصادی کشور برجای خواهد ماند و درحال حاضربرای عبوراز مشکلات کنونی باید دیپلماسی را با محوریت کشورهای همسایه پیشبرد، از طرف دیگر باید توجه داشت که برجام با این تیم دولت کنونی محقق نخواهد شد و حاکمیت باید گروهی را برای مذاکرات برجام تعیین کند تا منافع کشور را پیش ببرند.

دکترملک زاده تصریح کرد: در شرایط کنونی برخی کشورهایی که با ایران همکاری های اقتصادی دارند هیچ اشتراکات فرهنگی و مذهبی با ایران ندارند و به طور قطع با دیپلماسی قوی منطقه ای می توانیم به راحتی همکاری ها را با کشورهای همسایه توسعه بدهیم و از طرین طریق منافع ملی و منطقه ای را پیش ببریم و حتی اتحادیه ای با حضور کشورهای اسلامی تشکیل دهیم که در معادلات جهانی از نظر اقتصادی و سیاسی نقش آفرینی کند.

وی یادآورشد: درسال های گذشته در حوزه اقتصادی تقسیم منابع به خوبی انجام نشده است به همین دلیل فاصله دهک ها در بین جامعه زیاد است و امروز اقتصاد جامعه وابسته به نوسانات ارزی و التهابات سیاسی شده است و معیشت مردم کاملا در مقابل مشکلات بین المللی آسیب پذیر هستند، از این رو باید ساختار مدیریت اقتصادی فرسوده کشور مورد بازنگر قرار بگیرد و اقتصاد داخلی تقویت شود، در غیر اینصورت با برجام های 2 و 3 همچنان دچار نوسان اقتصادی و سیاسی خواهیم بود.

پرفسورملک زاده با انتقاد به عملکرد ضعیف دولت در زمینه کرونا افزود: دولت انگلیس 395 میلیارد دلار در سال گذشته به بنگاه های اقتصادی و... تزریق کرده تا بر مشکلات کرونا فائق آید، اما در ایران فقط بحث تعطیلی را مطرح می کنند در حالی که با همین تعطیلی ها مشکلات معیشتی مردم را از پای در آورده اند و برنامه برای واکسیناسیون به موقع ندارند.

وی درادامه این نشست خبری عنوان داشت : من نسبت به نامزدهای دیگر نظر و رویکردی ندارم و در طول ۴۲ سال افراد برنامه‌های مختلفی را ارائه دادند اما من می‌خواهم صدای ملت باشم و به صورت عملی کار کنم. به همین دلیل من برای مبارزه با فساد نیامدم و برنامه ای ندارم بلکه آمدم از فساد پیشگیری کنم و باید بگویم کسانی که می‌گویند سفره مردم کوچک شده باید بدانند روح و روان مردم نیز از بین رفته است.

این داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری ابرازداشت: نامزدهای زیادی ثبت نام کردند اما مردم از چهره‌های تکراری خسته شده اند چرا که آنها در صحنه‌های اجرایی کشور بر سر کار آمدند اما کاری از پیش نبردند مردم‌ باید در راس امور باشند و دولتی که من تشکیل می‌دهم دولت خرد و خردگرایی است و من به دنبال استفاده از نیروهای توانمند هستم.

وی ادامه داد: نباید برخی جریانات سیاسی ولایت فقیه را برای خودشان مصادره کنند. صدای ما در دولت‌مان صدای ملت است و من به عنوان یک ایرانی برای جلب نظر همه ایرانیان آمده‌ام و معتقدم ما باید اسامی اقلیت را از قانون برداریم.

پرفسور ملک زاده خاطرنشان کرد: حکمران خوب کسی است که به همه مردم به یک چشم نگاه کند و تعابیر و مسائلی مانند کولبر و قاچاق سوخت‌ نتیجه رویکرد ضعیف است. در حالی که با ایجاد بازارچه‌های مرزی و رویکردهای دقیق مدیریتی می‌توانیم این روند را به خوبی اداره کنیم و من نامزد تکلیفی نیستم و براساس ظرفیت‌های علمی آمده‌ام و مدیریت دانش و خرد جمعی در کشور ما مطرح نیست.

وی درپایان سخنان خود گفت : ما علاوه برسلطان های اقتصادی باید سلطان‌های دروغ را هم در کشور دستگیر و اعدام کنیم . چرا که مدام به مردم دروغ گفته اند. ضمن اینکه اعتقاد دارم برجام نتیجه می‌گیرد اما نه با این تیم مذاکره کننده، بنده بر این باورم که ما با کشورهایی که منافع مشترک داریم، اختلافات را بررسی کنیم. اگر امروز برجام هم به جایی رسید به دلیل قدرت حاج قاسم‌های ما درمیدان های نبرد بوده و باید قدر آنها را بیشتر دانسته و ارج نهیم.

مطالب پربیننده
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب