امروز: چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ [2022/08/10]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 3355 تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۴:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

مشکلات روانی برای ۴۵۰ میلیون فعال فیس‌بوک

تحقیقات نشان می‌دهد، ‌بزرگسالانی که فعالیت بسیاری در شبکه اجتماعی فیس‌بوک دارند،‌ بیش از دیگران رفتارهای ضد اجتماعی از خود نشان می‌دهند. این در حالی است که استفاده بیش از اندازه از شبکه‌های اجتماعی، بیانگر شکست در دوران تحصیل است.‌
مشکلات روانی برای ۴۵۰ میلیون فعال فیس‌بوک

 

 

تالولا ویلسون، هنگامی که در سال ۲۰۱۲ ‌خودکشی کرد، پانزده سال ‌داشت. وی ‌چند سال به دلیل افسردگی تحت درمان بود، ولی‌ چند ماه پیش از خودکشی، اقدام به انتشار تصاویری از آسیب‌رسانی به خود در شبکه اجتماعی Tumblr کرده بود و پس از آنکه مادرش متوجه این نکته شد و اقدام به بستن حساب کاربری وی کرد، وی خود را در مسیر قطار قرار داد و خودکشی کرد.در سال ۲۰۰۲ تیم پیکر خود را در هفده سالگی کشت. وی نیز مدتی تحت درمان بیماری افسردگی بود تا آنکه در شبکه‌های اجتماعی و اتاق‌های گفت‌وگو اقدام به جستجو‌ بهترین راه برای خودکشی کرده بود و سرانجام وی در اتاقش، خود را حلقه آویز کرد.

در حالی که دلایل بسیاری در فواید استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌توان آورد، به باور بسیاری، مهم‌ترین فایده و دلیل استفاده از شبکه‌های اجتماعی، ایجاد ارتباط نزدیک با دوستان و آشنایان و خانواده است.اما تحقیقات نشان می‌دهد، ‌بزرگسالانی که فعالیت بسیاری در شبکه اجتماعی فیس‌بوک دارند،‌ بیش از دیگران رفتارهای ضد اجتماعی از خود نشان می‌دهند. این در حالی است که استفاده بیش از اندازه از شبکه‌های اجتماعی، بیانگر شکست در دوران تحصیل است.اگر به شما گفته شود، ‌حدود ۴۵۰ میلیون تن از جمعیت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیونی در فیس‌بوک از اختلالات روانی رنج می‌برند، چه فکری خواهید کرد؟ این موضوعی جهانشمول است و آن گونه که به نظر می‌رسد، به این زودی‌ها نیز این مشکل برطرف نخواهد شد.

رشد مداوم و فراگير خشونت سايبري

این موضوع هنگامی بیش از هر چیز وحشت‌انگیز می‌شود که به نکات پنهان در تحقیقاتی که مرکز پژوهش‌های Pew و سازمان جهانی بهداشت صورت داده‌اند، توجه شود؛ تحقیقاتی که بر پایه آن‌ها رشد خشونت در فضای سایبری و فعالیت‌های آنلاین بیش از همیشه در حال گسترش است. آن گونه که به نظر می‌رسد، تفوق و امتیازات فضای سایبری در راستای سوء‌استفاده مورد توجه قرار گرفته است.در سال ۲۰۰۵ Technoratia در مطلبی جالب توجه به موضوعات مربوط به شبکه‌های اجتماعی پرداخت. این موضوع که در فناوری‌های جدید، به یکباره انسان از موضوع بهترین نوع تعامل در فضای اجتماعی در گیر انتخاب بهترین عکس برای پروفایل خود شده و این موضوع تبدیل به یک بحران جهانی می‌شود!

در حالی که دلایلی برای فواید استفاده از شبکه‌های اجتماعی در راستای بهبود سلامت روان می‌توان یافت، دلایل عدیده‌ای نیز هست که بنا بر ‌آن‌ها شبکه‌های اجتماعی تا این حد که گفته می‌شود، مناسب و مفید نیستند.

تأثيرات شبكه‌هاي اجتماعي بر بيماري رواني

بسیاری از تحقیقات حاکی از آن هستند که استفاده بی‌مورد و شدید از شبکه‌های اجتماعی ـ به ویژ‌ه فیس‌بوک ـ تأثیرات بدی بر سلامت عمومی روان و جسم دارد. محققان دانشگاه میشیگان، استفاده از فیس بوک را برای دو هفته‌ ارزیابی کرده‌اند و بنا بر آن دریافته‌اند که افراد هر چقدر بیشتر از فیس بوک استفاده می‌کنند، بیشتر در فعالیت‌های روزمره خود دچار حس منفی بافی و افسردگی می‌شوند. همچنین این افراد به مرور زمان، دچار نوعی از نارضایتی کلی از زندگی خود می‌شوند.در عین حال در پژوهشی دیگر، محققان به مفهومی با نام «رصد ناهمخوانی» رسیده‌اند. این مفهوم عبارت است از رصد مداوم شخصیت و خود واقعی افراد و وضعیت کنونی آن‌ها در برابر موقعیت آرمانی.بر این اساس که ما در شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس بوک، تنها بخشی از زندگی خود را که در آن به گمان خود بهتر هستیم، بازتاب می‌دهیم. از آنجا‌ که ما همواره تجربیات خود را با آنچه بهترین است و باید باشد می‌سنجیم، ‌‌پس از مدتی با مقایسه شرایط واقعی خود با آنچه از خود به نمایش می‌گذاریم، بزرگ‌ترین دشمن خود می‌شویم.به تازگی نشريه الكترونيكي DoSomething ‌مطلبي با نام «9 مسير كه از طريق آنها تكنولو‍ژي بر سلامت روان ثأثير مي‌گذارد» اقدام به بيان مضرات استفاده بيش از اندازه از شبكه‌هاي اجتماعي‌ كرده است. اين نوشته مضرات متعددي كه سوء‌استفاده از شبكه‌هاي اجتماعي به دنبال دارد ـ از جمله افسردگي، انزوا، نا امني و به تازگی FOMO يا Fear of Missing Out ـ نام برده است.اجبار ناخواسته به اینکه فرد همواره ‌آنلاین در دسترس باشد، به این معناست که متأسفانه انسان امروزین دچار ‌مصیبت بزرگی شده است: ‌اعتیاد آنلاین.
در حالی که نمی‌توان ار فواید استفاده درست از شبکه‌های اجتماعی چشم‌پوشی کرد، باید این نکته را همواره به یاد داشت که از شبکه‌های اجتماعی آنلاین، تنها باید «بموقع» بهره برد و این نکته را همواره مد نظر داشت که این اعتیاد بدون آنکه خود بدانیم، رفته رفته همه ما را در خود غرق خواهد کرد و جسم و روان ما را در چنبره خویش خواهد برد.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب