امروز: یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ [2019/02/17]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 37227 تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۵:۳۰:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

سفیر واشنگتن در مسکو مطرح کرد؛

احتمال انصراف آمریکا از خروج از پیمان‌ آی‌ان‌اف

خبرایران: سفیر واشنگتن در مسکو اظهار کرد، در صورتی که روسیه به پیروی قابل راستی‌آزمایی از محدودیت‌های مشخص شده در پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (آی‌ان‌اف) بازگردد، آمریکا این حق را برای خود محفوظ می‌داند که از این پیمان خارج نشود.
احتمال انصراف آمریکا از خروج از پیمان‌ آی‌ان‌اف

به گزارش خبرایران، جان هانتسمن، سفیر واشنگتن در مسکو در مطلبی که پایگاه روسی آر.‌بی.‌سی. از او منتشر کرد، نوشت، خروج آمریکا از این پیمان نتیجه اقدامات انجام شده توسط روسیه بوده است؛‌ از جمله تلاش‌های مسکو برای ساخت و آزمایش موشک‌هایی که بر اساس پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (آی‌ان‌اف) نوعاً ممنوعه هستند.

بر اساس اعلام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا عضویت واشنگتن در پیمان هسته‌ای آی‌ان‌اف اخیراً به حالت تعلیق درآمد و خروج از این پیمان شش ماه بعد انجام می‌شود. ناتو با حمایت تمام‌قد از متحدان آمریکایی در خروج از آی‌ان‌اف تأیید کرده است که استقرار سامانه‌های موشکی ۹ام۷۲۹ روسیه نقض این پیمان است.

هانتسمن افزود، چنانچه مسکو به گونه‌ای قابل راستی‌آزمایی به اجرای پیمان بازگردد، آمریکا مایل خواهد بود تا قبل از پایان دوره شش ماهه، از تصمیم برای خروج صرف‌نظر کند.

سفیر واشنگتن در مسکو این بازه زمانی شش ماهه را «آخرین فرصت» روسیه برای نجات پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (آی‌ان‌اف) قلمداد کرد.

او استقرار سامانه‌های موشکی ۹ام۷۲۹ را نقض جدی پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (آی‌ان‌اف) دانست که «روسیه درصدد مخفی نگه داشتن آن است».

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا پیش‌تر اعلام کرد، کشورش بعد از تصمیم برای تعلیق عضویت در پیمان آی‌ان‌اف آماده ازسرگیری مذاکره با روسیه در این زمینه است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین هم قبل از این در پاسخ به پرسش خبرگزاری اسپوتنیک درباره پیشنهاد دونالد ترامپ جهت امضای توافقی جدید با مسکو، اظهار کرد: ما دیگر مذاکره‌ای را ادامه نمی‌دهیم. او ادامه داد: در صورتی که ترامپ بخواهد، ما آماده خواهیم بود که به ابتکار عمل‌های آنها واکنش نشان دهیم اما با این حال ما از جانب خود پیشنهادی ارائه نخواهیم کرد.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب