امروز: سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ [2019/10/15]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 40934 تاریخ انتشار: سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲:۳۴:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

فرشید پارسی‌کیا در نشست خبری اعلام کرد؛

شماره دوم «پشت بام» سوم مرداد ماه در موسسه فرهنگی هنری ایده رونمایی می شود/ فصلنامه‌ کاغذی پشت‌بام با رویکرد تاریخی تحلیلی هر شماره به یک پرونده می‌پردازد/ صفحات ابتدایی پشت‌بام به سال‌شمار خروس‌جنگی می‌پردازد/ تلاش ما تحلیل جریان‌های مرتبط است

سردبیر مجله تخصصی هنرهای تجسمی پشت‌بام با اشاره به مراسم رونمایی شماره دوم «پشت بام» در تاریخ 3 مرداد 1398 در موسسه فرهنگی هنری ایده گفت: پشت‌بام کاغذی فصلنامه‌ای است با رویکرد تاریخی تحلیلی، که هر شماره آن به یک پرونده می‌پردازد و تلاش می‌کند با تحلیل جریان‌های مرتبط، پژوهش‌نامه‌ای در قالب کتاب با خوانش تفسیری و تحلیلی ارائه کند.
شماره دوم «پشت بام» سوم مرداد ماه در موسسه فرهنگی هنری ایده رونمایی می شود/ فصلنامه‌ کاغذی پشت‌بام با رویکرد تاریخی تحلیلی هر شماره به یک پرونده می‌پردازد/ صفحات ابتدایی پشت‌بام به سال‌شمار خروس‌جنگی می‌پردازد/ تلاش ما تحلیل جریان‌های مرتبط است

به گزارش خبرنگارخبرایران، نشست خبری رونمایی از «دومین شماره مجله تخصصی هنرهای تجسمی پشت‌بام» صبح امروز سه شنبه اول مرداد ماه 1398 با حضور«فرشید پارسی‌کیا» مدیرمسئول، صاحب‌امتیاز و سردبیر مجله تخصصی هنرهای تجسمی پشت‌بام ،«حمید جانی‌پور»،«زروان روح‌بخشان» و«کیانوش معتقدی» اعضای شورای سیاست‌گذاری مجله تخصصی هنرهای تجسمی پشت‌بام ،« آرش سلطانعلی» مدیرمسئول مجموعه فرهنگی هنری ایده و اصحاب رسانه در گالری ایده برگزار ودراین نشست خبری «آرش سلطانعلی» پس از خوش‌آمدگویی به حضار و اصحاب رسانه از تلاش دوستان پشت‌بام جهت نشر این مجله تخصصی و ارائه مطالب مفید در این حوزه تشکر کرد.

 

پارسی‌کیا: فصلنامه‌ پشت‌بام کاغذی با رویکرد تاریخی تحلیلی، هر شماره آن به یک پرونده می‌پردازد

فرشید پارسی‌کیا مدیرمسئول، صاحب‌امتیاز و سردبیر مجله تخصصی هنرهای تجسمی پشت‌بام نیز درادامه این نشست خبری  ضمن عرض خوش‌آمد و سپاس از مجموعه ایده ، در خصوص مجله پشت‌بام اظهارداشت: نشریه پشت‌بام در دو فرمت کاغذی و آنلاین با دو تیم مجزا و محتوای مستقل از اسفند ماه سال 97 شروع به کار کرده است.

وی با اشاره به مراسم رونمایی شماره دوم «پشت بام» در تاریخ 3 مرداد 1398 در موسسه فرهنگی هنری ایده خاطر نشان کرد: پشت‌بام کاغذی فصلنامه‌ای است با رویکرد تاریخی تحلیلی، که هر شماره آن به یک پرونده می‌پردازد و تلاش می‌کند با تحلیل جریان‌های مرتبط، پژوهش‌نامه‌ای در قالب کتاب با خوانش تفسیری و تحلیلی ارائه کند.

سردبیرمجله تخصصی هنرهای تجسمی پشت‌بام عنوان داشت: شماره دوم نشریه پشت‌بام با موضوع «انجمن هنری خروس‌جنگی» در 240  صفحه منتشر شده و این انجمن در سال 1327 فعالیت خود را حمایت از هنر مدرن آغاز کرده است. مؤسسین انجمن هنری خروس‌جنگی جلیل ضیاپور، ‌غلامحسین غریب و حسن شیروانی بودند،  مصطفی کمال پورتراب در ابتدا همراه آنان بوده که خیلی زود جدا شده و منوچهر شیبانی از فعالان این انجمن، با شروع نشریه همکاری خود را با آنها آغاز کرده است.

وی تاکید کرد: حضور افرادی از جمله نیما یوشیج، بهمن محصص و سهراب سپهری به صورت میهمان در کنار انجمن دیده می‌شود. دور سوم نشریه خروس‌جنگی با هوشنگ ایرانی و تندروی‌های او قوت گرفت. غریب در این مورد جمله معروفی دارد:  عنوان خروس‌جنگی را من انتخاب کردم،‌ نشان خروس‌جنگی را ضیاپور طراحی کرد، اما خروس‌جنگی واقعی ایرانی بود.  

پارسی‌کیا افزود:  نشریه خروس‌جنگی در دور اول به دلیل حضور ضیاپور بیشتر در فضای هنرهای تجسمی حرکت کرده و در دور دوم  به دلیل حضور ایرانی در فضای ادبیات گام برداشته و صفحات ابتدایی پشت‌بام به سال‌شمار خروس‌جنگی می‌پردازد که از سال 1289 تا 1335 را در برمی‌گیرد و به روند و گستره این انجمن، افراد تاثیرگذار و مقتضیات زمان آن می‌پردازد، و اطلاعات مهم هر سال را ارائه می‌دهد.

وی تصریح کرد: این شماره در ادامه با آثار و نوشتاری از  شمس آقاجانی،‌ ماهرخ باقری،‌ فرشید پارسی‌کیا، فرهنگ پارسی‌کیا، زهرا پاشایی، مرجان تاج‌الدینی، حمید جانی‌پور،‌ سیامک دل‌زنده، یحیی ذکاء، آزاد روح‌بخشان، زروان روح‌بخشان، گلنوش زنجان‌پور، خسرو سینایی زکیه شادلو، حمیدرضا شش‌جوانی، محمد شمس لنگرودی، محسن شهرنازدار، جلیل ضیاپور، فرید قاسمی، بهنام کامرانی، یوریک کریم‌مسیحی ، نرگس مرندی، کیانوش معتقدی، به بررسی انجمن خروس‌جنگی و کارکردهای آن پرداختیم.

 

معتقدی: ارائه نگاه و نقدی منصفانه نسبت به تاریخ هنر ایران و جریانات تاثیرگذار درشکل‌گیری هنرمدرن از دغدغه‌های ما در مجله پشت‌بام است

کیانوش معتقدی ازاعضای شورای سیاست‌گذاری مجله تخصصی هنرهای تجسمی پشت‌بام نیزدرادامه این نشست خبری اظهارداشت: یکی از دغدغه‌های ما در مجله پشت‌بام ارائه نگاه و نقدی منصفانه نسبت به تاریخ هنر ایران و جریانات تاثیرگذار در شکل‌گیری هنر مدرن است. همچنین یکی از ویژگی‌های هر شماره ارائه کتابشناسی با هدف معرفی کلیه منابع مطالعاتی فارسی و لاتین برای مطالعه بیشتر علاقه‌مندان است.

 

 روح‌بخشان : مطالب مفید و تکمیلی در شماره دوم مجله پشت‌بام ارائه می شود

زروان روح‌بخشان از اعضای شورای سیاست‌گذاری مجله تخصصی هنرهای تجسمی پشت‌بام نیزدرادامه این نشست خبری  با اشاره به سال‌شمارهر پرونده درباره روند پژوهش و تدوین سال‌شمار توضیح مختصری ارائه داد واظهارداشت: هوشنگ ایرانی را اغلب به عنوان شاعری رادیکال می شناسند حال آن که از وی طراحی های منحصر به فردی به جا مانده که نیمی از آنها در این شماره به چاپ رسیده است. مطالب مفید و تکمیلی درباره موضوع شماره دوم مجله پشت‌بام برای مخاطب ارائه می شود.

 

بنابراین گزارش، مراسم رونمایی شماره دوم «پشت بام» با حضور خسرو سینایی و شمس لنگرودی همراه با اکران فیلم‌ »نقاشی مدرن ایران» از خسرو سینایی و فیلم «شاعر، شاعران» از حمید جانی‌پور، ‌به همراه نمایش اصل نشریات خروس‌جنگی، کویر و ضمیمه‌ها و لوازم شخصی استادان جلیل ضیاپور و غلامحسین غریب در تاریخ 3 مرداد 1398 ساعت 18 تا 21 با حمایت موسسه فرهنگی هنری ایده  برگزار خواهد شد.

 

صاحب امتیاز و سردبیر: فرشید پارسی‌کیا

شورای سیاست گذاری: یوریک کریم‌مسیحی،‌ حمید جانی‌پور،‌ زروان روحبخشان،‌ فرهنگ پارسی‌کیا، زهرا پاشایی،‌ فرانک احمدزاده، کیانوش معتقدی، مهدی فاتحی

معاون سردبیر: زکیه شادلو

مترجم: نرگس مرندی

ویراستار:‌ بابک آتشین جان

طراح نشان :‌ مهدی فاتحی

طراح گرافیک و مدیر هنری: استودیو پارسی/ محسن حسین‌خانی

مشاور بازرگانی: مهدی ایمانی‌مهر

مسئول روابط عمومی:نجمه فامیل دشتی

مدیر تولید: میلاد قلیچ/چاپ کوفا

گروه پژوهش: گلنوش زنجان پور، زکیه شادلو، نرگس مرندی، زهرا منصف

.

تحریریه مجله آنلاین:

دبیر نیومدیا: ماهیار چرمچی

دبیر عکاسی:‌ صمد قربانزاده/ زهرا منصف

دبیر تصویرسازی:‌ سمیه علی‌پور

دبیر مجسمه:‌ فرزانه حسینی

دبیر طراحی و نقاشی:‌ نجوا عرفانی

دبیر بامگردی: مهدی مشایخی

دبیر فشن دیزاین: امیر طباطبایی

دبیر گرافیک:‌ امیرحسین نباتی/ وانیا امان زاده

دبیر مجله آنلاین: فاطمه شادلو .

پژوهشگر: یاسمن شاپوری

مدیر رویدادها: امیر طباطبایی

طراح موشن:‌ میلاد فداکار

 

با تشکر از سید فرید قاسمی، محمدشمس لنگرودی، عباس مشهدی زاده، خسرو سینایی و خانواده های محترم ضیاپور،غریب.

و نیز سپاسگزاریم از توکا ملکی،احسان آقایی،لیلا میرصفیران،الهام آهویی، آزاد احمدی، سینا جعفریه و آرش سلطانعلی که در شماره دو همراه ما بودند.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب