امروز: سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ [2020/03/31]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 45496 تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۵:۱۰ قبل از ظهر نسخه چاپی

دوئل تاکسی موتوری و ترافیک

وقتی برای اولین بار ایده استفاده از موتورسیکلت به‌جای تاکسی مطرح شد، خیلی‌ها بنای مخالفت برداشتند.
دوئل تاکسی موتوری و ترافیک

به گزارش خبرایران، بنابر اعلام اسنپ، سال ۲۰۰۵ با وجود این‌که افراد زیادی در سراسر دنیا برای ترددهای روزمره خود از موتور استفاده می‌کردند، اما این بحث در اتحادیه اروپا به‌شدت داغ بود که آیا یک وسیله نقلیه با دو عدد چرخ می‌تواند در دسته‌بندی تاکسی‌ قرار بگیرد؟ بالاخره بحث‌ها به نتیجه رسید و رای به نفع موتورسیکلت‌ها صادر شد. حالا موتورسیکلت‌ها بخش زیادی از ترددهای روزمره مردم ساکن لندن و شهرهای بزرگ و شلوغ در سراسر دنیا را به عهده‌ دارند و به یکی از راهکارهای اصلی رفت‌وآمد سریع تبدیل‌ شده‌اند.

چرا تاکسی موتوری؟

واقعیت این است که بالاخره هم این اتفاق می‌افتاد. اصلاً خاصیت زندگی‌های امروزی، آن‌هم در شهرهای شلوغ و پرترافیک همین است؛ مثلاً تهران. برای شهروندان ساکن تهران،‌ زمان‌همیشه محدود و وقت همواره طلاست. برای هرکسی در طول روز پیش می‌آید که باید رأس ساعت مشخصی خودش را به یک قرار کاری یا یک برنامه مهم برساند. شهر شلوغ است و در خیابان‌ها تا چشم کار می‌کند ماشین‌های بهم‌گره خورده ردیف شده‌اند. تصور این‌که بتوان با خودروهای همیشگی ترفندی پیدا کرد و با دور زدن در کوچه و پس‌کوچه‌ها خود را از شرق به غرب رساند یا از شمال به جنوب رفت، خیال محالی است که اغلب با شکست روبه‌رو می‌شود. مسیریاب‌ها حریف ترافیک سنگین نمی‌شوند و تجربه نشان می‌دهد که راهی شدن در این ترافیک، ره به خطاست. اینجاست که راه‌کار مدرن و سریع حمل‌ونقل با عنوان «تاکسی‌موتوری اسنپ» وسط می‌آید و مثل معجزه عمل می‌کند؛ می‌توانید در همان اپلیکیشن همیشگی اسنپ، بعد از انتخاب مبدأ و مقصد، گزینه «درخواست اسنپ بایک» را که «ویژه مسافر» است، انتخاب کنید و به‌موقع به مقصد برسید.

آیا این سرویس امن است؟

سر نخ استفاده از موتور به‌جای تاکسی به سال‌ها پیش برمی‌گردد. هنوز هم این رسم قدیمی وجود دارد که موتورسوارهایی که مسافرکشی می‌کنند، کنار خیابان به مسافرها علامت می‌دهند یا برعکس مسافرهایی که می‌خواهند موتور بگیرند، برای هر موتوری که رد می‌شود دست تکان می‌دهد. بقیه ماجرا هم که دیگر همه می‌دانند. مقصد مطرح می‌شود و سر قیمت توافق می‌کنند و سفر آغاز می‌شود. عدم امنیت اما همان نکته انتقادی است که همواره به این شیوه حمل‌ونقل وارد می‌کردند. رسیدن صحیح و سالم به مقصد، آن‌هم با غریبه‌ای که کنار خیابان شما را سوار می‌کند، هیچ‌جوره قابل تضمین نیست؛ اما حالا با امکان درخواست تاکسی موتوری در اپلیکیشن اسنپ، همه‌چیز یک سازوکار مشخص دارد؛ تمامی رانندگان مشغول به کار در تاکسی موتوری گواهینامه دارند و صلاحیت فردی آن‌ها زیر نظر پلیس ناجا استعلام گرفته می‌شود. همچنین شفاف بودن روی نقشه و مشخص بودن مبدأ و مقصد این امکان را فراهم می‌کند که تیم پشتیبانی بتواند تمامی سفرها را رصد کند؛ بنابراین حتی اگر فردی با نیت مجرمانه قصد سوءاستفاده از این بستر را داشته باشد، با علم به این‌که مشخصات او همراه باسابقه کل سفرها و موقعیت مکانی‌اش ثبت و ضبط می‌شود، احتمال تخلف یا وقوع جرمش به حداقل می‌رسد.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب