امروز: چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ [2020/09/23]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 49793 تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۲:۵۷:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

علیرضا دریابیگی در نشست خبری اعلام کرد؛

چهارمین جشنواره نمایش‌نامه‌خوانی دفاع مقدس بدون رقابت آثار برگزار می‌شود/ اتحادیه پوشاک تهران حامی چهارمین جشنواره نمایش‌نامه‌خوانی دفاع مقدس خواهد بود/ نکوداشت هنرمند فرهیخته تئاتر در آیین پایانی

خبرایران : رییس انجمن صنفی هنرمندان تئاتر شهر تهران گفت: چهارمین جشنواره نمایش‌نامه‌خوانی دانشگاهی دفاع مقدس از 29 شهریور تا 3 مهرماه۹۹ در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.
چهارمین جشنواره نمایش‌نامه‌خوانی دفاع مقدس بدون رقابت آثار برگزار می‌شود/ اتحادیه پوشاک تهران حامی چهارمین جشنواره نمایش‌نامه‌خوانی دفاع مقدس خواهد بود/ نکوداشت هنرمند فرهیخته تئاتر در آیین پایانی

به‌گزارش خبرایران، نشست خبری «چهارمین جشنواره نمایش‌نامه خوانی دانشگاهی دفاع مقدس» صبح امروز یکشنبه 23 شهریورماه ماه 1399 با حضور «میرعلیرضا دریابیگی» رییس انجمن صنفی هنرمندان تئاتر شهر تهران ،«عبادرضا اسلامی» مشاور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس فرهنگسرای نیاوران، «علیرضا حفیظی» مدیر حراست معاونت امور هنری و اصحاب رسانه در فرهنگسرای نیاوران برگزار و دراین نشست خبری «میرعلیرضا دریابیگی» دبیر چهارمین جشنواره نمایش‌نامه خوانی دانشگاهی دفاع مقدس اظهارداشت : در روزهایی به سر می بریم که بی شباهت به روح زیسته ایام دفاع مقدس نیست و برای این که گامی کوچک و ناچیز برای زنده‌کردن یاد و خاطره ایثار و جانفشانی رزمندگان دوران دفاع مقدس و مقاومت مردم کشورمان برداریم، وظیفه خود دانستیم تا این دوره از جشنواره نمایش‌نامه‌خوانی دفاع مقدس را در این مجموعه ارزشمند فرهنگی و تاریخی برگزار کنیم.

وی تصریح کرد: سه دوره گذشته جشنواره نمایشنامه‌خوانی را در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز برگزار کردیم. امسال هم به خاطر شرایط خاص ناشی از کرونا و هم به خاطر این که می‌خواستیم دانشجویان در فضایی غیر از دانشگاه کارهای خود را عرضه کنند، اجراها را به فرهنگسرای نیاوران آوردیم و  این دوره از جشنواره به صورت غیر رقابتی برگزار خواهد شد و هیئت داوران هم نخواهیم داشت چراکه به خاطر کمبود بودجه و تأمین هزینه‌ها نخواستیم شرمنده داوران محترم شویم. من از چندماه پیش برای جذب بودجه و حمایت‌های مادی و معنوی با نهادهای مختلف و مرتبطی نامه‌نگاری و رایزنی کردم، اما جوابی نگرفتم؛ با این حال دوستان ما در اتحادیه پوشاک تهران و مؤسسه فرهنگی‌هنری پویا به عنوان حامی در کنار جشنواره خواهند بود.

رئیس انجمن صنفی هنرمندان تئاتر شهر تهران گفت: سیزده اثر برای اجرا در این دوره از جشنواره انتخاب شده‌اند که از روز شنبه بیست و نهم شهریور تا پنجشنبه سوم مهرماه روی صحنه خواهند رفت. این نمایشنامه‌خوانی‌ها در این ۶روز ساعت ۱۷ در سالن گوشه و ساعت ۱۹ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران اجرا خواهند شد.

دریابیگی عنوان داشت : «نمایشی برای جشنواره یازدهم» به نویسندگی رسول حق‌جو و کارگردانی «گلاره فرشچیان» اولین اجرای جشنواره خواهد بود و روز پنجشنبه سوم مهرماه نیز با اجرای نمایشنامه‌خوانی «شهر سوخته» به نویسندگی و کارگردانی فردوس حاجیان این رویداد فرهنگی به پایان می‌رسد. ضمن این که خود من هم نمایشنامه «مونس» نوشته مهرداد کوروش‌نیا را در همان روز در فضای باز فرهنگسرای نیاوران اجرا خواهم کرد.

دبیر چهارمین جشنواره نمایش‌نامه‌خوانی تئاتر دفاع مقدس افزود: حضور مخاطبان برای تماشای این نمایش‌ها رایگان بوده و به خاطر ضرورت رعایت فاصله فیزیکی از ۵۰ درصد ظرفیت سالن‌ها استفاده خواهیم کرد. ضمن این‌که همه اجراها با سه دوربین فیلمبرداری خواهدشد. پخش زنده را هم در دستور کار داریم و مخاطبانی که امکان حضور در محل اجرا را ندارند، می‌توانند به صورت رایگان از فضای مجازی این نمایشنامه‌خوانی‌ها را دنبال کنند.

وی با اشاره به این که فراخوان جشنواره به صورت عمومی و در خبرگزاری‌های رسمی و تخصصی منتشر شده است افزود: با توجه به شرایط فعلی و محدودیت‌های کرونایی نمی‌توانستیم برای حضور برخی همکاران و هنرمندان در این دوره از جشنواره اصرار کنیم. فکر می‌کنم به اندازه کافی اطلاع‌رسانی کرده‌ایم و اگر کسی دوست داشت که در این رویداد فرهنگی مشارکت داشته باشد این امکان برایش فراهم بود و در این شرایط به همدلی نیاز داشتیم و از همه کسانی که بدون هیچ‌گونه چشمداشتی به این فراخوان پاسخ دادند، سپاسگزارم.

دبیر چهارمین جشنواره نمایش‌نامه خوانی تئاتر دفاع مقدس ابرازداشت : در مراسم اختتامیه هم که روز پنجشنبه سوم مهرماه از ساعت ۱۹ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد از یک هنرمند فرهیخته و جانباز تئاتر کشور تقدیر خواهیم کرد و نکوداشت آیین پایانی جشنواره به ایشان تعلق دارد.

وی ادامه داد : در این دوره از جشنواره برای اولین بار با رایزنی‌هایی که با معاونت هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران داشتیم، دو بخش داستان کوتاه و مطبوعات و رسانه (شامل مصاحبه، مقاله و یادداشت) را به جشنواره اضافه کرده‌ایم. اداره ارشاد تهران کار داوری‌ها و تقدیر این بخش از جشنواره را به عهده دارد و همچنین علاوه بر دوستان خوبمان در اتحادیه صنف پوشاک تهران و مؤسسه فرهنگی هنری پویا باید از سازمان بسیج هنرمندان، سپاه محمدرسول الله (ص) تهران بزرگ و مجموعه‌های وابسته به آنها نیز تشکر کنم که برای تأمین تجهیزات لازم در زمینه فضاسازی اجراها به ما کمک کرده‌اند. ضمن این که با رایزنی‌هایی که با تماشاخانه ملک داشتیم، توانستیم امکان چند اجرا بدون پرداخت هزینه را در این تماشاخانه خصوصی به دست بیاوریم که جا دارد از مدیریت آنجا نیز تشکر کنم.

 

اسلامی: به دنبال به‌روزرسانی و پویایی بیشتر فعالیت‌های فرهنگسرای نیاوران هستیم

عبادرضا اسلامی رئیس فرهنگسرای نیاوران نیز درادامه این نشست خبری ضمن ابراز خرندی از برگزاری این جشنواره در این مکان اظهارداشت: فرهنگسرای نیاوران با توجه به مأموریت‌های معاونت هنری به سمتی رفته است تا بتواند پایگاه جدی و بین‌المللی فعالیت‌های هنری باشد. در گذشته اتفاقات بسیار خوبی در این مجوعه رقم خورده بود، اما به واسطه گسترش بخش خصوصی در حوزه هنر به دنبال به‌روزرسانی و پویایی بیشتر این فعالیت‌های فرهنگسرا هستیم.

اسلامی افزود: در این مسیر از مشورت اهالی هنر و اصحاب رسانه هم بهره‌مند خواهیم شد. جشنواره نمایشنامه‌خوانی دفاع مقدس‌ می‌تواند یکی از رویدادهایی باشد که این پویایی را در مجموعه فرهنگسرا نمایندگی کند.

 

احمدیان: اتحادیه صنف پوشاک تهران از برگزاری جشنواره و گروه های نمایشی حمایت مادی و معنوی  می کند

علیرضا احمدیان مشاور ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه صنف پوشاک تهران نیز در سخنان کوتاهی با آرزوی همکاری هر چه بیشتر این اتحادیه با چنین جشنواره‌هایی اظهار داشت: با توجه به عقد تفاهم نامه با انجمن صنفی هنرمندان تئاتر تهران، حمایت مادی و معنوی از برگزاری جشنواره و گروه های نمایشی را در دستور کار قرار داده‌ایم. این اتفاق را افتخاری برای خانواده بزرگ پوشاک کشور می دانیم.

 آثاری که در جشنواره چهارم اجرا خواهد شد

شایان ذکر است چهارمین جشنواره‌ نمایشنامه‌خوانی دانشگاهی دفاع مقدس ازشنبه ۲۹شهریور ماه تا پنجشنبه سوم مهرماه در دو نوبت و ساعت ۱۷ و ۱۸ در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.

در این دوره از چهارمین جشنواره‌ نمایشنامه‌خوانی دانشگاهی دفاع مقدس از میان آثار رسیده به دبیر خانه جشنواره سیزده اثر برگزیده شد.

نمایشی برای جشنواره یازدهم به کارگردانی گلاره فرشچیان، خرده خاطرات روزهای خونین خارک به کارگردانی رضا بهارلو، بازی به کارگردانی امین اکبری نسب، دریای سرخ آبی به کارگردانی مهدی ملکی، آقا مهدی به کارگردانی مهدی رضوانی، نامه‌‍های شرجی به کارگردانی آرش پژمان، در حال کندن پوست پیاز به کارگردانی آرمان طیران، آخرین نامه به کارگردانی علیرضا جعفری مرام، زندگی دیگران به کارگردانی مسعود ملکوتی نیا، تکه‌های سنگین سرب به کارگردانی سارا مقدم، مونس به کارگردانی  میرعلیرضا دریابیگی، درمیان پوستی که در آن نمی‌گنجیم به کارگردانی ایرج افشاری اصل و شهر سوخته به کارگردانی فردوس حاجیان از جمله نمایشنامه‌هایی هستند که در این دوره از جشنواره به روی صحنه اجرا خوانی خواهند شد. 

چهارمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی دانشگاهی دفاع مقدس در فرهنگ‌سرای نیاوران با تعامل انجمن صنفی هنرمندان تئاتر شهر تهران، اداره ‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، موسسه فرهنگی‌هنری خانه‌ی هنر باروک، بنیاد رودکی، فرهنگ‌سرای نیاوران، اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن مرکزی نمایش تهران سازمان بسیج هنرمندان تهران بزرگ، سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ، بسیج اساتید دانشکده هنر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، موسسه فرهنگی‌هنری پویا و اتحادیه صنف پوشاک تهران با توجه به دستورالعمل ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا برگزار خواهد می شود.

 

.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب