امروز: یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ [2020/09/27]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 49706 تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱:۵:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

خانه تاريخی مظفری ها ، نشان هويت ، اصالت فرهنگی و معماری ايرانی

خبرایران : خانه تاريخی مظفری ها به لحاظ وجود برخي از ارايه های معماری و قدمت به نظر می رسد در صورت ثبت درفهرست آثار ملی کشور می توان هويت و اصالت فرهنگي و معماري ايرانی را احيا نموده و مورد بهره برداری قرار داد.
خانه تاريخی مظفری ها ، نشان هويت ، اصالت فرهنگی و معماری ايرانی

خانه تاريخی مظفری ها دارای پلانی چهار وجهی است كه اتاق هاي آن در چهار طرف خانه پخش شده است. کف خانه نسبت به کوچه تقريبا 4 متر و 30 سانتي متر پايين تر قرار دارد.

اين خانه در دو طبقه بنا شده است و طبقه فوقاني با دو راه پله مجزا كه در دو ضلع شمالي و جنوبي بنا قرار دارد از طبقه پايين جدا شده است. وسعت عرصه اين خانه تاريخي حدودا 600 متر مربع و وسعت كل مجموعه 1400 متر مربع مي باشد.

اين خانه داراي يک عدد شاه نشين در ضلع شرقي خانه مي باشد که ارتفاع آن نسبت به بقيه اتاق هاي خانه بيشتر است همچنين در ضلع غربي خانه يک زيرزمين با اختلاف ارتفاعي حدودا 2 متر نسبت به کف حياط داخلي خانه قرار دارد.

 اتاق هاي موجود در طبقه دوم خانه در چهار گوشه خانه قرار دارد که يکي از آن ها به عنوان طويله مورد استفاده قرار مي گرفته است.

 شاخصه اين خانه نوع کف سازي در کف حياط آن بوده است که گويا شبيه به قاليچه هاي ايراني بوده است. کاربري خانه تاريخي مظفري ها مسکوني بوده است.

 به لحاظ وجود برخي از ارايه هاي معماري و قدمت به نظر مي رسد در صورت ثبت اين اثر در فهرست آثار ملي کشور مي توان هويت و اصالت فرهنگي و معماري ايراني را احيا نموده و مورد بهره برداري قرار داد.

 

تماس با ما

 

مطالب پربیننده
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب