امروز: شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ [2019/10/19]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 42254 تاریخ انتشار: پنج شنبه ۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲:۵۷:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

درگذشت ژاک شیراک رئیس جمهور سابق فرانسه

خبرایران: ژاک شیراک رئیس جمهور سابق فرانسه در سال 1932 در پاریس به دنیا آمد و در 26 سپتامبر 2019 درگذشت. ژاک شیراک در هنگام مرگ 86 سال سن داشت.
درگذشت ژاک شیراک رئیس جمهور سابق فرانسه

خبر درگذشت ژاک شیراک را خبرگزاری فرانسه اعلام کرد.

زندگینامه ژاک شیراک مرد کهنه کار سیاست فرانسه

ژاک شیراک در 29 نوامبر 1932 در شهر پاریس متولد شد. پدر وی یک کارمند بانک بود. شیراک پس از پایان تحصیلات متوسطه به مدرسه عالی علوم سیاسی وارد شد و پس از آن برای ادامه تحصیل در دانشگاه معروف هاروارد آمریکا نام نویسی کرد. شیراک دوران خدمت سربازی خود را بین سال های 1956 تا 1958 در الجزایر گذراند. 

کار دولتی را از کار در یک مدرسه عالی شروع کرد و از همان زمان خود را برای ارتقا به پست های مهم آماده می کرد. شیراک در سال 1962 به کابینه نخست وزیر وقت فرانسه یعنی «ژرژ پمپیدو» وارد شد و ده سال بعد به سمت وزیر کشاورزی ارتقا پیدا کرد و در سال 1974 و پس از مرگ پمپیدو، از سوی رئیس جمهور «والری ژیسکاردستن» به مقام نخست وزیری فرانسه رسید.

شیراک گلیست در سال 1974 و 1975 به غیر از نخست وزیری از جمله مقامات بالای «اتحادیه دموکراتیک جمهوری خواهان» نیز بود. در سال 1976 ژاک شیراک به دلیل اختلاف نظر با رئیس جمهور، پیش از موعد معین از نخست وزیری کناره گیری کرد و در همان زمان بود که حزب «جمهوری خواهان» را بنیاد گذاشت و خود پست دبیرکلی آن را بر عهده گرفت. شیراک در سال 1977 شهردار پاریس شد و چهار سال بعد برای تصاحب پست ریاست جمهوری فرانسه با فرانسوا میتران سوسیالیست به رقابت پرداخت که البته برد با میتران بود. پس از آنکه در سال 1986 اکثریت پارلمان فرانسه به احزاب مدنی و غیردولتی آن کشور تعلق گرفت، بلافاصله شاهد یک ائتلاف بودیم و بدین ترتیب میتران سوسیالیست از شیراک گلیست دعوت به تشکیل کابینه کرد. 

اما دو سال بعد شیراک بار دیگر به دلیل اختلاف نظر های سیاسی از این مقام کناره گیری کرد و بدین صورت آن ائتلاف نیز به پایان کار خود رسید. شیراک باز هم در سال 1988 کاندیدای ریاست جمهوری فرانسه شد، اما این بار هم پیروز مطلق آن میدان کسی جز فرانسوا میتران نبود. ولی شیراک دست بردار نبود و برای سومین بار در انتخابات ریاست جمهوری در سال 1995 شرکت کرد. 

در مرحله اول این انتخابات رقیب او همان نخست وزیر محافظه کار یعنی «ادواردو بالادور» بود و در دور دوم با کاندیدای سوسیالیست ها یعنی «لیونل ژوسپن» به رقابت پرداخت و بالاخره پیروز شد. اما در انتخابات سال 2002 رقیب راست رادیکال شیراک یعنی «ژان ماری لوپن» توانست در مرحله اول انتخابات 17 درصد آرا را از آن خود کند ولی در مرحله بعد شیراک با کسب 82 درصد آرا بر رقیب رادیکال خود پیروز شد و بار دیگر بر صندلی ریاست جمهوری فرانسه نشست و بالاخره در سال 2007 از این مقام و از سیاست خداحافظی کرده و ریاست جمهوری را به منتخب پس از خود سپرد. ژاک شیراک پدر دو دختر به نام های «لورنس» و «کلود» است.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب