امروز: یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ [2022/12/04]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 35310 تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲:۲۸:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

درنشست خبری جشنواره هنرهای تجسمی فجر اعلام شد؛

مظفری: گالری‌دارها دراجرای کارهاواقتصاد هنردریازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر حضور پررنگ دارند/ حقیقی: جشنواره وظیفه ای غیراز کشف استعدادها ندارد/ سلیمانی: بخش ویژه برای چهلمین سال پیروزی انقلاب ایجاد شد/ سقراطی: رویکرد امسال ما اعتمادسازی است

خبرایران: مظفری هنرهای تجسمی و رییس شورای سیاست گذاری جشنواره گفت: هنرهای تجسمی و رییس شورای سیاست گذاری جشنواره گفت: سعی کردیم در شورای سیاستگذاری هر هنر یک نماینده داشته باشد و همچنین یکی از بزرگان آن رشته به عنوان مدافع هنر مربوطه حضور داشته باشند و فرآیند انتخاب دبیر با توجه به تغییر ساختار و آیین‌نامه تغییر کرد
مظفری: گالری‌دارها دراجرای کارهاواقتصاد هنردریازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر حضور پررنگ دارند/ حقیقی: جشنواره وظیفه ای غیراز کشف استعدادها ندارد/ سلیمانی: بخش ویژه برای چهلمین سال پیروزی انقلاب ایجاد شد/ سقراطی: رویکرد امسال ما اعتمادسازی است

به گزارش خبرنگارخبرایران، نشست خبری «یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر» صبح امروز سه شنبه ۲۹ آبان ماه 1397 با حضور«هادی مظفری» مدیرکل هنرهای تجسمی و رییس شورای سیاست گذاری جشنواره، «ابراهیم حقیقی» دبیر یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ، «امیر سقراطی» دبیر هنری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر،«محسن سلیمانی»دبیر اجرایی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و اصحاب رسانه در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار  و دراین نشست خبری «هادی مظفری» رییس یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر اظهارداشت: از 3 ماه پیش کاری جدی برای بررسی ۱۰ جشنواره گذشته آغاز شده و در ارتباط با این بررسی، پیشنهادهای جدید رانیز مورد برررسی قراردادیم.

رییس یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجرتصریح کرد: نشست‌های بسیاری با استادان، صاحبنظران، گالری‌داران و مدیران پیشین جشنواره‌های گذشته فجر برگزار کردیم تا مسیری که تا الان طی شده، دقیق مورد بررسی قرار بگیرد و از مجتبی آقایی و جمشید حقیقت‌شناس و افرادی که طی سال‌های قبل در این جشنواره بار مسئولیت‌ها را به دوش کشیدند، تشکر می‌کنم.

وی عنوان داشت: برآیند این نشست‌ها این بود که نیازهای جشنواره را رفع کنیم درنتیجه تصمیم گرفته شد که حلقه جشنواره و دایره افراد در هیات داوران و دبیران بخش‌ها بزرگتر و ارتباط هنرمندان با جامعه هنری در این جشنواره پررنگ شود. در گذشته ساختار جشنواره به این شکل بود که همه بار جشنواره برعهده دبیر بود، اما در حال حاضر آیین نامه تغییر کرده و شورای سیاستگذاری بار کارها را برعهده گرفته است.

 مظفری خاطرنشان کرد: سعی کردیم در شورای سیاستگذاری هر هنر یک نماینده داشته باشد و همچنین یکی از بزرگان آن رشته به عنوان مدافع هنر مربوطه حضور داشته باشند و فرآیند انتخاب دبیر با توجه به تغییر ساختار و آیین‌نامه تغییر کرد و بر اساس جلسات برگزار شده ابراهیم حقیقی به عنوان دبیر منصوب شد و سپس او دبیر اجرایی و هنری را انتخاب کرد.

وی ابرازداشت: تفاوت دیگر جشنواره یازدهم، حضور پررنگ گالری‌دارها در اجرای کارها و اقتصاد هنر خواهد بود، البته در سال‌های قبل نیز شاهد حضور برخی گالری‌دارها بودیم اما امسال حضوری ویژه خواهند داشت و همچنین در تدوین آیین نامه و مسیر راه، از آنها کمک گرفتیم.

رییس یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجراز اضافه شدن بخش علمی و پژوهشی به جشنواره یازدهم خبر داد و افزود: از دیگر تفاوت‌های جشنواره هنرهای تجسمی فجر، برگزاری بخشی با عنوان چهل‌سالگی است که به مناسبت چهلمین سال انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد و در انتخاب اعضای شورای سیاستگذاری، دبیران و داوران سعی کردیم افرادی را انتخاب کنیم که مورد وثوق جامعه هنری باشند و سعی کردیم از افرادی استفاده کنیم که طی سال‌های اخیر فعالیت‌های جدی دارند و حضور نداشتن تعدادی از هنرمندان که ممکن است به چشم بیاید این است که یا داخل کشور نبودند یا مسئولیت دیگری را قبول کرده بودند.

مظفری درباره شعارهایی که هر سال در مورد هنرمندان گمنام شهرستانی و بروز استعدادهای جوان داده می‌شود و به جایی نمی‌رسد، تاکید کرد: حضور گالری‌ها به همین دلیل است تا بخشی از هنرمندان شهرستانی را کشف کنند. جشنواره، فضایی برای هنرمندان گمنام ایجاد می کند تا امکان دیده شدن پیدا کنند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با برگزاری جشنواره هنر جوان کاری جدی در زمینه بروز استعدادهای جوان انجام می‌دهد و ما نیز می‌توانیم امکان دیده شدن ایجاد کنیم و نمی‌توانیم زیاد در حوزه اقتصاد هنر وارد شویم.

وی تاکید کرد: نکته مهم این است که طی سال‌ها شاهد بروز و حضور جوانان شهرستانی توسط گالری‌ها بودیم و به همین دلیل در این خصوص از گالری‌داران کمک می‌گیریم.

مظفری درباره حذف بخش بین‌الملل توضیح داد: اعتقاد داشتیم بخش بین‌الملل ضروریاتی بر اساس قواعد بین‌المللی دارد که اگر نتوانیم آنها را برآورده کنیم یدک کشیدن این لقب صحیح نیست، اما در چشم‌انداز جشنواره هنرهای تجسمی فجر پررنگ شدن بخش بین‌الملل در نظرمان است.

وی درپایان سخنان خود گفت: اعتبار ۲ میلیارد و صد میلیون تومان مصوب است، اما با پیش‌بینی‌های ما ممکن است این رقم به ۲ میلیارد و هشتصد میلیون تومان برسد، البته به دستور وزیر فرهنگ و ارساد اسلامی هر ایونت فرهنگی و هنری، به فاصله چهل روز پس از برگزاری هزینه‌هایش اعلام خواهد شد و ماونیز از این دستور تبعیت می‌کنیم.

مظفری درباره نبود هنرمندان ارزشی در ستاد برگزاری جشنواره هم گفت: خط کشی و مرزبندی بین هنرمندان به این صورت درست نیست. ما معتقدیم همه هنرمندان در حال کار کردن هستند و بروز و ظهور آنها در همین کشور صورت می‌گیرد. هنرمندان ارزشی بسیاری در جمع جشنواره یازدهم حضور دارند، البته نتوانستیم از حضور مسعود نجابتی به دلیل مسئولیتش در جشنواره هنر مقاومت بهره بگیریم، اما استادانی چون کاظم چلیپا و سیدنظام الدین امامی‌فر در کنار ما هستند.

 

حقیقی: جشنواره وظیفه ای غیراز کشف استعدادها ندارد

ابراهیم حقیقی دبیر یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز درادامه این نشست خبری در خصوص اسامی اعضای شورای سیاستگذاری، دبیران و داوران بخش‌های مختلف اظهارداشت: فرزاد ادیبی، ابراهیم حقیقی، امیر راد، محسن سلیمانی، حمید شانس، سیف‌الله صمدیان، احمد عربانی، کیانوش غریب‌پور، امیراحمد فلسفی، لیلی گلستان، اردشیر مجرد تاکستانی و مهران هوشیار به ریاست هادی مطفری، اعضای شورای سیاستگذاری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر هستند.

حقیقی اسامی دبیران و داوران بخش‌های مختلف را به شرح اعلام کرد؛

تصویرسازی

دبیر: پژمان رحیمی‌زاده

داوران: فاطمه رادپور، کمال طباطبایی و علیرضا گلدوزیان

خوشنویسی

دبیر: امیراحمد فلسفی

داوران: نصرالله افجه‌ای، غلامحسین امیرخانی، یدالله کابلی

سرامیک

دبیر: مهران هوشیار

داوران: مهدی حیدری، مریم کوهستانی، فرزاد فرجی

کاریکاتور و کارتون

دبیر: احمد عربانی

داوران: کامبیز درمبخش، جمال رحمتی، حسن کریم زاده

گرافیک

دبیر: فرزاد ادیبی

داوران: سیامک فیلی زاده، مهران زمانی، علیرضا مصطفی‌زاده

مجسمه

دبیر: روح الله شمسی زاده

داوران: بیژن غنچه‌پور، سید مجتبی موسوی، مرتضی نعمت اللهی

عکاسی

دبیر: کیارنگ علایی

داوران: مهرداد افسری، بهنام صدیقی، شادی قدیریان

نقاشی

دبیر: احمد وکیلی

داوران: فرح اصولی، مهرداد خطایی، علیرضا آدم بکان، کاظم چلیپا، خسرو خسروی

هنرهای جدید

دبیر: امیر راد

داوران: بهرنگ صمدزادگان، فرهاد فزونی، آزاده گنجه

نگارگری

دبیر: عبدالله محرمی

داوران: مهرزمان فخارمنفرد، امیرحسین قهرمانی، رضا یساولی

دبیر یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر درخصوص بخش‌های جشنواره امسال هم تاکید کرد: امسال آثار برگزیده جشنواره در موسسه فرهنگی هنری صبا، خانه هنرمندان ایران، فرهنگسرای نیاوران، موزه امام علی (ع) و باغ موزه قصر به نمایش درخواهند آمد.

حقیقی ابرازداشت:گزیده‌ای از آثار ارایه شده در گالری‌ها و دستاوردهای هنری در استان‌های کشور نمایش داده می‌شوند و نمایش فیلم‌هایی درباره هنرهای تجسمی، نمایش دستاوردهای انتشارات هنرهای تجسمی کشور، تجلیل از مفاخر و فعالان هنرهای تجسمی و تجلیل از نویسندگان و منتقدان هنرهای تجسمی از دیگر بخش‌های جشنواره است.

وی اضافه کرد: در هفت دوره نخست جشنواره هنرها تفکیک شده بودند، اما از دوره هشتم به بعد به شکل گروهی سنجیده می‌شدند ولی در شورای سیاستگذاری یازدهمین دوره به این نتیجه رسیدیم که ۱۰ رشته را تقسیم کنیم. در دوره گذشته یک اثر تصویرگری در کنار یک اثر چیدمان داوری می‌شد که این شیوه غلطی بود.

دبیریازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر تصریح کرد: امسال بخش کیوریتوری هم داریم و به همین دلیل از کیوریتورها دعوت کردیم تا نمایشگاه‌های مفصل و تخصصی را ترتیب دهند و جشنواره وظیفه ای غیراز کشف استعدادها ندارد و بخش دیگر در رویکرد امسال تجلیل از ناشر و نقد حوزه تجسمی است، چراکه تا نقد نوشته نشود جامعه پیشرفت نمی کند.

وی درمورد جوایز هم گفت: نفر اول هر رشته تندیس، طوبای زرین و ۱۵۰ میلیون ریال و نفرات دیگر تندیس و ۵۰ میلیون ریال دریافت می کنند و به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بخش «پلاک ۴۰» شامل نمایش هنرهای تجسمی انقلاب، نمایشگاه عکس روزهای انقلاب اسلامی به مدیریت سیف‌الله صمدیان، بخش هنر معاصر ایران؛ چهل نمایشگاه چهل شهر و تجلیل از هنرمندان برگزیده انقلاب و دفاع مقدس را خواهیم داشت.

حقیقی درمورد نبود کاخ جشنواره تجسمی فجرگفت: نمی‌دانم کاخ چه مزیتی دارد اما از زمان سیدعباس میرهاشمی، جشنواره دارای دبیرخانه دایمی شده است که بسیار در مسیر برگزاری جشنواره به ما کمک کرده است.

 

سلیمانی: بخش ویژه برای چهلمین سال پیروزی انقلاب ایجاد شد

محسن سلیمانی دبیر اجرایی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجرنیز درادامه این نشست اظهارداشت: فراخوان جشنواره یازدهم ۱۲آبان ماه اعلام شد و بر این اساس، ۵ تا ۱۴ دی ماه انتخاب اولیه آثار صورت می‌گیرد و نتایج اولیه انتخاب ۱۵ دی ماه اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: مراسم افتتاحیه یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر جمعه ۵ بهمن ماه و مراسم اختتامیه و اهدای جوایز ۱۵ اسفندماه برگزار خواهد شد.

سلیمانی در پایان نشست درباره پوستر و نشان چهل سالگی انقلاب گفت: اتفاق خوبی که بین جشنواره‌های فجر در معاونت هنری رخ داده که به نوعی یکپارچگی ایجاد کرده است، طراحی نشان چهل‌سالگی انقلاب اسلامی توسط صداقت جباری است.

 

سقراطی: رویکرد امسال ما در یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجربه سوی اعتمادسازی است

امیر سقراطی دبیر هنری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز در ادامه درباره بخش های فنی جشنواره هم تاکید کرد: رویکرد امسال ما به سوی اعتمادسازی است و بر این اساس از ظرفیت های هنرمندان در اغلب رشته‌ها استفاده خواهیم کرد به همین دلیل امسال جشنواره تجسمی نه یک جشنواره بلکه ۲۰ جشنواره است.

سقراطی خاطر نشان کرد: دراین دوره جشنواره بخشی از دستاوردهای هنرمندان در شهرستان ها هم به سرپرستی کیوریتور منتخب از سوی دبیرخانه اصلی برگزار خواهد شد و امسال توجه ویژه ای به پژوهشگران، منتقدان و فعالان مطبوعاتی حوزه تجسمی خواهیم داشت.

وی با اشاره به برگزاری همایشی علمی و پژوهشی در خانه هنرمندان ایران عنوان داشت: فیلدهای سخنرانی در این همایش؛ هنرهای تجسمی و جامعه، هنرهای تجسمی و اقتصاد و هنرهای تجسمی و آموزش است. در بخش مقالات هم مساله تجسمی و خلاقیت را خواهیم داشت.

بنابراین گزارش، یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با عنوان (طوبای زرین) از ۵ بهمن تا ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۷ با دبیری «ابراهیم حقیقی» به همت اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها، نگارخانه‌ها و مجامع هنری برگزار می‌شود.

 گیتار شیراز ، بزرگترین کارگاه ساخت و فروش «گیتار»، «تار»، «سنتور» و «کمانچه» در ایران
مطالب پربیننده
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب