امروز: یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ [2020/07/05]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 47424 تاریخ انتشار: دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۲:۱۲:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

در نشست خبری نمایشگاه ایران پنکس اعلام شد؛

برگزاری هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوشت‌‌افزار و لوازم مهندسی در شهرآفتاب/ داخلی‌سازی تولید نوشت‌افزار در کشور با حمایت‌های بیشتری مواجه شده / 100 شرکت در نمایشگاه ایران پنکس حضوردارند/ گام‌هایی جدیدی را درمسیرتولید محصولات آموزشی آنلاین برداشته ایم

هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوشت‌‌افزار و لوازم مهندسی روزهای 14 تا 17 مرداد در محل نمایشگاه بین‌المللی شهر افتاب برگزار می شود .
برگزاری هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوشت‌‌افزار و لوازم مهندسی در شهرآفتاب/ داخلی‌سازی تولید نوشت‌افزار در کشور با حمایت‌های بیشتری مواجه شده /  100 شرکت در نمایشگاه ایران پنکس حضوردارند/ گام‌هایی جدیدی را درمسیرتولید محصولات آموزشی آنلاین برداشته ایم

به گزارش خبرایران ، نشست خبری «هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوشت‌‌افزار و لوازم مهندسی»  صبح امروز دوشنبه 9 تیرماه 1399 با حضور«مجید اکبری» مجری هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوشت‌‌افزار و لوازم مهندسی، «کامبیز معتمد وزیری» معاون امور نمایشگاهی شهر آفتاب ، «موسی فرزانیان» رئیس اتحادیه صنف نوشت‌افزار کشور، «حسین برخدا »  نائب رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم التحریر در کشور ، «حمیدرضا غضنفری» رئیس کمیسیون نوشت‌افزار مجمع واردات ، «آرش امیری » مدیر روابط عمومی شهرآفتاب و اصحاب رسانه در فرهنگستان هنر برگزار ودراین نشست خبری مجید اکبری، مجری هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوشت‌‌افزار و لوازم مهندسی  اظهارداشت: هفتمین نمایشگاه نوشت‌افزار که روزهای 14 تا 17 مرداد در محل نمایشگاه بین‌المللی شهر افتاب برگزار می شود .

 

اکبری : همانند شرکت‌های اروپایی گام‌هایی جدیدی را در مسیر تولید محصولات آموزشی آنلاین و بر بستر آی تی  برداشته ایم

وی تصریح کرد:  اولین اقدام‌ها برای برگزاری هفتمین نمایشگاه نوشت افزار از آبان سال گذشته آغاز شد و در آن زمان استقبال مناسبی از برگزاری نمایشگاه صورت گرفت. تبلیغات و فراخوان‌های لازم به این منظور نیز وارد مراحل اجرایی شد و حتی مذاکراتی با شرکت‌های خارجی برای حضور در نمایشگاه صورت گرفت اما با شروع بیماری کرونا و تشدید آن در ماه‌های بعد برگزاری بسیاری از نمایشگاه‌ها لغو شد.

مجری هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوشت‌‌افزار و لوازم مهندسی  ادامه داد:‌  تمامی تلاش‌های ما در برگزاری هفتمین نمایشگاه نوشت افزار معطوف به حضور تولیدکنندگان در تمامی بخش‌ها و بازدید بازدیدکنندگان تخصصی است.

 اکبری درباره تغییر شیوه آموزش در مدارس و ضرورت تنوع‌بخشی به محصولات کمک‌آموزشی  عنوان داشت: کرونا و شرایط پیش آمده در تمامی بخش‌های اقتصادی و فرهنگی کشور ضمن کاهش فروش در برخی از محصولات موجب تنوع دادن به عرضه برخی از محصولات شده است که محصولات کمک آموزشی متکی به آی تی از جمله آنها است که البته نیازمند تقویت زیرساخت‌های آی تی است.

وی ادامه داد:‌  موسسات دانش‌بنیان از سالهای گذشته اقدام‌هایی را برای آموزشهای فکری و آموزشی بر بستر‌آی تی انجام داده‌اند که با توجه به ضرورت‌های پیش‌آمده آموزشی در کشور فعالیت آنها افزایش خواهد یافت و محصولات تولیدی آنها نیز به تدریج از تنوع بیشتری برخوردار خواهد شد.

اکبری تاکید کرد:‌  تمامی دنیا مسیر تازه‌ای را در تولید و تجارت در پیش گرفته است ما نیز در دوران گذار هستیم و این امیدواری وجود دارد که ما نیز با استقبال مصرف‌کنندگان بتوانیم همانند شرکت‌های اروپایی گام‌هایی جدیدی را در مسیر تولید محصولات آموزشی آنلاین وبر بستر آی تی را به سمت اجرایی‌شدن پیش ببریم.

 

معتمد وزیری: هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوشت‌‌افزار و لوازم مهندسی که روزهای 14 تا 17 مهر در محل شهر نمایشگاهی شهرآفتاب برگزارمی‌شود

کامبیز معتمد وزیری، معاون امور نمایشگاهی شهر آفتاب نیز درادامه این نشست خبری با اشاره به برگزاری هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوشت‌‌افزار و لوازم مهندسی که روزهای 14 تا 17 مهر در محل شهر نمایشگاهی شهرآفتاب برگزارمی‌شود، اظهارداشت : مجموعه شهرآفتاب پس از بیماری کرونا با تغییر رویکرد در برگزاری نمایشگاه‌ها مواجه شده و با وجودآنکه کاراجرایی نمایشگاهی صورت نگرفته است اما اقدام‌های مثبتی را در این زمینه انجام داده که تدوین پروتکل جامع برگزاری نمایشگاه‌ها و ارایه آن به سازمان توسعه تجارت و ستاد ملی کرونا از جمله این برنامه‌ها بوده است.

وی با اشاره به پیش‌بینی حمایت‌هایی از مجریان نمایشگاهی اظهار کرد:‌ این برنامه‌ها موجب می‌شود تا ریسک برگزاری نمایشگاه‌ها برای برگزارکنندگان و مجریان کاهش یابد و با این تغییر رویه از جریان برگزاری رویدادهای نمایشگاهی حمایت خواهد شد.

معتمدوزیری درباره انتقال نمایشگاه‌ها از چمران به شهر آفتاب گفت:‌ موضوع انتقال نمایشگاه‌ها از چمران به شهر آفتاب سال‌هاست که مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و این انتقال ابعاد متفاوت دارد و اگرچه راه زیادی برای این انتقال کامل طی شده است اما به نقطه نهایی نرسیده است ما به طور قطع در آینده برگزاری نمایشگاه‌ها در شهرآفتاب خلاصه خواهد شد.

وی تاکید کرد:‌  مجموعه نمایشگاهی چمران براساس مصوبات بالادستی باید به مجموعه فرهنگی و شهرداری منتقل شود. راههای دسترسی به این دو نمایشگاه با هم متفاوت است و شهرافتاب تنها مجموعه نمایشگاهی است که متروی اختصاصی دارد.

معاون امور نمایشگاهی شهر آفتاب تصریح کرد:‌ امسال برای اولین بار مدل حمایتی برای برگزاری نمایشگاه در نظر گرفته شده است تا اگر مجری علاقه‌مند به حضور باشد هزینه‌های نمایشگاهی به صورت مشارکتی محاسبه شود.

 

فرزانیان : داخلی‌سازی تولید نوشت‌افزار در کشور طی سه سال اخیر با حمایت‌های بیشتری مواجه شده است

موسی فرزانیان، رئیس اتحادیه صنف نوشت‌افزار کشور نیز در ادامه این نشست خبری  اظهارداشت: هدف از برگزاری این نمایشگاه آشنایی واحدهای تولیدی و تجاری با مصرف‌کنندگان است. اگرچه برگزاری نمایشگاه امسال تفاوت‌هایی با نمایشگاه سال‌های گذشته دارد اما هدف ما رونق‌بخشی به تولید و اشنایی بیشتر بخش‌های تولیدی و توزیعی در کشور است.

فرزانیان با اشاره به تاثیری که برگزاری نمایشگاه بر تقویت تولیدات داخلی دارد به موضوع تولید جامدادی در کشور اشاره کرد و افزود:‌ در سالهای گذشته و در برگزاری نمایشگاه‌های قبلی شاهد تنوع وسیعی از محصولات وارداتی بودیم اما در نمایشگاه گذشته مشاهده شد که تولیدکنندگان داخلی در این زمینه گام‌های جدی برداشته‌اند و تنوع محصولات تولیدی در این زمینه افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه صنف نوشت‌افزار کشور درباره حضور برندهای خارجی در کشور اظهار کرد:‌ بحث داخلی‌سازی تولید نوشت‌افزار در کشور طی سه سال اخیر با حمایت‌های بیشتری مواجه شده است و در اقلام اساسی نوشت‌افزار در کشور حرکت‌های مناسبی صورت گرفته است. به گونه‌ای که در تولید مداد تا 90 درصد و در خودکار تا 80 درصد مصرف از محل تولیدات داخلی تامین می‌شود و در تولید پاک‌کن و تراش نیز وابستگی به واردات کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه در بخش نوشت‌افزار در برخی از محصولات تولید داخلی وجود ندارد، گفت:‌  به طور مثال مغز اتد تنها در سه کشور جهان انجام می‌شود و اتد نیز در داخل کشور تولید نمی‌شود.

فرزانیان درباره حضور برندهای خارجی در بازار نوشت‌افزار کشور اظهارکرد:‌ این موضوع بیشتر به دلیل تقاضایی است که برای این محصولات وجود دارد و اطمینان برخی از خانوارها هنوز به تولیدات داخلی 100 درصد نشده است و متقاضی استفاده از این محصولات هستند. البته تولیدکنندگان نیز باید تلاش کنند تا محصولات کیفی‌تر و مناسب‌تری به بازار عرضه کنند و  اعتماد مشتری به تدریج به دست می‌آید و ممکن است به دلیل محدودیت‌هایی که در واردات وجود دارد برخی از این اقلام به صورت قاچاق به کشور وارد شود.

 

برخدا : حدود 100 شرکت در هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوشت‌‌افزار و لوازم مهندسی حضور خواهند داشت 

حسین برخدا، نائب رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم التحریر در کشور نیز درادامه این نشست خبری اظهارداشت: با توجه به تمام محدودیت‌های تحریمی و ممنوعیت‌هایی که در زمینه واردات در کشور اعمال شده است برگزاری این نمایشگاه فرصتی است تا تولیدکنندگان بتوانند کالاها و محصولات تولیدی خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دهند وبتوانند رقابت بهتری با محصولات خارجی داشته باشند و  حدود 100 شرکت در این نمایشگاه حضور خواهند داشت که 65 درصد از آنها محصولات ایرانی را در نمایشگاه عرضه می‌کنند.

برخدا با بیان اینکه در بسیاری از اقلام تولیدی نوشت‌افزار به خودکفایی رسیده‌ایم ، عنوان کرد:‌ در تولید خودکار، مداد و خمیربازی و برخی از اقلام دیگر به خودکفایی رسیده‌ایم و امکان صادرات به کشورهای همسایه نیز وجود دارد.

وی درباره میزان وابستگی مواد اولیه تولید نوشت‌افزار به واردات اظهار کرد:‌ درصد وابستگی محصولات مختلف با هم متفاوت است به طور مثال در محصولی مانند خودکار بخش عمده مواد اولیه از محصولات پتروشیمی تامین می‌شود اما در محصولی مانند چوب به دلیل غیرمفید بودن چوب ایرانی برای تولید این محصول از محل واردات از اندونزی تامین‌ می‌شود و  سیاست وزارت صنعت، معدن وتجارت همکاری دو جانبه با انجمن تولیدکنندگان نوشت‌افزار است و این حمایت‌ها معطوف به سه هدف است.

برخدا ادامه داد:‌ هدف نخست وزارت صنعت این است که محصولاتی را که تاکنون در کشورتولید نمی‌شده است و 100 درصد وارداتی بوده است نیازسنجی کند تا تولیدکنندگان بتوانند آن ‌ها را در داخل کشور تولیدکنند و هدف دیگر وزارت صنعت افزایش عمق تولید است برخی ازمواد اولیه اکنون از خارج از کشور وارد می‌شود که باید به تدریج وابستگی به واردات کاهش یابد.

وی سومین هدف وزارت صنعت درحمایت از تولیدکنندگان را صادرات اعلام کرد و افزود:‌ « محصولاتی که تولید مناسبی در کشور دارند و بازار داخلی آنها نیز تامین شده است باید زمینه صادرات داشته باشند.

برخدا به موضوع قاچاق به عنوان پدیده‌ای منفی اشاره کرد و افزود:‌ به دلیل محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی که برای واردات قانونی وجود دارد برخی از محصولات به صورت قاچاق و در حجم گسترده وارد می‌شود. اکنون در بندرگناوه و مرز بانه برندهای فراوان نوشت‌افزار و حتی کپی و بی‌نام و نشان به کشور وارد می‌شود. انجمن تولیدکنندگان به صورت مرتب در نشست‌هایی با دستگاه‌های نظارتی مانند ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گمرکات و سازمان استاندارد موضوع کنترل قاچاق را یادآور می‌شوند.

وی تاکید کرد:‌ واردات کالا و نوشت‌افزار قاچاق به کشور درحالی است که تولیدکنندگان رسمی و شناسنامه‌دار بیمه و مالیات و عوارض قانونی پرداخت می‌کنند و قاچاق قدرت رقابت تولیدکنندگان داخلی را کاهش می‌دهد.

 

غضنفری :  مهر ماه 99 هیچ کمبودی در نوشت‌افزار نخواهیم داشت

حمیدرضا غضنفری، رئیس کمیسیون نوشت‌افزار مجمع واردات نیز در ادامه این نشست خبری با تاکید بر ضرورت حضور بازدیدکنندگان تخصصی از نمایشگاه‌ها اظهارداشت: درسالهای گذشته برخی از شرکت‌کنندگان نمایشگاهی از برگزاری نمایشگاه در محل شهرآفتاب انتقاد می‌کردند اما به تدریج با حضور بیشتر بازدیدکنندگان تخصصی که هدف اصلی از برگزاری این نمایشگا‌ه‌ها است از برگزاری آن در محل شهرآفتاب استقبال کردند.

وی با اشاره به فضای حاکم بر تولید و تجارت در کشور و تبعاتی که اخذ تصمیم‌های یک شبه و یکباره بر کسب و کارها دارد، اظهار کرد:‌ صنعت نوشت‌افزار و لوازم مهندسی نیز از اعمال محدودیت‌های واردات و تخصیص ارز به این بخش از صنعت کشور تحت تاثیرات منفی قرار گرفته است. تولیدکنندگان نیز باید برای تولید برنامه‌ریزی داشته باشند اکنون بخش زیادی از تولیدات در این حوزه متکی به واردات است به طور مثال نوک خودکار و جوهر خودکار یا حتی چوب تولید مداد به واردات مواد اولیه متکی است و نمی‌توان تخصیص ارز به واردات این مواد اولیه را محدود کرد.

 غضنفری با تاکید بر ضرورت قابل پیش‌بینی بودن برنامه‌ریزی‌های تولید و تجارت در کشور ابرازداشت: تولیدکننده باید بداند تا چند ماه آینده چه برنامه‌ریزی از تولید را باید در دستور کار خود داشته باشد و طبیعی است که واردات مواد اولیه نیز باید با روال تسهیل‌شده تری انجام شود و بانک مرکزی تخصیص ارز به واردات مواد اولیه را محدود کرده است و درحالی که تولیدات این صنعت باید تا مهرماه به بازار عرضه شود، مشکلاتی در این زمینه وجود دارد.

وی درباره احتمال کمبود نوشت‌افزار در مهر ماه امسال با توجه به محدودیت‌هایی که برای واردات مواد اولیه تولید یا واردات کالای نهایی در این بخش اعمال شده است، افزود: در مهر امسال هیچ کمبودی در نوشت‌افزار نخواهیم داشت. نوشت افزار طیف وسیعی از کالا و محصولات است و ممکن است به صورت موردی برخی از محصولات با کمبود مواجه باشند اما در کالاهای پر مصرف کمبودی وجود نخواهد داشت.

غضنفری درپایان سخنان خود با اشاره به تاثیرات نامناسب افزایش نرخ ارز بر قیمت ‌تمام شده محصولات  گفت:  برخی از برندهای موجود در بازار محصولاتی هستند که تحت لیسانس برندهای خارجی در داخل کشور درحال تولید هستند و به عقیده من موضوع قاچاق در کشور کاملا قابل کنترل است اما شاید سیاستی وجود دارد تا این پدیده مذموم در کشور وجود داشته باشد.

 

بنابراین گزارش ؛ هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوشت‌‌افزار و لوازم مهندسی روزهای 14 تا 17 مرداد در محل نمایشگاه بین‌المللی شهر افتاب برگزار می شود .

مطالب پربیننده
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب