امروز: سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ [2019/04/23]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 38107 تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱:۱۷:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

محمد لاهوتی در نشست خبری اعلام کرد؛

نرخ امروز دلار در بازار ایران واقعی و اقتصادی نیست / محدودیت‌های ارزی برای فعالان اقتصادی مشکلاتی به وجود آورده/ صادرکنندگان خود مشتاق به بازگرداندن ارزهستند/ ما به دولت درمورد تأمین مواد اولیه مورد نیاز به هشدار داده بودیم/ به سال آینده بدبین نیستیم

خبرایران: رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: تا چند هفته قبل امکان استفاده از برخی روش‌ها برای بازگشت ارز صادراتی وجود نداشت اما امروز با تصمیمات اتخاذ شده شرایط بهبود نسبی پیدا کرده و از این رو ما به سال آینده بدبین نیستیم اما بهبود شرایط منوط به تغییر و تحولات جدی در سیاست‌های اجرایی تعیین کننده است.
نرخ امروز دلار در بازار ایران واقعی و اقتصادی نیست / محدودیت‌های ارزی برای فعالان اقتصادی مشکلاتی به وجود آورده/ صادرکنندگان خود مشتاق به بازگرداندن ارزهستند/ ما به دولت درمورد تأمین مواد اولیه مورد نیاز به هشدار داده بودیم/ به سال آینده بدبین نیستیم

به گزارش خبرایران، نشست خبری «کنفدراسیون صادرات ایران درخصوص تسعیر نرخ ارز» صبح امروزیکشنبه 19 اسفند ماه 1397 با حضور« محمد لاهوتی» رئیس کنفدراسیون صادرات ایران و اصحاب رسانه  برگزار و در این نشست خبری «محمد لاهوتی» رئیس کنفدراسیون صادرات ایران اظهارداشت: به نظر می‌رسد نرخ امروز دلار در بازار ایران واقعی و اقتصادی نیست و باید تغییری در شرایط آن به وجود بیاید.

لاهوتی تصریح کرد: با وجود این شرایط در صورتی که آمارهای پایان سال نیز منتشر شود احتمالاً تراز تجاری کشور مثبت خواهد بود و براساس آمارهای گمرک در 11 ماه سال ۹۷ صادرات کشور حدود ۴۰ میلیارد دلار بوده و طبق برآوردهای ما این رقم تا پایان سال به ۴۱ میلیارد دلار خواهد رسید. این در حالی است که رقم واردات براساس آمارهای رسمی ۳۸.۵ میلیارد دلار بوده از این رو تراز تجاری کشور در سال جاری مثبت خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: با وجود این تراز تجاری محدودیت‌های ارزی برای فعالان اقتصادی مشکلاتی به وجود آورده که البته با سیاست‌های جدید در زمینه روان سازی واردات و ثبت سفارش بازگشت، ارز به کشور تسهیل شده و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به بازگشت تحریم‌ها در سال ۹۷ ابرازداشت: با توجه به این شرایط جدید، دولت سیاست‌هایی را مانند تعهد بازگشت ارز و رتبه‌بندی صادر کنندگان اجرایی کرد که به نظر می‌رسد نتایج منفی از خود نشان داده و این در حالی است که صادر کنندگان خود مشتاق به بازگرداندن ارز هستند و در صورتی که شرایط فراهم شود قطعاً ارز مدنظر به کشور باز خواهد گشت.

وی با اشاره به برگزاری یک جلسه میان هیئت نمایندگان اتاق تهران با دبیر شورای عالی امنیت ملی توضیح داد: ایشان در این جلسه صحبت‌های بخش خصوص را شنیدند و از دولت خواستند که دغدغه‌های آنها پیگیری شود. در جریان دیگر جلسات مشترک میان طرفین نیز بخش خصوصی تلاش کرده نگرانی‌ها و مشکلات خود را به گوش دولتمردان برساند از این روز امیدواریم که مشکلات موجود در سال جاری به سال ۹۸ منتقل نشود.

لاهوتی عنوان داشت: محدودیت در واردات مشکلاتی را در تأمین مواد اولیه مورد نیاز به وجود آورد ما به دولت هشدار داده بودیم که دلار ۴۲۰۰ تومانی مشکلات رانتی به وجود خواهد آورد اما متأسفانه در ماه‌های گذشته این روال ادامه پیدا کرد و ضمن اینکه برای تولید کنندگان در تأمین مواد اولیه محدودیت‌های شکل گرفت در عین حال تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم نیز با مشکل مواجه شد و قیمت‌ها افزایش یافتند.

وی ادامه داد: ما امیدواریم در جریان جلساتی که در دولت و با حضور بخش خصوصی انجام می‌شود این دغدغه‌ها شنیده شده و درنهایت نظم مورد نیاز برای فعالیت‌های اقتصادی باز گردد. تصمیمات اخیر دولت برای تسهیل بازگشت ارز می‌تواند به بهبود این شرایط کمک کند.

لاهوتی درپایان سخنان خود گفت: تا چند هفته قبل امکان استفاده از برخی روش‌ها برای بازگشت ارز صادراتی وجود نداشت اما امروز با تصمیمات اتخاذ شده شرایط بهبود نسبی پیدا کرده و از این رو ما به سال آینده بدبین نیستیم اما بهبود شرایط منوط به تغییر و تحولات جدی در سیاست‌های اجرایی تعیین کننده است.

مطالب پربیننده
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب