امروز: دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ [2021/01/25]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 50482 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲:۶:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

در شش ماهه نخست سال جاری صورت گرفت؛

افزایش درخواست طراحان برای دریافت نشان شیما/ 1779 طرح شیما گرفتند

خبرایران : در شش ماهه نخست سال جاری طراحان کشور هزار و 779 طرح، نشان شیما و 331 طرح امتیاز مالکیت معنوی از کارگروه ساماندهی مد و لباس دریافت نموده اند که این ارقام نشان دهنده افزایش اهتمام طراحان به ثبت ایده‌ها و طرح‌هایشان می باشد.
افزایش درخواست طراحان برای دریافت نشان شیما/ 1779 طرح شیما گرفتند

به گزارش خبرایران از روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، علی‎رغم شیوع کرونا و تأثیر گسترده این اپیدمی بر تمام جنبه‌های مباحث فرهنگی و هنری، طراحان کشورمان بیش از گذشته دریافت نشان شیما و ثبت مالکیت معنوی آثار خود را در صدر فعالیت‌ها و دغدغه‌های خود قرار داده‌اند.

بر همین اساس در شش ماهه نخست سال جاری با استقبال گسترده طراحان، کمیسیون ماده 6 اعطای نشان شیما (شناسه یک‌پارچه مد و لباس ایرانی) و مالکیت معنوی پس از بررسی درخواست‌های دریافت شده در فروردین ماه 118 نشان شیما و 16 امتیار مالکیت معنوی، در اردیبهشت ماه 327 نشان شیما و 109 امتیاز مالکیت معنوی، در خرداد ماه 203 نشان شیما و 44 امتیاز مالکیت معنوی، در تیر ماه 849 نشان شیما و 106 امتیاز مالکیت معنوی، در مرداد ماه 35 نشان شیما و دو امتیاز مالکیت معنوی و در شهریور ماه 247 نشان شیما و 54 امتیاز مالکیت معنوی را اعطا کرده است.

بر این اساس در نیمه نخست سال جاری هزار و 779 طرح، نشان شیما و 331 طرح امتیاز مالکیت معنوی دریافت کرده‌اند و این در حالی است که در 9 ماهه نخست سال گذشته تنها 954 اثر نشان شیما دریافت کرده بودند که نشان می‌دهد طراحان کشورمان در حوزه مد و لباس و زیورآلات بیش از گذشته به اهمیت ثبت طرح و ایده خود و حفظ مالکیت معنوی خلاقیت‌هایشان اهتمام دارند.

لازم به ذکر است: نشان شیما یا همان شناسه یکپارچه مد و لباس ایرانی یک تاییدیه از سوی بنیاد ملی مد و لباس است که به لباس‌ها و زیورالات طراحی شده توسط طراح داده می‌شود و بعد از تاییدیه در سیستم اطلاعاتی طراحان به ثبت می‌رسد. نشان شیما و امتیار مالکیت معنوی مانند ثبت اختراع است و نشان می‌دهد طرح طراح، ایده‌ای نو و ناب بوده و متعلق به وی است و سایر افراد تنها با اجازه طراح می‌توانند از ان طرح بهره‌بردای اقتصادی کنند.

دریافت نشان شیما امتیارهای گسترده‌ای برای طراحان حوزه مد و لباس و زیورالات دارد که شامل:

۱- کسانی که ۱۰ نشان شیما داشته باشند می توانند از مزیت بیمه هنرمندان بهره مند شوند

۲- برای شرکت در جشنواره ها، نمایشکاه ها و و به چاپ رسیدن اثر در ژورنال نیاز به نشان شیما است.

۳- اثر به نام پدیدآورنده ثبت می شود و اگر پدیدآورنده اثر را به ثبت برساند و از اثر وی سوء استفاده شود دادگاه گواهی ثبت اثر را اماره ای بر پدیدآورندگی او قرار می دهد

یاداوری می‌شود" طراحان برای اشنایی بیشتر با نشان شیما و امتیاز ثبت معنوی آثار خود می‌توانند به سایت کارگروه ساماندهی مد و لباس به ادرس: https://iranmode.farhang.gov.ir/ بخش شناسه یکپارچه مد ایران و شناسه یکپارچه زیورالات مراجعه کنند.

تنها مرجع قانونمند اعطاء مالکیت معنوی و شیما بر طبق قانون مجلس شورای اسلامی (1385) کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور می باشد که تمامی خدمات به صورت رایگان صورت می پذیرد. لذا دادن این نشان از هر مکان و منبع دیگری وجاهت قانونی ندارد.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب