به گزارش خبرایران، به دنبال افزایش جمعیت و لزوم اطلاع نهادهای حکومتی از آمارهای دقیق شهروندان برای برنامه ریزی های توسعه ای، ضرورت برخورداری افراد از کارت های شناسایی به وجود آمد. اما با توجه سرعت روزافزون در اجرای امور و پیشبرد کارها در تمامی حوزه های سیاسی، اقتصادی، بهداشتی و اجتماعی این موضوع مطرح شد که باید با ارتقا کارت های شناسایی کاغذی و ساده قبل، از کارت های الکترونیکی استفاده کرد که در کمترین زمان به اطلاعات مورد نیاز در خصوص شهروندان دست یافت.

در همین راستا بحث کارت ملی هوشمند مطرح شد و دولت شهروندان را موظف کرد با ارائه مدارک خود نسبت به تعویض کارت های ملی قدیمی اقدام کنند.

کارت ملی هوشمند

کارت ملی هوشمند نوعی کارت دیجیتالی است که توسط سازمان ثبت احوال کشور به عنوان مرجع امور هویتی کشور، تولید شده است. این کارت‌ها جایگزین کارت‌های ملی شده اند. کارت هوشمند ملی، یک کامپیوتر ساده و کوچک است که با اتصال به یک کارتخوان، می‌توان به اطلاعات درون آن دسترسی پیدا کرد.

با پیاده‌سازی طرح کارت هوشمند ملی ، این امکان فراهم می‌شود که خدمات به روشی ساده، سریع و با کیفیت بالاتر به مردم ارائه شوند. این موضوع می‌تواند موجب بهبود سطح کیفی زندگی مردم و بالا بردن سطح رضایت مردم از دولت شود. اطلاعات درون کارت هوشمند ملی به‌صورت رمزنگاری شده نگهداری می‌شوند که خود کارت از دسترسی‌های غیرمجاز به آن جلوگیری می‌کند.

کاربرد این نوع کارت برای دارندگان آن شامل شناسایی شخص و تصدیق هویت، وجود عکس و اثر انگشت الکترونیکی صاحب کارت، امضای دیجیتال، ثبت اطلاعات محرمانه با ضریب اطمینان بالاتر و حضور در انتخابات می شود.

براین اساس کارت ملی از  آن جایی هوشمند خوانده می شود که  توانایی ذخیره اطلاعاتی مثل  اثر انگشت فرد، اطلاعات تاهل فرد،  مشخصات فرزند،  اطلاعات هویتی، امضای الکترونیکی و کد پستی فرد را دارد. با این اوصاف کاربری کارت ملی هوشمند به دنیای واقعی محدود نشده و می توان در فضاهای مجازی نیز توسط این کارت ابراز هویت کرد.

ویژگی های متمایز کارت ملی هوشمند نسبت به کارت ملی سابق

 1. کارت ملی هوشمند هم در فضای مجازی و هم واقعی می تواند هویت یک شخص را ابراز کند.
 2. در امور بانکی می توان با قرار دادن کارت ملی خود بر روی نرم افزار تعیین شده برای امور بانکی تمامی کارهای خود را انجام داد. 
 3. توسط کارت ملی هوشمند  در فضاهای اینترنتی و مجازی می توان ابراز هویت کرده و از خدماتی که نیاز به معرفی فرد دارند به راحتی استفاده کرد.

ثبت نام کارت ملی هوشمند

ثبت نام کارت ملی هوشمند

برای تهیهٔ کارت هوشمند ملی، هر شخص باید ابتدا به سایت ncr.ir مراجعه و فرم مربوطه را آنلاین پر کرده و 200000 ریال از طریق کارت بانکی بصورت اینترنتی بپردازد. سپس بعد از تأیید از سوی ثبت احوال، شخص می‌تواند اقدام به نوبت‌گیری برای تکمیل ثبت نام کنند. در تکمیل ثبت نام بعد از اخذ 10000 تومان تمامی آثار انگشت در سیستم ثبت می‌شود، همچنین از متقاضی عکس سیاه سفید گرفته می‌شود و ثبت نام تکمیل می‌گردد. چنانچه افراد فاقد اثر انگشت باشند، مراکزی تعبیه شده که به روش ساده‌تری عملیات ثبت انجام شود.

سامانه ثبت احوال کارت ملی هوشمند

برای شروع ثبت نام دریافت کارت ملی هوشمند ، باید ابتدا به سایت www.sabteahval.ir مراجعه کرد. در صفحه اول این سایت، گزینه نحوه دریافت کارت ملی هوشمند وجود دارد. با کلیک بر روی آن شرایط و مراحل این ثبت نام نمایش داده می شود. 

مهلت ثبت نام کارت ملی هوشمند

مهلت ثبت نام و تعویض کارت ملی برای شهروندان داخل کشور، تا پایان اسفند ماه 96 بود اما به دلیل آنکه بیست میلیون متقاضی دریافت این کارت، هنوز وارد مراحل ثبت نام نشده بودند این مهلت ابتدا تا پایان خرداد 97 و سپس تا پایان سال جاری تمدید شد.

افراد واجد شرایط دریافت کارت ملی هوشمند

در حال حاضر تعداد متقاضیان واجد شرایط دریافت کارت هوشمند ملی  40 میلیون نفر است. ولی تا به کنون درصد زیادی از این افراد دارای کارت ملی قدیمی هستند و برای همین سازمان ثبت احوال تصمیم دارد پایان سال 1397 را  آخرین مهلت ثبت نام کارت هوشمند ملی کند.

 •  تابعیت ایرانی
 • دارای سن ۱۵ به بالا
 •  دارای شناسنامه عکس دار
 • کسانی که تا به اکنون کارت ملی هوشمند ندارند
 •  افرادی که کارت ملی خود را گم نموده اند
 • افرادی که اطلاعات شخصی شان دچار تغییر و تحول شده است مثل  نام، نام خانوادگی و...

کارت هوشمند

مدارک لازم برای تعویض کارت ملی هوشمند

 • حضور  فرد متقاضی در شعب ثبت ضروری است
 • داشتن شناسنامه عکس دار الزامی است
 • به همراه داشتن آدرس محل زندگی  و کد پستی مهم و ضروری است
 • ارائه نمودن شماره موبایل و تلفن ثابت
 • پرداخت هزینه دریافت کارت ملی هوشمند طبق تعرفه دولتی برای هر فرد الزامی است
 • پرداخت هزینه فرم تکمیل درخواست کارت ملی در دفاتر و پیشخوان های دولتی و هم چنین پرداخت هزینه ای در قبال تحویل گرفتن کارت از دفاتر مربوطه الزامی است.

هزینه تحویل کارت 2 هزار تومان و هزینه دریافت کارت ملی هوشمند 31 هزار تومان  است. در صورت مشاهده هر گونه تخلف در این زمینه می توانید به نهادهای زیر اطلاع دهید:

■رسیدگی به امور دفاتر پیشخوان دولت:

۶۱۹۱۲۲۲۲

■رسیدگی به امور دفاتر ثبتی:

 ۸۴۴۷۰۰۰۰

■رسیدگی به امور ثبت احوال :

۶۶۷۴۲۸۷۶

۶۶۷۱۰۲۷۰