امروز: سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ [2021/09/21]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 42831 تاریخ انتشار: شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۷:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

در قالب ویژه برنامه های مختلف و متنوع ؛

برنامه های منتخب رادیو در ایام پایانی ماه صفر معرفی شدند

در روزهای پایانی ماه صفر، رادیو هم نوا با عاشقان خاندان عصمت و طهارت، برنامه های منتخب خود را برای مردم مومن،شریف و انقلابی کشورمان پخش می کند.
برنامه های منتخب رادیو در ایام پایانی ماه صفر معرفی شدند

به گزارش خبرایران از روابط عمومی معاونت صدا، رادیو در ایام پایانی ماه صفر می کوشد تا رحلت جانسوز پیامبراکرم (ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع)  و حضرت امام رضا (ع) را در قالب ویژه برنامه های مختلف و با ساختارهایی متنوع معرفی نماید.

 بر این اساس، انعکاس ارادت و شور و توسلات مردم  خداجو و تبیین و تحلیل معارف دین از اهداف اصلی برنامه ها در این ایام هستند که در هر شبکه رادیویی ارائه می شوند .

 لازم به ذکر است که رادیو اربعین با تلاش زیاد و شبانه روز خود،زائرین اباعبدالله را مشایعت کرد و برای مشتاقان آن حضرت در وطن،  حلقه اتصال ارزشمندی بود. 

اینک در ایام سوگواری آخر صفر، رادیو بازخوانی متفاوتی از مظلومیت های حضرت رسول اکرم (ص) ،حضرت امام رضا(ع) و امام حسن مجتبی (ع) خواهد کرد تا کمتر از ده روز، حقایق آشکار و دامنه دار  این مناسبت ها را به یکدیگر متصل گرداند .

 یقینا شبکه های مختلف رادیویی همراه با لحظات پر شور و معنوی هموطنان، فرصت را  مغتنم شمرد تا با هم افزایی های فراگیر و سوار بر امواج خود موجبات  افزایش معرفت، بینش اسلامی و بصیرت انقلابی را رقم می زنند.

دکتر حمید شاه آبادی  معاون صدای رسانه ملی در خصوص اقدامات شبکه های رادیویی در روزهای پایانی ماه صفر گفت: امسال در حالی ایام پایانی ماه صفر را پیش رو داریم که مردم مومن، انقلابی و عاشقان حقیقی خاندان مطهر پیامبر اسلام(ص) در پیاده روی اربعین جلوه درخشان دیگری از عظمت نهضت حسینی(ع)  را به تصویر کشیدند و شبکه های رادیویی به ویژه رادیو اربعین با همت و تلاش خستگی ناپذیر گروه های برنامه ساز اعزامی به کربلا،واحد های ستادی و برنامه سازان مستقر در سازمان توانستند شکوه و عظمت این حرکت جهانی  قیام را ثبت نمایند.

لذا جا دارد که از همه همکاران پر تلاشم ، مدیران شبکه ها و همچنین واحدهای ستادی، بطور ویژه تشکر کنم.

وی در خصوص اقبال برنامه های شبکه های رادیویی از سوی مخاطبان در ماه های محرم و صفر گفت: طبق تحلیل های موجود از  پیام های مردمی و همچنین گزارش های رسیده، مخاطبان شبکه های رادیویی رضایتمندی قابل قبولی از برنامه ها در این ایام داشته اند.

 مسلما این همراهی و خشنودی هموطنان مومن و انقلابی، انگیزه مضاعفی را در میان مجموعه معاونت صدا ایجاد می کند.

 همچنین، رادیو اربعین همگام با عاشقان حسینی فعالیت خود را تا پایان ماه صفر ادامه خواهد داد و مخاطبان می توانند برنامه های آن را بر اساس مناسبت های پایانی این ماه  دنبال کنند.

وی در خصوص موضوعات برنامه های رادیویی در ایام پایانی ماه صفر گفت: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته موضوعاتی از قبیل بررسی ادبیات آئینی - شعر آئینی و گزارش متناسب با حال و هوای روز های پایانی ماه صفر، زندگی و شخصیت حضرت امام رضا (ع)، رسالت نبی مکرم اسلام (ص)  برای بیداری انسان و هدایت بشر برای رسیدن به سعادت و کمال حقیقی، امام رضا(ع) در شعر شاعران،  بررسی شعر رضوی از گذشته تا امروز، سیره حضرت رسول(ص) در ادبیات داستانی کودکان، بررسی ابعاد علل صلح امام حسن مجتبی (ع) و نقش ایشان در حفظ و تداوم اسلام ناب محمدی، حضرت رسول اکرم(ص) اسوه ای برای جوانان، سیره اما حسن محتبی(ع)  در برخورد با مردم، زندگی و شخصیت امام حسن مجتبی(ع)  به عنوان کریم اهل بیت عصمت و طهارت، الگوگیری ورزشکاران از زندگی حضرت رسول اکرم (ص) ، پوشش فعالیت های قرآنی ، برگزاری محافل و نشست های ویژه ماه صفر در سطح کشور،  بررسی رویکردهای اقتصادی امام رضا(ع) با تاکید بر پرداخت زکات و حلال و حرام از نگاه امام رضا(ع)، ارزش کار از نگاه قرآن و پیامبر اکرم(ص) و موارد متعدد خواهد بود.

 دکتر حمید شاه آبادی در خصوص برنامه های رادیو ایران گفت : " به نام عشق"  و "ایوان آیینه" به ترتیب در روزهای 28 و 30 صفر از ساعت 9 و 10 صبح به صورت زنده از این شبکه پخش می شوند. در این برنامه ها به  ذکر سختی های زندگی حضرت محمد (ص)، امام حسن مجتبی (ع) و همچنین آداب زیارت حضرت امام رضا (ع) اشاره می شود.

وی افزود، رادیو جوان برنامه  "زیردستان بارانیت" را در روزهای 28 و 30 صفر ساعت 6:40 به روی آنتن می برد. در این برنامه به درخواست های حضرت رسول مکرم اسلام (ص) در لحظات آخر عمر شریفشان و مبتنی بر آیات سوره مبارکه ضحی اشاره می شود. گزارش از آستان مقدس رضوی و برقراری ارتباط با گزارشگر مستقر در حرم رضوی در روز شهادت امام رضا (ع) از دیگر بخش های این برنامه است. همچنین پاسخ به  پرسش های مطرح از سوی جوانان در حوزه مسائل اجتماعی روز و مقایسه آن با دوران پیامبر اکرم (ص) و امام حسن مجتبی  (ع) نیز اشاره می شود.

رادیو اقتصاد  " مرثیه عرشیان" را روز ۲۸ صفر و از ساعت ۷ با موضوع بررسی سیره پیامبر اکرم(ص)،سیره امام حسن مجتبی(ع)،آداب زیارت و عزادارای حضرت رسول اکرم(ص)،آئین های ۲۸ صفر در خوزستان و اهمیت وحدت  مسلمین را پخش می کند.

برنامه "غروب غریب" نیز روز ۳۰ صفر و با موضوعاتی از قبیل تاثیر حضرت امام رضا(ع) در ترویج و تحکیم اسلام ناب جایگاه و مقام والای امام رضا(ع ) ، حال و هوای حرم حضرت امام رضا(ع)، ارتباط با زائرین عازم حرم و گزارش از حال و هوای شاهچراغ مخاطبان را همراه می کند.

وی خاطر نشان کرد : شبکه رادیویی ورزش نیز "غروب خورشید" را ساعت ۱۴ روز ۲۸ صفر با موضوع سیره اخلاقی پیامبر اکرم (ص) و امام حسن مجتبی (ع) همچنین بیان ارادت ورزشکاران و هیات مذهبی که ورزشکاران در آن حضور دارند پخش می شود.روز ۲۹ صفر نیز "خادم الرضا" با موضوع بررسی سیره و روش زندگی امام رضا (ع) و نیز در خصوص ورزشکارانی که افتخار خادمی حرم حضرت رضوی را داشته اند در کنار مرثیه سرایی و نوحه خوانی به سمع مخاطبان می رسد.  

معاون صدا با اشاره به نقش ادبیات و هنر در ترویج معارف اهل بیت خاطر نشان کرد: رادیو فرهنگ در روز ۲۸ صفر " از چشمه سار کرامت" را از ساعت ۹ صبح و به صورت زنده پخش می کند. در این برنامه تلاش شده است جنبه های مختلف سوگواری و شعر شاعران را در ماتم فقدان نبی مکرم اسلام (ص) و امام حسن مجتبی (ع) را  با حضور شاعران آئینی بررسی کند.  بررسی فیلم ماندگار محمد رسول الله از جنبه های کارگردانی تا روایت تاریخی و نوع بازی بازیگران نیز مورد پرداخته می شود.

"پر گشودن به آسمان هشتم" دیگر برنامه این شبکه است که در روز ۲۹ صفر به صورت زنده و ساعت ۹ صبح به روی آنتن می رود. این برنامه با رویکردی ادبی و هنری به موضوع اشعار و آثار ادبی مطرح پیرامون امام رضا (ع) ، بررسی سریال امام رضا(ع)  و همچنین جنبه های معماری حرم آن امام بزرگوار اشاره دارد.

 دکتر شاه آبادی در ادامه افزود: مجموعه ایرانصدا با تولید "کتاب گویای صلح امام حسن(ع)  " به استقبال این ایام می رود.

 این اثر کتابی است که با بیانی شیوا و روان نوشته آیت الله شیخ رازی آل یاسین و ترجمه آیت الله العظمی خامنه ای به زندگی امام حسن(ع)  می پردازد . در این کتاب  عناوینی از قبیل بیعت، تصمیم بر جنگ، انگیزه های صلح معاویه ، نقش سران شیعه و شخصیت های تاریخی در آن برهه از زمان معرفی می شوند.

 علاقه مندان می توانند از طریق پایگاه کتاب گویا و برنامه کاربردی تلفن همراه رادیو این اثر را دریافت کنند.

 معاون صدا در خصوص برنامه های شبکه های قرآن و معارف گفت:  "غريبانه"با هدف بررسي لزوم اطاعت از  اولي الامر با توجه به آيات شريف قرآن كريم از رادیو معارف پخش می شود. در این برنامه  ضمن بيان معني و مفهوم این موضوع  از منظر آيات و روايات، دلايل عصمت پيامبر خدا (ص) و اهل بيت (ع)  را از شنبه  ۴ آبان ساعت ۱۸ از رواق مطهر دارالحجه به صورت زنده به سمع شنوندگان راديو معارف مي رساند .

"روضه خورشید"‌دیگر برنامه رادیو معارف است که به طور زنده از رواق دارالهدایه مشهد مقدس تقدیم شنوندگان این رسانه دینی می شود. با توجه به بخشی از آیه ۲۳ سوره مبارکه شورا به تبیین محبت اهل بیت علیهم السلام و اجر رسالت نبی اکرم (ص) از منظر آیات قرآن کریم می پردازد و همچنین بررسی تفاوت مودت و محبت با یکدیگر، آثار و برکات مودت به اهل بیت (ع) و بیان رفتار مسلمانان با امام پس از رحلت حضرت در برهه های مختلف، از جمله موضوعاتی است که در این برنامه بیان می شود." روضه خورشید" 28 صفر از ساعت 9 صبح پخش می شود.

رادیو قرآن نیز علاوه بر تولید و پخش برنامه های گوناگون و متنوع  که به تبیین ابعاد مختلف  زندگی پیامبر(ص) ،امام حسن مجتبی (ع)،امام رضا (ع) همچنین مصائب وارد شده برآن ها   می پردازد.

 پخش " زیارت جامعه کبیره " در شب های 28 و 30 صفر از ساعت 22:30 به صورت زنده به شنوندگان می شود.

معاون صدا افزود: رادیو سلامت "خونه زندگی" را در  28 و 30 صفر از ساعت 10:30 به صورت زنده پخش می کند. این برنامه  علاوه بر اینکه به جنبه های مختلف این ایام می پردازد،به تاثیر فضای معنوی و آموزه های مذهبی بر آرامش خانواده نیز اشاره می کند.

"قصه های آسمانی"  نیز در 28 و 30 صفر با موضوع  روایتهایی مختلفی از  زندگی امام رضا(ع)، امام حسن(ع) و  پیامبر(ص) از ساعت 21:10 به روی آنتن می رود.

دکتر شاه آبادی در ادامه خاطر نشان کرد : رادیو تهران  " تهران من " را در 28 و 30 صفر  از ساعت 18 و به صورت زنده پخش می کند. در این برنامه تلاش شده است تا محبتی که به واسطه  امام حسین (ع) و امام محبتی (ع) در دل شیعیان ایجاد شده است پرداخته و به چرایی آن اشاره شود. همچنین بررسی زندگی و شخصیت پیامبر اکرم(ص) و حضرت امام رضا (ع) از دیگر بخش های این برنامه است.

«پارک شهر»  از ساعت 6:35  روزهای 28 و 30 صفر به روی آنتن رادیو تهران می رود. در این برنامه  به بررسی زندگی ،سیره ،روش و شخصیت پیامبر اکرم(ص) و حضرت امام رضا (ع) اشاره می شود.

معاون صدا در ادامه گفت: رادیو نمایش آثار مختلف  نمایشی را برای این ایام تدارک دیده است. به نحوی که

" برای او بخوان " از ساعت20:00 چهارم تا هفتم آبان برای علاقه مندان پخش می شود.این نمایش روایتگر داستانی است که در آ ن فردی شرور با تعزیه خوانی امام حسن (ع) آشنا و در نهایت تحت تاثیر کریم اهل بیت متحول می شود.

 "پند پیامبر" دیگر اثری است که از ساعت 13:30روزهای 28 و 30 صفر به روی آنتن این شبکه می رود. در این نمایش مردی از بادیه نزد پیامبر می آید و تقاضای پندی می کند و داستان بر اساس پندی که حضرت رسول (ص) به وی می دهند ادامه می یابد.

دکتر شاه آبادی خاطر نشان کرد : "سپهر امامت" برنامه ای است که در 30 صفر به بررسی شخصیت علمی امام رضا (ع) می پردازد و از ساعت 12 از رادیو گفتگو پخش می شود.

 همچنین " در سوگ آفتاب" دیگر برنامه این شبکه است که 28 صفر و از ساعت 13 به سمع مخاطبان می رسد. در این برنامه  به ولایت سیاسی حضرت رسول (ص)؛ بررسی اوضاع سیاسی دوران زندگی امام حسن مجتبی (ع) اشاره می شود.

معاون صدا در پایان گفت : " هم پای صبا" برنامه ای است که از ساعت 14 روز 28 صفر از رادیو صبا پخش

می شود در این برنامه مخاطبان می توانند در  مسابقه پیامکی پیرامون طرح سوال پیرامون حوادث و مسایل دوران پیامبر و  موارد دیگر شرکت نمایند.

رادیو پیام و اوا نیز در تمامی بخش های خود با پخش موسیقی های متناسب با این ایام ، شعر و نثر ادبی و سخنان بزرگان در وصف پیامبر (ص) و امام حسن مجتبی  و امام رضا (ع) مخاطبان را همراه می سازد.

علاقه مندان می توانند علاوه بر گیرنده های رادیویی خود از طریق ،رادیو نما،گیرنده های دیجیتال،سایت شبکه ها و همچنین برنامه کاربردی و رایگان تلفن همراه رادیو ؛ ایرنصدا از نشانی www.iranseda.ir برنامه های شبکه های  رادیویی را دریافت نمایند.


 

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب