امروز: شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ [2024/04/20]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 17921 تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۳:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

در دانشگاه واشنگتن شهر سنت لوییس ایالت میسوری آمریکا برگزار شد؛

دومین مناظره هیلاری و دونالد/ دونالد بیل کلینتون را متهم به تعرض به 4 زن کرد/ هیلاری ترامپ را به توهین و تحقیر زنان و دیگر اقلیت های نژادی و معلولان متهم کرد

خبرایران:دونالد ترامپ بدون مقدمه به نام ایران اشاره کرد و توافق هسته ای را یک اشتباه فاجعه بار دانست که منجر به قوی تر شدن ایران و قرار گرفتن 150 میلیارد دلار پول در اختیار ایران شد.
دومین مناظره هیلاری و دونالد/ دونالد بیل کلینتون را متهم به تعرض به 4 زن کرد/ هیلاری ترامپ را به توهین و تحقیر زنان و دیگر اقلیت های نژادی و معلولان متهم کرد

به گزارش خبرایران، در این مناظره دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون با حملات شدید به یکدیگر در مورد موضوعات گوناگون نظرات خود را بیان کردند.

در این مناظره 90 دقیقه ای که دو مجری داشت دو گونه سوال مطرح می شد؛ نخست سوالاتی که از سوی رای دهندگان حاضر در جلسه پرسیده می شد و دسته دوم سوالاتی بود که آنلاین از سوی شهروندان آمریکایی پرسیده و از سوی مجریان مناظره مطرح می شد.

وقت هر یک از نامزدها برای پاسخ به سوالات مطرح شده 2 دقیقه بود.

 

دومین مناظره هیلاری و ترامپ؛ از حملات شدید تا تمجید


در این مناظره که زیر سایه افشاگری های اخیر درباره سخنان رکیک جنسی ترامپ درباره زنان برگزار شد، دو نامزد حملات سختی را علیه یکدیگر صورت دادند که البته لحن سخنان ترامپ تهاجمی تر بود.

در ابتدای مناظره دو نامزد با احتیاط برخورد کردند و منتظر ماندند تا نوع مواجهه طرف مقابل را محک بزنند. هیلاری کلینتون در ابتدای ورود به جلسه مناظره با رقیب انتخاباتی خود دست نداد اما در پایان مناظره دو نامزد با یکدیگر دست دادند.

شروع مناظره اما با سوال درباره افشاگری های اخیر درباره سخنان سخیف ترامپ درباره ارتباطات جنسی اش با زنان بود که هیلاری کلینتون در این باره نقطه نظرات خود را مطرح کرده و گفت که این برای نخستین بار نیست که چنین چیزی مطرح می شود و ترامپ سابقه طولانی در ایراد این گونه سخنان و توهین و تحقیر زنان و دیگر اقلیت های نژادی و معلولان و... داشته است.

کلینتون تاکید کرد ترامپ تا کنون بابت توهین هایی که کرده از هیچ یک از طرف های خود عذرخواهی نکرده است. او همچنین گفت که این سخنان بار دیگر موید این نظر اوست که ترامپ شایستگی و لیاقت ریاست جمهوری آمریکا را ندارد و به مخالفت های بخش قابل توجهی از بزرگان حزب جمهوریخواه با  ترامپ اشاره کرد.

ترامپ نیز در پاسخ به این سوال تلاش کرد با یک عذرخواهی از پاسخ دادن شانه خالی کند و در مقابل با پیش کشیدن دیگر مسایل از جمله موضوعات سیاست خارجی سعی کرد موضوع را تغییر دهد.

او بدون مقدمه به نام ایران اشاره کرد و با ادعای اینکه ایران "سردمدار تروریسم بین المللی" است توافق هسته ای را یک اشتباه فاجعه بار دانست که منجر به قوی تر شدن ایران و قرار گرفتن 150 میلیارد دلار پول در اختیار ایران شد.

با تکرار سوال مجری درباره اینکه آیا ترامپ کارهایی را که در نوار ویدئویی اخیر گفته ، انجام داده است یا نه ؟ بحث نوار سخنان ترامپ بالا گرفت و دو نامزد حملات تندی را علیه یکدیگر صورت دادند.

ترامپ همان گونه که پیش بینی می شد موضوع رسوایی جنسی بیل کلینتون رییس جمهور اسبق و همسر هیلاری را پیش کشید و  گفت انتقاد کلینتون از او درحالی که همسرش در دوران ریاست جمهوری در کاخ سفید به زنان تجاوز کرده است، مایه شرمساری است.

ترامپ همچنین از 4 تن از زنانی که درباره سوءاستفاده جنسی از بیل کلینتون شاکی اند و یکی از آنها مدعی تجاوز کلینتون به او در 13 سالگی شده است، دعوت کرده بود به محل برگزاری مناظره بیایند.

او در جریان سخنان خود به یکی از زنان شاکی اشاره کرد و گفت او در 13 سالگی از سوی بیل کلینتون مورد تجاوز قرار گرفته است. ترامپ همچنین کلینتون را متهم کرد که به قربانیان سوء استفاده های جنسی همسرش حمله کرده و آنها را مورد آزار و تحقیر قرار داده است. او همچنین اشاره کرد که یکی از 4 زنی که در محل مناظره حضور دارد یک زن قربانی سوءاستقاده جنسی است که هیلاری کلینتون وکیل تسخیری مردی بوده است که به او تجاوز کرده بود.

در کنار مطرح شدن مساله حاشیه ای سخنان اخیر ترامپ درباره زنان ، موضوعات دیگری نیز در این مناظره مطرح شد.

اصلاح طرح بیمه همگانی اوباما، جنگ در سوریه،  ای میل های هیلاری کلینتون، افشاگری اخیر ویکی لیکس علیه هیلاری کلینتون، روابط با روسیه، توافق هسته ای با ایران، نبرد با داعش، مساله مالیات ها و.. از جمله مسایلی بودند که دو نامزد دیدگاه های خود را درباره آنها مطرح کردند.

ترامپ در طول مناظره و در پاسخ به سوالات مختلف یک لبه سخنان خود را به انتقاد از سابقه سیاسی کلینتون معطوف کرده و بارها و بارها تاکید کرد که هیلاری کلینتون در طول سابقه 30 ساله سیاست ورزی خود تنها حرف زده و اعمال سیاسی او برای آمریکا فاجعه بار بوده است. او بارها کلینتون را به دروغگویی متهم کرد.

هیلاری کلینتون نیز در مقام پاسخ به این ادعای ترامپ با اشاره به برخی از اقدامات خود در 30 سال گذشته تلاش کرد به این اتهامات پاسخ دهد و در مقابل بارها تاکید کرد که ترامپ شایستگی ریاست جمهوری آمریکا را ندارد و ادعاهایی که مطرح می کند خلاف واقع است.

ترامپ همچنین بارها در طول مناظره مجریان را متهم کرد که سخنان او را قطع می کنند و به او اجازه سخن گفتن نمی دهند در حالی که وقتی هیلاری کلینتون از وقت دو دقیقه ای خود بیشتر صحبت می کند اجازه می دهند او سخنانش را تمام کند.

نامزد جنجالی جمهوریخواه همچنین وعده داد در صورت ریاست جمهوری هیلاری کلینتون را به زندان خواهد انداخت. او از آنچه که " ماستمالی" شدن پرونده رسیدگی به اتهامات ای میل های کلینتون خواند انتقاد کرده و گفت هیلاری کلینتون باید به خاطر پاک کردن 30 هزار ای میل و استفاده از ای میل شخصی برای کارهای دولتی زندانی شود. او گفت در صورت پیروزی در انتخابات آتی یک دادستان ویژه را مامور رسیدگی به این پرونده و مجازات هیلاری کلینتون خواهد کرد.

انتهای این مناظره به رغم شروع توفانی اما با سوال یکی از حاضران در سالن مناظره با تلطیف فضا همراه بود.

سوال این بود که دو نامزد علی رغم انتقادها و حملات تندی که به یکدیگر می کنند چه ویژگی مثبتی را در نامزد رقیب خود می توانند مورد اشاره قرار دهند؟

کلینتون در پاسخ به این سوال با اشاره به فرزندان دونالد ترامپ که در جلسه مناظره نشسته بودند گفت که فرزندان ترامپ بسیار موفق هستند و این مساله نشان می دهد که ترامپ به عنوان یک پدر آنها را خوب تربیت کرده است.

ترامپ نیز در پاسخ به این سوال با تشکر از هیلاری بابت تعریف از فرزندانش، گفت که او روحیه جنگندگی هیلاری و اینکه او بسیار پشتکار داشته و تسلیم ناپذیر است را می ستاید. ترامپ گفت هیلاری کلینتون فردی است که هیچ گاه میدان مبارزه را خالی نمی کند.

سومین و آخرین مناظره دو نامزد انتخاباتی 10 روز دیگر و در شهر لاس وگاس برگزار خواهد شد.

متن کامل مناظره دوم (به زبان انگلیسی) را می توانید از اینجا بخوانید.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب