امروز: پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ [2019/09/19]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 41918 تاریخ انتشار: شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲:۱۳:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

در نشست خبری اعلام شد؛

دوازدهمین سوگواره ملی و پنجمین مسابقه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال مهر محرم به شکل بین المللی برگزار می شود/ سوگواره تلاش می‌کند میان دین، هنر و رسانه پیوندی ماندگار ایجاد کند/ باید سهم بیشتری به تولیدکنندگان محتوا داده شود

نشست خبری «دوازدهمین سوگواره ملی و پنجمین مسابقه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال مهر محرم» صبح امروزشنبه 16 شهریورماه 1398 با حضور رئیس شواری سیاستگذاری سوگواره مهر محرم و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان ، دبیربرگزاری دوازدهمین سوگواره ملی و پنجمین مسابقه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال مهر محرم ، معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اصحاب رسانه برگزارشد.
دوازدهمین سوگواره ملی و پنجمین مسابقه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال مهر محرم به شکل بین المللی برگزار می شود/ سوگواره تلاش می‌کند میان دین، هنر و رسانه پیوندی ماندگار ایجاد کند/ باید سهم بیشتری به تولیدکنندگان محتوا داده شود

به گزارش خبرنگارخبرایران، نشست خبری «دوازدهمین سوگواره ملی و پنجمین مسابقه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال مهر محرم» صبح امروزشنبه 16 شهریورماه 1398  با حضور«حجت الاسلام علی اصغر فضیلت» رئیس شواری سیاستگذاری سوگواره مهر محرم و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان ، «میثم قدسی» دبیربرگزاری دوازدهمین سوگواره ملی و پنجمین مسابقه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال مهر محرم ،«محمد صادق افراسیابی» معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اصحاب رسانه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزارو دراین نشست خبری «میثم قدسی» دبیراین سوگواره اظهارداشت: دوازدهمین سوگواره ملی و پنجمین مسابقه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال مهر محرم دبیرخانه اش در استان سمنان قرار داردو تحت نظارت مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزارمی‌شود.

قدسی تصریح کرد: امروز خرسندیم که فعالیت دوازدهمین سوگواره ملی و پنجمین مسابقه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال مهر محرم از حالت ملی به بین المللی رسیده و این نشان دهنده این نکته مهم است که این رویداد هنری مهم توانسته جایگاه اش را پیدا کند.

دبیر پنجمین مسابقه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال مهر محرم عنوان داشت: به دنبال مشارکت مردمی هستیم و برای مشارکت آنها تدارک‌هایی دیده شده است که حتی در سطح داوری مشارکت کنند، به همین دلیل شرکت کنندگان مردمی می‌توانند در کنار تولید محتوا با هشتگ های در نظر گرفته شده فارسی و انگلیسی (همچون: #مهر، #محرم، #مهر_حسین، #حب_ الحسین_یجمعنا) در بخش داوری حضور داشته باشند .

وی ادامه داد: البته به منظور انجام چنین فعالیتی باید وارد سایت این سوگواره شوند و فایل مربوطه را مطالعه کرده و به ارائه نظر بپردازند. این نظرات در قالب برگزیدگان مردمی استفاده می‌شود و سال ۹۷ طبق آمار در این مسابقه 16 هزار از 20 کشور جهان دریافت شد.

 

فضیلت: سوگواره تلاش می‌کند میان دین، هنر و رسانه پیوندی ماندگار ایجاد کند

حجت الاسلام علی اصغر فضیلت، رئیس شواری سیاستگذاری سوگواره مهر محرم و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان نیز در ادامه این نشست خبری اظهارداشت: برای باقی ماندن معارف باید از ابزارهای ارتباطات بهره گیریم و در بند ۷ شورای عالی فضای مجازی منطبق با نظرات مقام معظم رهبری آمده است که باید با تهاجم فرهنگی مقابله کرد.

وی تاکید کرد: برای رسیدن به این منظور در قالب ستاد این سوگواره و مسابقه بین المللی رسانه‌های دیجیتال در راستای اهداف تعیین شده نیاز به تولید محتوای فرهنگی است و سوگواره تلاش می‌کند میان دین، هنر و رسانه پیوندی ماندگار ایجاد کند و در زمانی هستیم که تریبون‌های مختلف تلاش می‌کنند بگویند میان آموزه‌های دینی با علم، هنر و رسانه تداخل وجود دارد. باید تلاش کنیم این نوع تصورات از میان برود

فضیلت ابرازداشت: برای اهداف مدنظر برگزاری چنین سوگواره‌هایی مفید است و در کنار آن شبکه سازی های غیر رسمی به صورت ملی و بین المللی کمک کننده است و این سوگواره می‌تواند مجرای ارتباط شود. همچنین این سوگواره می‌تواند فرهنگ نورانی نماز به خصوص نماز ظهر عاشوراست.

وی خاطر نشان کرد: توانمندسازی تولیدکنندگان محتوا از طریق برگزاری نمایشگاه‌ها، نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی می‌تواند سومین هدف برگزاری تلقی شود و در این جشنواره از حداکثر ظرفیت‌های ملی و بین المللی استفاده می‌شود و پایگاه‌های مردمی بوجود می‌آید.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان افزود: برای ارتقای سطح برگزاری از داوران و استادهای ممتازی استفاده می‌شود. این سوگواره موضوع‌های مختلفی را پیگیری می‌کند که به محتوای انسانی و عاشورایی مرتبط هستند و جامعه هدف این جشنواره هنرمندان، عکاسان، فیلم سازان و تولید کنندگان محتوای فضای مجازی و برنامه نویسان هستند.

وی ادامه داد: دوره دوازدهم سوگواره ملی و پنجمین سال برگزاری آن به صورت بین‌المللی پویش‌های مردمی مهر محرم درفضاهای مجازی و دیگردریچه‌های ارتباطی پیش‌بینی شده که به زبانهای دیگر هم عرضه و برنامه‌های جنبی سوگواره برپایی نشست‌های تخصصی نقد و بررسی آثار و کارگاه‌های آموزشی است .

رئیس شواری سیاستگذاری سوگواره مهر محرم درپایان سخنان خود گفت: طرح از ابتدای محرم آغاز و ادامه دارد و آخرین مهلت ارسال اثر ۳۰ آبان ۹۸ است تا در نهایت مراسم اختتامیه در ایام شهادت حضرت زهرا (س) برگزار شود. علاوه‌بر این مجموع ۲۸۱ خانه و مجتمع فرهنگی دیجیتالی فعالیت خواهند کرد که بسیاری از آن‌ها در ارتباط با راهپیمایی بزرگ اربعین هستند که محتوای مربوط به اربعین و پیاده‌روی را با زبان فارسی، عربی و انگلیسی نشر می‌دهند.

 

افراسیابی: باید سهم بیشتری به تولیدکنندگان محتوا داده شود

محمد صادق افراسیابی، معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه این نشست خبری اظهارداشت: از چند ماه گذشته برنامه تحول نقش این وزارتخانه به تمام معاونت‌های تخصصی ابلاغ و کارگروه‌ها تشکیل شده اند.

وی افزود: اعضای این کارگروه‌ها شامل معاونت فرهنگی، هنری، مطبوعات و رسانه، سازمان امور سینمایی، نهاد کتابخانه‌های عمومی، اوقاف و امور خیریه و اداره کل استان‌های این وزارتخانه هستند. این کارگروه‌ها بر اساس حمایت از تولید کنندگان محتوا و حمایت از پویش‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند.

افراسیابی تاکید کرد: یکی از فعالیت‌های مدنظرمان جشنواره رسانه‌های دیجیتال است و امروز فعالیت این جشنواره متمرکز بر محتوایی شدن رفته است و موضوعاتی چون مباحث سیاسی جهان اسلام را دنبال می‌کند. در سال جاری هم ابعاد مختلف این سوگواره تبیین شده است و از وجوه تمایز آن با سال قبل توجه به شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی است.

وی ادامه داد: باید سهم بیشتری به تولیدکنندگان محتوا داده شود، طی دو سال قبل هم ۱۰ هزار میلیارد تومان پهنای باند و ترافیک از سوی اپراتورها به مردم فروخته شده است که سهم چندانی در این میان برای تولیدکنندگان محتوا در نظر گرفته نشده است. اما در پویش سال جاری تلاش داریم با قراردادهایی میان اپراتورها و تولیدکنندگان محتوا سهم آنها افزوده می‌شود.

بنابراین گزارش؛ طرح دوازدهم سوگواره ملی و پنجمین سال برگزاری آن به صورت بین‌المللی پویش‌های مردمی مهر محرم درفضاهای مجازی و دیگر دریچه‌های ارتباطی از ابتدای محرم آغاز و ادامه دارد و آخرین مهلت ارسال اثر ۳۰ آبان 1398 بوده و مراسم اختتامیه نیز در ایام شهادت حضرت زهرا (س) برگزار خواهد شد.  

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب