امروز: شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ [2024/04/20]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 52160 تاریخ انتشار: جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۸:۳۶:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

شرکت فایزر اعلام کرد؛

واکسیناسیون گسترده کرونا کامل انجام نمی شود

خبرایران : شرکت فایزر اعلام کرد در سال جاری می‌تواند فقط نیمی از دُزهای پیش‌بینی‌شده واکسن کرونا را عرضه کند. دلیل این امر مشکلات در زنجیره پخش و تعویق تاریخ اراِئه نتایج آزمایش‌های بالینی اعلام شده است.
واکسیناسیون گسترده کرونا کامل انجام نمی شود
شرکت آمریکایی فایزر (Pfizer) روز جمعه، چهارم دسامبر (۱۴ آذر) اعلام کرد قادر نیست به تمامی وعده‌های خود در زمینه تولید و پخش واکسن کووید۱۹، بیماری ناشی از ویروس کرونای جدید (سارس‌کوو۲) عمل کند.

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از سخنگوی این شرکت نوشت، فایزر در سال جاری حدود نیمی از دُزهای پیش‌بینی‌شده را روانه بازار خواهد کرد.

فایزر با شرکت آلمانی بایون‌تک (Biontech) به‌طور مشترک واکسنی را تولید کرده‌اند که در حال حاضر فقط در بریتانیا مجوز پخش گرفته است.

اواسط نوامبر این دو شرکت تضمین کرده بودند که تا پایان سال جاری دست‌کم ۱۰۰ میلیون دُز واکسن پخش خواهند کرد، اما اکنون فایزر گفته است که در این بازه زمانی حدود ۵۰ میلیون دُز روانه بازار خواهد شد.

از آنجا که برای هر واکسیناسیون دو دُز لازم است، به این ترتیب تنها ۲۵ میلیون نفر واکسینه خواهند شد.

انتظار می‌رود که دو شرکت آلمانی و آمریکایی در سال آینده میلادی بیش از یک میلیارد دُز و اکسن تولید و پخش کنند.

علت کاهش میزان واکسن‌ها

سخنگوی فایزر دو علت را برای اصلاح داده‌های ماه نوامبر این شرکت برشمرده است. نخست این که مشکلات پیش‌بینی‌نشده در زنجیره پخش باعث ارائه کمتر به بازار می‌شود و دیگر این‌که نتایج آزمایش‌های بالینی، که شرط اصلی برای گرفتن مجوز پخش است، دیرتر از تاریخ تعیین‌شده مشخص خواهد شد.

یکی از افرادی که در ساخت واکسن دست دارد به وال استریت ژورنال گفته است، چند ماده که برای تولید واکسن به‌کار می‌روند استاندارد‌های لازم را نداشته‌اند و این امر منجر به تأخیر در چرخه تولید شده است.

شرکت فایزر به پرسش‌های روزنامه آمریکایی در این زمینه پاسخ نداده است.

تاریخ پخش واکسن در آمریکا و اروپا

بایون‌تک و فایزر روز ۳۰ نوامبر تقاضای "مجوز مشروط" خود را به آژانس دارویی اروپا (EMA) در آمستردام ارائه دادند.

آن‌ها پیش‌تر در ایالات متحده آمریکا "مجوز اضطراری" درخواست کرده بودند.

شرکت داروسازی آمریکایی مُدرنا نیز گفت، از اتحادیه اروپا و آمریکا تقاضای "مجوز اضطراری" کرده است.

اداره رسیدگی به تولیدات دارویی ایالات متحده (FDA) گفت، جلسه کمیته مشورتی برای رسیدگی به مجوز شرکت مُدرنا روز ۱۷ دسامبر برگزار خواهد شد.

واکسن این شرکت از نظر نحوه عملکرد و کارآیی، مشابه واکسن مشترک بایون‌تک و فایزر است.

بر أساس پژوهش‌هایی که تاکنون انجام شده، واکسن بایون‌تک و فایزر با کارایی ۹۵ درصد در برابر کووید۱۹ محافظت می‌کند.

کارشناسان هنوز منتظر اطلاعات بیشتر هستند تا بتوانند با اطمینان بگویند، آیا افراد واکسینه‌شده، با وجود این‌که خودشان بیمار نمی‌شوند می‌توانند ناقل ویروس باشند یا خیر.

علاوه بر بایون‌تک، فایزر و مُدرنا چندین شرکت دارویی دیگر هم در کشور‌های گوناگون در مرحله پیشرفته روی واکسن‌های کرونا کار می‌کنند.

هم‌اکنون چین، روسیه و بحرین واکسن‌هایی را در اختیار درمانگا‌ه‌هایشان گذاشته‌اند و تحت شروط ویژه‌ای بخش‌هایی از شهروندان خود را واکسینه می‌کنند.
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب