امروز: سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ [2021/09/21]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 56112 تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۲:۵۹:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

حجت‌الاسلام محمد قمی درنشست خبری اعلام کرد؛

خانم‌ها درحوزه هنرحذف شدنی نیستند / باید پرچمدار گفتمان اسلام ناب در جامعه باشیم / استفاده از ظرفیت گردشگری درتبلیغ اسلام ناب دردستورکار ماست/ بعد ازگذشت بیش از40 سال از انقلاب، نیازمند بازبینی و بازسازی دستگاه‌های فرهنگی هستیم

خبرایران : رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت : امروز دستگاه‌های متعدد فرهنگی داریم که شاید زمانی بنا بر ضرورتی و به جا تأسیس شده‌اند اما به هر حال بعد از گذشت بیش از 40 سال از انقلاب، نیازمند بازبینی و بازسازی دستگاه‌های فرهنگی هستیم، البته درجاهایی هم کارهای غیر کارشناسانه انجام شده و حتی بودجه‌هایی هم اختصاص یافته اما اگر می‌خواهیم موضوع فرهنگ با سرعت و قوت پیش برود.
خانم‌ها درحوزه هنرحذف شدنی نیستند / باید پرچمدار گفتمان اسلام ناب در جامعه باشیم / استفاده از ظرفیت گردشگری درتبلیغ اسلام ناب دردستورکار ماست/ بعد ازگذشت بیش از40 سال از انقلاب، نیازمند بازبینی و بازسازی دستگاه‌های فرهنگی هستیم

به گزارش خبرنگارخبرایران، نشست خبری«سازمان تبلیغات اسلامی» صبح امروزدو شنبه 22 شهریورماه 1400 با حضور«حجت‌الاسلام محمد قمی » رئیس سازمان تبلیغات اسلامی  و اصحاب رسانه در سالن سوره مهر حوزه هنری  برگزارو دراین نشست خبری«حجت‌الاسلام محمد قمی» رئیس سازمان تبلیغات اسلامی اظهارداشت: نهضت تبلیغات اسلامی در گام دوم انقلاب علمی‌تر و عمیق‌تر دنبال شده و تلاش ما در گام دوم این است که تبلیغات اسلام ناب را مردمی‌تر، اجتماعی‌تر و جوانانه‌تر حرکت دهیم و در زمانی که مظلومیت فرهنگ را می‌شود فریاد زد، اقشار مختلف مردم را برای ترویج فرهنگ اسلام ناب پای کار بیاوریم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی  تصریح کرد : جلساتی هم با اقشار مختلف از جمله پزشکان و معلمان داشتیم و باید کاری بکنیم که همه حتی کاسب و کارمند هم به این مسیر بپیوندند و به نظرم باید در موضوع تبلیغ، در بین مردم ابتدا امید ایجاد کنیم و در این راستا باید به نشر خوبی‌ها بپردازیم، البته در این راستا پیش از ما هم کارهای زیادی صورت گرفته اما در گام دوم به سرعت بالایی نیاز داریم و البته قطعاً در این مسیر فتوحات هم بیشتر خواهد بود.

وی ابرازداشت : امروز دستگاه‌های متعدد فرهنگی داریم که شاید زمانی بنا بر ضرورتی و به جا تأسیس شده‌اند اما به هر حال بعد از گذشت بیش از 40 سال از انقلاب، نیازمند بازبینی و بازسازی دستگاه‌های فرهنگی هستیم، البته درجاهایی هم کارهای غیر کارشناسانه انجام شده و حتی بودجه‌هایی هم اختصاص یافته اما اگر می‌خواهیم موضوع فرهنگ با سرعت و قوت پیش برود باید دستگاه‌های مختلف به هم پیوند بخورند و امروز زمان بازسازی و بازآرایی سیستم فرهنگی است. این موضوع دغدغه رهبر معظم انقلاب نیز همیشه بوده است.

حجت‌الاسلام قمی تاکید کرد : ما باید پرچمدار گفتمان اسلام ناب در جامعه باشیم و فرهنگ ایران و اسلام مانند شیر و شکر با هم سازگار هستند زیرا مردم ایران به شدت فرهیخته و دین‌باور هستند. اسلام می‌گوید: که ما باید مراقب هم باشیم، اهل خانواده و اهل محله باید مراقب هم باشند، این همان موضوع تواصی است که رهبر معظم انقلاب هم به آن اشاره کردند یعنی اینکه درستی‌ها را به همه منتقل کنیم و در برابر سختی‌ها صبر و تحمل داشته باشیم. پس باید خوبی‌ها را نشر دهیم و رسانه هم کارش نشر همین خوبی‌ها است.

وی عنوان داشت : آنچه جلوی این هجمه را می‌گیرد همین موضوع ترویج خوبی‌ها است و همه مردم باید خود را مروج خوبی‌ها بدانند. ضمن اینکه ضرورت تقویت ارتباط دوسویه بین سازمان تبلیغات و مردم احساس می شود و در این زمینه از ضعف‌های سازمان شاید همین ارتباط دو سویه باشد، البته ما ۴۰۰ دستگاه در ذیل سازمان‌تبلیغات داریم که ارتباط این دستگاه‌ها با مردم خوب است ولی اگر همه مجموعه را به صورت واحد ببینیم ارتباط قدری ضعیف است، همچنین مناسبت محوری و فرد محوری در تبلیغات اسلامی باید همه در خدمت مسئله اصلی قرار گیرد و امروز یکی از مسائل اصلی سبک زندگی و نیاز اهتمام به خانواده است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افزود : استفاده از ظرفیت گردشگری در تبلیغ اسلام ناب را از موضوعاتی است که در دستور کار ماست و یکی از راه‌های تبلیغ اسلام ناب استفاده از گردشگری است که یکی از انواع گردشگری، گردشگری مذهبی است اما به جز موضوع گردشگری مذهبی آنچه به آن گردشگری گفته می‌شود از جمله اماکن تاریخی، روایت راوی مهم است و در این روایت می‌توان بهترین استفاده را در نشر خوبیها داشت، در این راستا تاکنون دو جلسه با وزیر جدید گردشگری هم داشتیم و امیدوارم نتایج خوبی هم حاصل شود.

وی ادامه داد : ابزارهای تبلیغی باید بتوانند اقشار مختلف را تحت تأثیر قرار دهند و تلاش ما این است که از همه ابزارها برای جذب همه اقشار مردم استفاده کنیم و در این زمینه برنامه‌هایی در رسانه ملی تولید و پخش می‌شوند که البته در این برنامه‌ها نامی از سازمان تبلیغات اسلامی برده نمی‌شود، همچنین کتاب‌هایی داریم که می‌بینید همه اقشار می‌آیند و از آنها استفاده می‌کنند، به عنوان مثال در نمایشگاه کتاب اگر دقت کنید می‌بینید که از همه اقشار مردم در انتشارات امیرکبیر و سوره مهر حضور پیدا می‌کنند و کتاب می‌خرند.

حجت‌الاسلام قمی استفاده از کلمه قشر خاکستری برای بخشی از جامعه را اشتباه دانست و یادآورشد: به عقیده‌ من اغلب مردم ما مذهبی و متدین هستند و نباید برای آنها از کلمه قشر خاکستری استفاده کرد، من به شخصه هیچ نگرانی بابت قشر خاکستری و این‌ها ندارم و معتقدم باید فقط زیبایی‌ها را بیان کنیم و ما خود را حامی حوزه‌های علمیه می دانیم و در این زمینه به عنوان یک بازوی کمکی اگر ببینیم آموزش‌هایی باقیمانده و یا اینکه آن عزیزان از ما بخواهند انجام می‌دهیم و در این راستا با حوزه‌های علمیه توافق هم داریم.

وی مردمی شدن فعالیت‌ها را تنها راه حرکت در عرصه فرهنگ دانست و افزود: همه دستگاه‌ها باید مردم‌محور و مردم‌سالار در حول محور فرهنگ گام بردارند، البته در این زمینه تلاش کردیم امام‌جماعت، امام محله شود و مشکلات همه محله را حل کند، همچنین به کارنامه سازمان تبلیغات در حوزه مردمی کردن فعالیت‌ها نمره قبولی می‌دهم اما نمی‌توانم بگویم نمره عالی است، زیرا هنوز کارهای بر زمین مانده که باید انجام شود.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی خاطرنشان کرد: حوزه قرآن یکی از مظلومترین حوزه‌های فرهنگ است و در حوزه قرآن یکی از مصادیق بلاتکلیفی و آشفتگی را شاهد هستیم، در موضوع مؤسسات موازی کاری‌هایی با ارشاد وجود دارد و دستگاه‌های مختلفی هم مشغول فعالیت هستند که لازم است بازنگری اساسی در ساختار‌ها انجام شود و در واقع یکی از مظلوم‌ترین حوزه‌های فرهنگی، حوزه قرآن است.

وی ادامه داد: متأسفانه کرونا مشکلات مختلفی را برای مؤسسات قرآنی و فرهنگی رقم زد که درباره مؤسسات قرآنی با وجود پیگیری‌ها نتوانستیم کمک موثری انجام دهیم و من به عنوان یک مسئول در این زمینه شرمنده هستم. از دولت جدید خواهش می‌کنم در راستای حمایت و تقویت موسسات قرآنی گام بردارد.

حجت‌الاسلام قمی ابرازداشت : در حوزه هنر خانم‌ها حذف شدنی نیستند اما موضوع آموزش نیروی انسانی مقاصدی دارد و ممکن است یک مجموعه در مدت زمان کوتاه برای اصلاح موضوعات و رفع نقاط ضعف مقطعی کار را متوقف کند تا ساختار اصلاح شود و در هنرستان سوره هم همین اتفاق رخ داده و موقتاً کار متوقف شده تا ضعف‌ها پوشش داده شود و مطمئن باشید خانم‌ها در هنر حذف نشدنی هستند.

وی در پایان سخنان خود گفت : درموضوع فیلم هم همین طور است اشکالاتی را می‌بینیم و از موضوعاتی مانند سبک زندگی و خانواده غفلت شده است و شاید در این حوزه هم نیازمند اصلاحات باشیم و امیدوارم در آینده این اتفاق بیفتد.

 

بازار فروش ساز
مطالب پربیننده
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب