امروز: یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ [2022/12/04]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 12630 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۴:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

دلایل تأخیر آلبوم شهرام ناظری اززبان آهنگساز اثر

خبرایران: فریدالهامی آهنگساز آلبوم «درفش کاویانی» در مورد دلایل به تعویق افتادن و پخش‌نشدن این اثر صوتی ـ تصویری ا صدای «شهرام ناظری»از تاخیر در انتشار این آلبوم موسیقی گفت.
دلایل تأخیر آلبوم شهرام ناظری اززبان آهنگساز اثر

«فرید الهامی» آهنگساز آلبوم «درفش کاویانی» با صدای «شهرام ناظری» شوالیه آواز ایران در مورد دلایل به تعویق افتادن و پخش‌نشدن این اثر صوتی ـ تصویری گفت: پروژه شاهنامه فردوسی اثری است که به همراهی گروه موسیقی «فردوسی» و همچنین با گروهی از شاهنامه پژو‌هان و تعدادی از دوستان صاحب‌نظر که در حوزه ادبیات نمایشی و در بخش نقالی و نیز در حوزه سینما فعال هستند؛ بیش از هشت سال است که برروی آن مشغول به فعالیت هستیم و در حال حاضر، کارشناسان حوزه موسیقی و ادبیات از آن به عنوان یک پروژه ملی نام می‌برند.

وی همچنین گفت: موضوع آلبوم «درفش کاویانی» در مورد یکی از داستان‌های شاهنامه فردوسی است که ما از ابتدا تا انتهای داستان را روایت‌گونه ارائه داده‌ایم و در واقع این، یک باب جدید در موسیقی روایی ایران است که فعالیتی در این زمینه انجام نشده است.

این نوازنده تنبور در مورد خصوصیات آلبوم «درفش کاویانی» گفت: این اثر، با مقام‌های باستانی تنبور تلفیق شده است؛ خیلی از آنها بیشتر از هزار سال قدمت دارند، یک بخش‌هایی از آن آوای هوره و مور است که خنیاگران کُرد میراثدار آواهای آیین مهر هستند و این آواها در واقع آواهای گاتها هستند که سالیان سال از آنها میراثداری شده است و استاد «شهرام ناظری» در بخش‌‌هایی از آواز، از هوره و مور استفاده کرده‌اند. آلبوم «درفش کاویانی» با آلبوم‌‌های شاهنامه دیگری که منتشر شده متفاوت است؛ چون هم لحن ملودی‌ها و هم نوع آوازها حماسی است و از قدیم این مقام‌ها به شیوه

حماسی خوانده شده است.

الهامی در مورد به تعویق افتادن آلبوم «درفش کاویانی» بعد از رونمایی آن گفت: این آلبوم یک پروژه ملی است و برای آماده‌شدن آن چه به لحاظ زمان و چه به لحاظ مادی هزینه‌های زیادی صرف آن شده است. ما در حال حاضر، با چند حامی مالی، اسپانسر و تهیه‌کننده مذاکره کرده‌ایم؛ اما متأسفانه هنوز به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌ایم و کماکان در حال مذاکره هستیم تا در آینده باید ببینیم برای انتشار آن، با چه اسپانسر و تهیه‌کننده‌ای به توافق می‌رسیم.

این آهنگساز در مورد اجرای آلبوم صوتی ـ تصویری «درفش کاویانی» با صدای «شهرام ناظری» شوالیه آواز ایران گفت: این اثر را استاد «شهرام ناظری» خوانده‌اند؛ به خاطر اینکه شاید بیش از 20 سال است که ایشان در مورد لحن‌های حماسی و نوع خوانش شاهنامه تحقیق کرده‌اند و به نظر بنده بهتر از ایشان، هیچ گزینه‌ای برای اجرای موسیقی حماسی ایران وجود ندارد. استاد ناظری حماسه‌خوان بی‌نظیری هستند و این

اثر، در آینده با صدای ایشان منتشر خواهد شد.

وی در مورد آلبوم تصویری «درفش کاویانی» گفت: در این آلبوم تصویری کهتوسط «اهورا ذوالنور» کارگردانی شده است از نریشن، نقالی، انیمیشن، نقاشی هزینه‌های تهیه و ساخت آن بالا رفت.

این نوازنده و آهنگساز در مورد اجراهای آینده گروه موسیقی «فردوسی» اظهار داشت: این گروه، با اجراها و آثار جدید، بر روی اشعار مولانا فعالیت خواهد کرد و با تلفیق جدیدی از همخوان و سازهای تنبور، کمانچه، عود، قیچک و سازهای کوبه‌ای بعد از ایام محرم و صفر در تهران و چند شهر کشور کنسرت برگزار می‌کند و بنده نیز خوانندگی این اجراها را برعهده خواهم داشت.

«فرید الهامی» آهنگساز آلبوم «درفش کاویانی» و سرپرست گروه موسیقی «فردوسی» در پایان تأکید کرد: سال‌های زیادی است که در محضر استاد «شهرام ناظری» چه به لحاظ تلفیق شعر و موسیقی و چه به لحاظ بعضی نکات آوازی از ایشان تلمذ کرده‌ام.

 

 گیتار شیراز ، بزرگترین کارگاه ساخت و فروش «گیتار»، «تار»، «سنتور» و «کمانچه» در ایران
مطالب پربیننده
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب