امروز: شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ [2021/02/27]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 51841 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۸:۵:۱۰ قبل از ظهر نسخه چاپی

سید داود مرتضوی درگفتگو با خبرایران اعلام کرد؛

بسیاری از مسولین ورزشی فقط شعار حمایت از ورزش سرمی دهند/ چرا ورزشکار ما نباید آینده روشنی داشته باشد/ ورزشکاران ما امروز به دلیل مشکلات اقتصادی مهاجرت می کنند/ دوستان عملگرا و حامی ورزشکاران باشید/ کاری کنیم که ورزشکاران ما به انحرافات کشیده نشوند

خبرایران : عضو کمیته اقتصادی فیلا گفت: بعضی مسولین وقتی تریبون پیدا می کنند فقط شعار می دهند و در عمل کار و قدمی برای ورزشکاران برنمی دارند. درحالی که ورزشکاران و قهرمانان ما بارها پرچم کشورمان را با همت وغیرت بالا برده اند.
 بسیاری از مسولین ورزشی فقط شعار حمایت از ورزش سرمی دهند/ چرا ورزشکار ما نباید آینده روشنی داشته باشد/ ورزشکاران ما امروز به دلیل مشکلات اقتصادی مهاجرت می کنند/ دوستان عملگرا و حامی ورزشکاران باشید/ کاری کنیم که ورزشکاران ما به انحرافات کشیده نشوند

سید داود مرتضوی دکترای تربیت بدنی و مقام دار رشته کشتی ، مدیر اسبق کمیته اقتصادی فدراسیون کشتی و مشاور ورزش زورخانه ای و عضو کمیته اقتصادی فیلا در گفتگو با خبرنگار خبرایران اظهارداشت: من به عنوان سرباز کوچک ورزش تجربیات زیادی را در سالیان سال در ورزش به خصوص کشتی کسب کردم و امروز از مسئولین ورزشی گلایه دارم.

 

امروز صحبت هایی که در ورزش شنیده می شوند و شعاری هستند

وی تصریح کرد: متاسفانه امروز صحبت هایی که در ورزش شنیده می شوند و شعاری بوده است. انگار که رییس یا مسول ورزشی فقط برای خودش صحبت کرده و مخاطب خودش بوده و عملا سخنان او دریافتی در سطح جامعه نداشته است. ما این همه قهرمان ورزشی جهانی و المپیک داریم  همه گلایه می کنند که چرا مسئولین به مشکلات آنها رسیدگی نمی رکنند. متاسفانه ورزشکار ما امروز مدالی گرفته وبا بی مهری می رود و از یادها فراموش می شود.

 

 ورزشکار بدون زد وبند از یادها رفته و به زودی فراموش می شود

مرتضوی خاطرنشان کرد: ورزشکار اگر بتواند امروز با زد و بندها می تواند خیلی جاها حضور داشته باشد و در پست های مختلف حضور داشته باشد مثلا می تواند به شورای شهر یا پست های مختلف دولتی برسد. اما اگر این زد وبندها نباشد از یادها رفته و به زودی فراموش می شود.چرا قهرمان ما نباید آینده ای داشته باشد و تبدیل به حمید سوریان، علی دایی یا علیرضا دبیری شود . چرا ورزشکار ما باید زندگی ورزشی و خصوصی اش به جایی برسد که مجبور به مهاجرت یا فرار از ورزش شود.

 

چرا ورزشکار ما نباید آینده روشنی داشته باشد

وی افزود : وقتی ورزشکاران از ورزش فاصله می گیرند و انگار دینی ادعا شده و ازبین رفته و چرا چون ساختار و زیربنای ورزش مشکل دارد. متاسفانه همه چیز ما به همدیگر ربط دارند . امروز ما دور نمایی برای ورزشکار و قهرمانان خودمان  به وجود می آوریم که شخص وقتی به آینده نگاه می کند چیزی جز سراب نمی بیند. انگار مدتی در ورزش برای سلامتی ورزش کرده وباید همه چیز را فراموش کند. چرا ورزشکار ما نباید آینده روشنی داشته باشد. چرا فقط باید قهرمان جهان والمپیک ما امتیاز داشته باشد و بقیه قهرمانان و ورزشکاران ما فراموش شوند.

 

ورزشکاران ما امروز به دلیل مشکلات اقتصادی مهاجرت می کنند

مرتضوی عنوان داشت : به نظرم باید در این خصوص راهکار و برنامه ای به سوی قله طراحی شود و آینده ورزشکار تباه نشود. نباید این گونه باشد که ورزشکار در ورزش آسیبی ببیند و افتخاراتی کسب کند و بعد رها شود. بعد خدایی نکرده ببینیم ورزشکار ما سر از اعتیاد ، زندان و ... دربیاورد. باید دراین خصوص کارشناسی و نگرشی عمیق صورت بگیرد. ما همیشه دیدگاه مان به ورزشکار این بوده که ورزشکار مدال بگیرد و دیگر تمام، به نظرم این دیدگاه غلط است .

وی ابرازداشت : ورزشکاران ما امروز به دلیل مشکلات اقتصادی مهاجرت می کنند . مسئول ورزشی ما باید نگاه کند که اشکال کار کجاست و راهکاری پیدا کند که مهاجرت ورزشکاران کم شود. چرا قول هایی مسئولین به ورزشکاران می دهند و بعد نمی توانند به قول های خودشان عمل کنند. وقتی مسئولی اختیاری ندارد چرا قبل از مسابقه به ورزشکار قول مسکن و سکه می دهند. به عنوان مثال آقای علیرضاحیدری که سابقه زیادی درکشتی و قهرمان ایران و جهان و المپیک دارند. اگر ورزش مانده بودند بسیارموفق می شدند اما ایشان از ورزش رفته اند و درگذشته مطلبی ازایشان دیدم که گفته بودند اگر دوباره بخواهم متولد شوم به ورزش نمی یایم. این نشان دهنده این است که جایی کار می لنگد و ما ورزشکار را آنقدر اذیت کردیم که دلش نمی خواهد دوباره به ورزش رو بیاورد. اگر ایشان خودش دنبال یک سری کارهای اقتصادی نمی رفت قطعا مانند بسیاری از ورزشکاران ما الان مشکلات مالی فراوانی داشت مانند آقای حاج کناری که خیلی بی مهری دیدند.درحالی که ایشان جزو چند عجوبه و نابغه کشتی در دنیا بودند.

 

باید حاج کناری ها وارد ورزش شوند

مرتضوی اضافه کرد : باید حاج کناری ها زیادی وارد ورزش شوند مسئولین این افراد را پیدا کنند و ازاینها دلجویی کنند و بتوانند آنها را در ورزش از نو دوباره بدون ترس از آینده بسازند، حاج کناری ها را دوباره به ورزش بیاورند تا آنها شاگردان خوبی برای ورزش کشورمان تربیت کنند. دوستان به قول هایی که می دهیدعمل کنید و حامی ورزشکاران باشید . این گونه نباشد که در زمان مسابقات فقط به فکر ورزشکاران بیفتید. مسولین اختیارات بیشتری از مجلس بگیرند و بتوانند مشکلات ورزشکاران را برطرف کنند. برنامه داشته باشند ، بزرگان ما ورود کنند. سرمایه داران و افراد پولدار را برای سرمایه گذاری در ورزش تشویق کنند تا باحمایت و اسپانسری ورزش و ورزشکار ما به رشد و شکوفایی برسند.

 

 آشتی بین ورزشکار ، ورزش و اقتصاد صورت بگیرد

وی ادامه داد : متاسفانه امروز همه چیز سلیقه ای شده  و هرکسی به فکر خودش است. شرکت ،  کارخانه و بیمه سرمایه گذاری هم که به ندرت به ورزش ورد می کند بیشتر به فکر مطرح کردن نام خودش در اقتصاد است . به نظرم باید آشتی بین ورزشکار ، ورزش و اقتصاد صورت بگیرد. اگر این آشتی صورت بگیرد ورزش مردمی شده وبه رونق می رسد. سرمایه گذاری اگر در ورزش صورت می گیرد در ورزش های گروهی فقط نباشد، بلکه در ورزش های انفرادی مانند کشتی که بسیار مظلوم واقع شده هم باشد و به کشتی هم کمک کنند.

 مرتضوی تاکید کرد : بنده به عنوان یک گوش شکسته همیشه در عرصه های مختلف ورزشی حضور دارم وتلاش کرده ام انسان مفیدی باشم و جای کسی را تنگ نکنم. امروز بندد در مسابقات MMA که یک پدیده در دنیای هنرهای رزمی تلقی می شود حضور دارم. این حضور به دلیل مشکلات مالی نیست، بلکه از سر علاقه من است. اینکه من در کشتی به چیزهایی که می خواستم نرسیدم و معضلات خاص خودم را داشتم.

 

چرا باید ورزشکار ما به دلیل مشکلات مالی خودکشی یا کولبری کند

وی یاداورشد : امروز تعداد زیادی از رزمی کاران و ورزشکاران ایران در رشته هایی چون جودو، تکواندو و …  به این ورزش سنگین رو آورده اند و فقط مشکلات مالی است که انها به این سمت کشیده است. مسابقات MMA راه را برای ورود همه مبارزین در هر رشته ای که باشند به رقابت های حرفه ای باز کرده و هر چند این رشته ورزشی بسیار سنگین و خطر ناک بوده و ورزشکاران باید از قدرت بدنی و آمادگی جسمانی بالایی برای مبارزه برخوردار باشند. اما هدفم از گفتن فعالیت خودم دراین ورزش این بوده که بگویم بسیاری از ورزشکاران و قهرمانان ما به دلیل پول به سمت این ورزش سنگین و خطرناک می روند . ما قهرمان جهان داریم که بعد از 35 سال به سمت این ورزش می رود . یک فوتبالیست برای آینده ثروت خوبی دارد  و ولی بقیه ورزشکاران ما به خصوص ورزشکاران انفرادی به سختی زندگی می کنند. این باعث تاسف است که داور ورزشکار ما به دلیل مشکلات مالی خودکشی می کند. یا ورزشکاری داریم که دست فروشی می کند یا کولبر شده تا بتواند امورات زندگی اش را بگذراند.

 

بعضی وقتی تریبون پیدا می کنند فقط شعار می دهند

مرتضوی ادامه داد : بعضی مسولین وقتی تریبون پیدا می کنند فقط شعار می دهند و در عمل کاری نمی کنند. آیا مسولین شرح حال این ورزشکاران را در روزنامه ها، اخبار ، تلویزیون ، رادیو ... نمی بینند. باید مسول برای کمک قدمی بردارد. اثرات این کمک درجامعه بازتاب پیدا می کند. اما مسولین ما انجام نمی دهند و مشکلات ورزشکاران روز به روز ادامه دارد . بیایید کاری کنیم که ورزشکاران ما به انحرافات کشیده نشوند. چرا الان باید قهرمان بوکس ما در زندان باشد و یا ورزشکار دیگری اسیر افیون مواد مخدر شده باشد و نتواند به ورزش بپردازد. متاسفم که امروز بگویم کسی برای نجات نیست و مسولین کمک نمی کنند. البته تعداد ورزشکاران ما در زندان بسیار کم است و فقط همت مسولین را می خواهد تا نجات پیدا کنند. ورزشکاری که بارها پرچم کشورمان را با همت وغیرت بالا برده اند و الان درگیر اعتیاد یا زندان شده اند و علاوه بر خودشان خانواده خودشان را نیز گرفتار کرده اند . مسئولین کمک کنند. این کارها اثر گذاراست .    

وی تصریح کرد : خیلی از پهلوانان قدیمی ما مانند محمد محمودی مراسم گل ریزان برای کمک به ورزشکاران برگزار می کنند.آقای محمودی به بچه های یتیم هم کمک می کنند و مشکلات ورزشکاران را نیز حل و فصل می کنند . ما امثال محمد محمودی کم داریم . به همین دلیل است که ورزشکار ما ناچار به ورزش mma  وارد می شود . ورزشی که به شدت آسیب دیدگی و جراحات و حتی مرگ دارد. چون از ورزشکار تعهد مرگ می گیرند . من در برنامه صبح بخیر ایران هم گفتم که بی مهری مسولین باعث شده که ورزشکاران ما مهاجرت کرده یا بیکارشده و به سمت اعتیاد و کولبری ودستفروشی بروند.

 

مسولین به جای سیگار در ورزش سرمایه گذاری کنند و  فقط شعار ندهند

مرتضوی افزود : امروز کارخانه سیگار وحشتناک سود دارد . مسولین ما به جای سیگار در ورزش سرمایه گذاری کنند و  فقط شعارندهند. گیر کار کجاست و نباید این باشد و صدای ما به گوش مسولین برسد و برنامه ریزی مناسبی داشته باشیم. امیدوارم هرکسی سرجای خودش باشد. ضمن اینکه به نظرم نیاز به خانه تکانی در بسیاری از ورزش ها داریم . چرا که افراد سرجای خودشان نیستند. باید هر کسی سرجای خودش باشد و با لابی نباید مسول ورزشی فقط به خاطر اینکه صاحب شغل باشد، انتخاب شود. بیاییم امتیازی به ورزشکاران دراستخدام و... قائل باشیم و با بزرگان اقتصادی قدرتمند ورزشکاران را جذب کنیم.

وی درپایان سخنان خود گفت : عاجزانه ازهمه تقاضا داریم که راهکاری ارائه دهند تا ورزشکاران ما بتوانند به درستی در ورزش بعد از پایان ورزش قهرمانی خودشان حضور داشته باشند. فقط رفتن به مجلس یا شورای شهر هدف ورزشکاران ما نباشد. امیدوارم روز به روز ورزش کشورمان به شکوفایی و رشد برسد و شاهد رشد ، شکوفایی و  بالندگی ورزش و ورزشکاران ایران عزیز باشیم.  

 

 

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب