امروز: دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ [2024/06/17]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 19031 تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۵:۴:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

نگاهی به بازار فناوری اطلاعات ایران در سال جدید میلادی؛

رشد خدمات فناوری اطلاعات کشور بر بستر افزایش نفوذ اینترنت

خبرایران:به‌گفته مهندس هاکوپیان، بازار فناوری اطلاعات ایران و به‌ویژه خدمات فناوری اطلاعات در سال جدید میلادی به‌واسطه افزایش دسترسی مردم به اینترنت رشد قابل‌توجهی خواهدداشت.
رشد خدمات فناوری اطلاعات کشور بر بستر افزایش نفوذ اینترنت

به گزارش روابط عمومی شرکت پویه‌گام، مهندس سروژ هاکوپیان، رئیس هیئت‌مدیره شرکت پویه‌گام، درباره آثار ایجاد فضای جدید پس از برجام بر روی صنعت آی‌تی کشور می‌گوید: صنعت فناوری اطلاعات پس از شوک ماه‌های اولیه تحریم‌ها رو به بومی‌سازی بیشتر و استفاده از پتانسیل‌های موجود در داخل کشور آورد و این امید می‌رفت که با لغو تحریم‌ها صنعت فناوری اطلاعات بیشترین رشد را در میان صنایع مختلف پس از نفت و گاز داشته‌باشد، البته تحولات واقعی در سال آینده به‌وقوع خواهدپیوست.

وی با نگاهی به آینده این بازار پرتلاطم و متغیر درباره فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی آن در سال جدید میلادی بیان می‌کند: بازار ایران در سال‌های آینده به سمت استفاده بیشتر از سرویس‌های اشتراک‌گذاری خواهد‌رفت و بی‌شک مفاهیمی مانند اینترنت اشیا و خدمات ابری ازجمله بازارهای پررونق سال آینده خواهند‌بود. البته برای سرمایه‌گذاری در آنها باید احتیاط کرد، زیرا نبود خدمات مناسب زیرساخت‌های فناوری اطلاعات، کمبود آگاهی و اعتماد و نیز فرهنگ استفاده از فضاهای ابری از چالش‌هایی است که پیش رو قرار دارد. شرکت‌های مخابراتی با داشتن دیتاسنترهای عظیم قطعاً یکی از بزرگان رقابت درزمینه ارائه سرویس‌های ابری خواهندبود و در این میان بی‌شک شرکت‌های نفت و انرژی به‌دلیل نداشتن زیرساخت‌های لازم برای پیاده‌سازی چنین سرویس‌هایی از مشتریان عمده آنها خواهندبود.

رئیس هیئت‌مدیره شرکت پویه‌گام که یکی از شرکت‌های پیشرو در بومی‌سازی راهکارهای امنیتی سازمان‌ها محسوب می‌شود، چنین پیش‌بینی می‌کند: انتظار می‌رود تا سال 2020 صنعت فناوری اطلاعات رشدی به‌میزان 12.7 درصد داشته‌باشد که در این میان خدمات فناوری اطلاعات با 13.6 درصد بیشترین رشد را تجربه می‌کنند و پس از آن به‌ترتیب حوزه‌های نرم‌افزار و سخت‌افزار قرار می‌گیرند.

وی دلیل رشد فزاینده بازار خدمات فناوری اطلاعات را افزایش استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند و نفوذ بیشتر اینترنت در خانه‌های ایرانیان می‌داند و ضمن اینکه بر نقش موثر گسترش بانکداری الکترونیکی و دولت الکترونیکی در این مورد تاکید می‌کند، می‌گوید: در نگاهی خوش‌بینانه به رشد سالیانه CAGR بازار فناوری اطلاعات ایران تا سال 2020 با رشد 22.6 درصد به 15.9 بیلیون دلار در سال دست خواهد‌یافت.

مهندس هاکوپیان همچنین درباره آینده این بازار معتقد است: نکته قابل‌تأمل، تقاضای بالای ورود شرکت‌های اروپایی و آسیایی به‌خصوص شرکت‌های چینی در حوزه فناوری اطلاعات و ICT به کشور طی سال‌های آینده است و قطعاً حوزه‌های نفت و گاز، بانکداری و همچنین خدمات بهداشتی-درمانی بازارهایی خواهندبود که انتظار می‌رود در سال آینده شاهد نفوذ خارجی‌ها و به‌خصوص آسیایی‌ها باشند.

لازم به ذکر است وب‌سایت شرکت پویه‌گام به نشانی pooyeco.net جهت آگاهی‌بخشی درباره تازه‌ترین راهکارهای امنیتی در دسترس علاقه‌مندان قراردارد.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب