امروز: سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ [2021/03/02]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 53209 تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ ساعت ۸:۰:۱۰ قبل از ظهر نسخه چاپی

وحید عباسی درگفتگو با خبرایران اعلام کرد؛

تنبک عباسی با کیفیت و استاندارد ساخته می شود / عده ای ساختن تنبک را با خراطی اشتباه گرفته اند/ نبود چوب کافی و سخت بودن تهیه آن مشکل امروزما است/ واسطه های بی دانش و بی تخصص به بازارتنبک آسیب زدند

خبرایران : سازنده سازتنبک گفت: حدود نیمی ازسازگر ها به خصوص درساز تمبک نوازنده این ساز نیستند وساختن تمبک را با رشته خراطی اشتباه گرفتند اند. سازهایی بسیار سنگین و غیر اصولی را می سازند که برای آموزش هنرجویان اصلا خوب نیستند.
تنبک عباسی با کیفیت و استاندارد ساخته می شود / عده ای ساختن تنبک را با خراطی اشتباه گرفته اند/ نبود چوب کافی و سخت بودن تهیه آن مشکل امروزما است/ واسطه های بی دانش و بی تخصص به بازارتنبک آسیب زدند

وحید عباسی سازنده ساز تنبک و سه تار درگفتگو با خبرایران اظهارداشت:  متولد ۱۳۷۱ اهل شیرازهستم.درسال 1384 شروع به فراگیری سازتنبک نزداستادان«نویدافقه»،«رشید کاکاوند»،«حمیدقنبری»،«علیرضا کواری»،«کریم ابراهیمی» کردم واجراهای متعددی با گروههای مختلف داشتم و درسال 1398  نفربرگزیده آکادمی «پورناظری ها» شدم و ساز« سه تار» را نزد استاد «صمصام شاه محمدی» به اتمام رساندم.

عباسی تصریح کرد : ساخت ساز «تنبک» و «سه تار» را کاملاً خود آموز و با آزمون و خطاهای متعدد درحدود سه سال و صرف هزینه های زیاد یاد گرفتم تا سازهای من به حد مطلوبی برسند و انتقال یادگیری ازاساتید چون به صورت مدون و مکتوب نیست و بیشتر به صورت شفاهی بوده بسیار سخت است. دیدن اساتید این رشته خیلی سخت بوده و تقریباً غیر ممکن است . به همین دلیل بیشتر تجربه های من به صورت آزمون و خطا بوده و به نتیجه رسیده است.

وی در خصوص تولید ساز نیز ابرازداشت:  درحال حاضر صورت تخصصی ساز «تنبک» و «سه تار» را باکیفیت واستاندارد تولید می‌کنم و بازارکار به دلیل نبود چوب کافی و سخت بودن تهیه چوب دچار مشکلاتی است. البته بیشتر درساخت ساز تنبک و شرایط بازارساز تنبک به دلیل وجود واسطه های بی دانش و بی تخصص نگاه صرفا اقتصادی وجود دارد. به نظرم بهتر است که سازماندهی لازم در این زمینه انجام شود این سازماندهی را ارگان های مربوطه مثل «صنایع دستی و «ارشاد» می‌توانند انجام دهند که متاسفانه تا به امروز انجام نشده و«خانه موسیقی» هم می‌تواند در این زمینه ورود کند و صنف یا مرکزی را درست کنند که دست واسطه ها را کوتاه کنند. چرا که واسطه ها فقط و فقط به جنبه های مادی نگاه می کنند.

این سازگر تاکید کرد:درحال حاضردرشهرهای «تهران»،«شیراز»،«قزوین»،«کرمانشاه» نمایندگی فروش دارم و تا به امروز هیچ گونه حمایتی ازسمت ارگان‌های مربوطه صورت نگرفته است ، هیچ گونه تسهیلات شامل حق بیمه و کمک هایی از این قبیل صورت نگرفته به امید روزی که برای بهتر دیده شدن این حرفه و هنر شاهد حمایت از سمت مسئولین باشیم تا روز به روز شاهد پیشرفت در این زمینه باشیم.

وی عنوان داشت : توقعی که از مسئولین دارم اینکه ارزش بیشتری برای هنر ساز قائل شوند تا جوانان به جای دلسرد شدن روز به روز گرایش به این رشته داشته باشند . کمک کنند تا دراین رشته شاهد نوآوری های جدید و خلاقانه درزمینه ساز گری باشیم . درخواست دیگرم از مسئولین این است که ازتسهیلات و کمک های مختلفی در نظر بگیرند تا سازگرها جای پیشرفت بیشتری داشته باشند.

عباسی اضافه کرد : با توجه به هنر ساز و گران شدن اجناس و مواد اولیه روزبه‌روز سود سازگر ها کمتر شده و قیمت سازها هم بسیار بالا رفته به طوری که شاهد هستیم خیلی از مردم دیگر توان خرید ساز را ندارند. این موضوع می‌تواند لطمات زیادی را به هنرسازگری، فروش ساز وعرصه موسیقی کشور وارد کند.

وی افزود : برای ساخت سازها بیشتر ازچوبهای «گردو»، «توت»، «زبان گنجشک»،«ناروند» ،«گلابی» و«زردآلو» استفاده می کنم . تهیه کردن چوپ با هزینه حمل و نقل و هزینه های زیادی که دارد بسیارسخت ومشکل شده است. تاجای که چوبها را ازاستان «فارس»،«کردستان»،« ملایر» و «یزد» به دلیل مرغوب تربودن چوپ‌ها تهیه می‌کنیم .

عباسی ادامه داد:  تا به امروز حدود ۱۰۸۶ ساز تنبک و ۹۸ ساز سه تار ساختم و با هرسال حدود یک هفته ساز می زنم تا عیب و ایرادی اگر داشته باشد برطرف شود و بعد به دست نوازنده برسد و وارد بازار شود. در این سال ها بسیار اتفاق افتاده که از شرایط موسیقی و سازگری ناامید و دلزده شده باشم. ولی با عشقی که به این کار دارم هیچ وقت ناامید نشدم و تمام تلاشم را برای بهتر شدن کیفیت ساز هایم انجام می‌دهم .

وی در خصوص درآمد ساخت ساز هم عنوان داشت: خدا را شکر درآمدم ساخت سازبد نیست . ولی با وجود خطر زیادی و سختی های فراوانی که این کار دارد ، تقریباً می توان  گفت درآمد پایینی دارد وتوقع هایم را برآورده نمی‌کند . تاجایی که تقریباً می توان گفت با این درآمد پس اندازی برای گسترش و ارتقاء کار و زندگی ندارم.

عباشی تصریح ابرازداشت : وضعیت مطلوبی درحرفه ساخت ساز و سازگری به دلیل حمایت نکردن از جوانان خلاق و حمایت نکردن از سازگرها فعلا وجود ندارد. در صنایع دستی شاهد کارشناسان غیرمتخصص هستیم . نظارت صحیح بر سازگر ها نیست. به همین دلیل شاهد ساخت و سازهای غیر استاندارد و غیراصولی هستیم که در بازار موجود است . مردم عزیزمان به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه این سازها را تهیه می‌کنند و خشت اول از همان اول کج می رود.

وی در پایان سخنان خود گفت : نکته مهم ترازهمه این است که حدود نیمی از سازگر ها به خصوص در ساز تمبک نوازنده این ساز نیستند وساختن تمبک را با رشته خراطی اشتباه گرفتند اند. سازهایی بسیارسنگین وغیر اصولی را می سازند که برای آموزش هنرجویان اصلا خوب نیستند. به امید روزی که تمام این مسائل حل شود و هنرسازگری بتواند در ایران عزیز به رشد و بالندگی و پیشرفت برسد.

بازار فروش ساز
مطالب پربیننده
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب