امروز: شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ [2019/07/20]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 40530 تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۷:۱۰ قبل از ظهر نسخه چاپی

رتبه اول مطالعه ، مصرف فست‌فود و رتبه آخر در ورزش کشور را بشناسید

خبرایران: معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم با اشاره به اجرای طرح آمارگیری فرهنگ رفتاری خانوارهای ایرانی عنوان کرد: قمی‌ها در مطالعه و همچنین مصرف فست فود رتبه اول و در ورزش و تماشای تلوزیون رتبه آخر کشور را دارند.
رتبه اول مطالعه ، مصرف فست‌فود و رتبه آخر در ورزش کشور  را بشناسید

به گزارش خبرایران، جواد شاکر آرانی چهارشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان قم در ساختمان اداری آستانه حضرت معصومه (س) عنوان کرد: مرکز آمار کشور در حوزه‌های مختلف اقدام به تهیه آمار می‌کند که یکی از حوزه‌ها بحث فرهنگ است.

شاکر آرانی افزود: این مرکز با اجرای طرح آمارگیری فرهنگ رفتاری خانوارهای ایرانی، به سمت اندازه گیری شاخص فرهنگ با توجه به رفتار خانواده‌ها رفته است. این طرح انجام و نتیجه آن در سال ۹۶ ارائه شد که با استفاده از نظرات کارشناسان طراحی و بر اساس مستندات علمی انجام شده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم بیان کرد: تفکرات و سلایق مخاطبان تأثیری در این آمار ندارد و تلاش شده به جای افکارسنجی، رفتار سنجی شود. این آمار گیری در سال ۹۳ برای اولین بار انجام شد و جامعه مخاطب در دومین آمارگیری در مهر و آبان سال ۹۶ نیز سن ۱۵ سال به بعد و در مناطق شهری و روستایی در کل کشور بود؛ در سال ۹۶ تعداد ۴۰ هزار خانوار در این آمار شرکت داشتند که در قم ۱۰۴۰ خانوار انتخاب شد.

شاکر آرانی عنوان کرد: وضعیت مطالعه یکی از شاخه‌ها بود که ۵۸ درصد در کل کشور اهل مطالعه و ۴۲ درصد مطالعه نداشتند، قم در قرآن و ادعیه ۸ ساعت و ۲۱ دقیقه رتبه نخست و در مطالعه غیراز قرآن و ادعیه ۱۱ ساعت و ۴۶ دقیقه مطالعه داشت که قمی‌ها جمعاً ۲۰ ساعت و ۷ دقیقه مطالعه داشتند.

 

**رتبه اول قمی‌ها در مطالعه روزنامه

وی بیان کرد: طبق این آمار ۳۰ درصد از جامعه از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها مطالعه داشتند و در مطالعه روزنامه نیز، قم رتبه اول را دارد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم بیان کرد: در قم ۶۸ درصد مردم موسیقی گوش می‌دهند که در کشور میانگین دو ساعت و ۲۹ دقیقه است و قم رتبه چهارم را با ۲ ساعت و ۵۵ دقیقه در هفته دارد.

وی در مورد شبکه‌های اجتماعی گفت :۵۳ درصد مردم کشور در این شبکه‌ها عضویت داشتند که تلگرام با ۹۵ درصد بیشترین عضویت را شامل می‌شد؛ میانگین کشور در شبکه‌های اجتماعی یک ساعت و ۴۰ دقیقه در روز بوده که قم رتبه چهارم را دارد.

 

**قم رتبه آخر کشور در ورزش را دارد

وی اظهار کرد: در این آمار رفتاری ۱۹ درصد مردم کشور به سینما و ۵ درصد به تئاتر رفتند در ورزش نیز میانگین کشوری ۲۷ دقیقه بوده که قم با ۱۴ دقیقه ورزش رتبه آخر را دارد و در هزینه ورزش نیز هر خانوار قمی ۲۵ هزار تومان برآورد شده است.

 

**قمی‌ها کمتر از همه تلویزیون می‌بینند

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم گفت: در این سرشماری ۹۱ درصد کشور تلویزیون را می‌بینند و قم با یک ساعت و ۵۲ دقیقه رتبه آخر را دارد.سرانه مصرف شیر در قم ۳ لیوان و نیم در هفته است که رتبه ششم را داریم اما در نوشابه ۸/۱ لیوان است که نشان می‌دهد ۴۵ درصد جامعه قمی‌ها نوشابه مصرف می‌کنند.

شاکرآرانی عنوان کرد: قم در مصرف میوه رتبه اول را دارد همچنین در فست فود رتبه اول را از آن خود کرده و ۶۴ درصد خانوارهای قمی فست‌فود می‌خورند ضمن اینکه در مصرف غذای بیرون ۶۶ درصد قمی‌ها اظهار علاقه کرده اند. طبق آمار مهم‌ترین مانع ازدواج در قم اشتغال دائم است و جوانان تمایل دارند بعد از یافتن یک شغل دائم ازدواج کنند.

مطالب پربیننده
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب