امروز: سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ [2019/10/15]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 36038 تاریخ انتشار: یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۲:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

عزم جدی وزیر صمت برای فروش اموال منقول و غیرمنقول مازاد خودروسازان

خبرایران: سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از عزم جدی وزیر صنعت، معدن و تجارت برای واگذاری اموال منقول و غیرمنقول مازاد و ساختمان‌های شرکت‌های خودروسازی دولتی و توافق با معاون اول رییس‌جمهور برای ترخیص بدون ثبت سفارش مواد اولیه تولید و صنعت از گمرکات خبر داد.
عزم جدی وزیر صمت برای فروش اموال منقول و غیرمنقول مازاد خودروسازان

ولی ملکی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت، عملکرد حدود ۶۰ روزه خود در زمینه ترخیص مواد اولیه تولید و صنعت از گمرکات، بهبود محیط کسب و کار، ساماندهی اشتغال، تفویض اختیار ثبت سفارش کالا به استان‌ها، حل عمده مشکلات مربوط به کمبود لاستیک کامیون‌داران، حفظ وضعیت موجود کارخانجات، حل و فصل اختلاف دیدگاه با وزارت جهادکشاورزی در واردات و صادرات محصولات کشاورزی و  برنامه‌های وزارت صنعت برای فروش اموال، دارایی‌ها و ساختمان‌های خودروسازان را تشریح کرد.

نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس ادامه داد: رحمانی از حل مشکلات شرکت هپکو خبر داد. وی از حضورش در این شرکت و بررسی چالش‌ها و مشکلات این مجموعه صنعتی خبر داد.‌ به گفته رحمانی، در پی اقدامات انجام شده در این واحد صنعتی، امید به زندگی کارکنان این شرکت بهبود یافته است. علاوه بر آن، مشکلات وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها برای خرید از این شرکت با رایزنی با این دو دستگاه در حال رفع است.

وی همچنین از توافق وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون اول رییس‌جمهور خبر داد و افزود: رحمانی از توافق با معاون اول رییس‌جمهور برای واردات مواد اولیه کارخانجات و واحدهای تولیدی و صنعتی بدون انجام ثبت سفارش کالا تا سقف ۳۰۰ میلیون دلار که قابل افزایش به ۵۰۰ میلیون دلار است، خبر داد. وزیر صمت ترخیص این میزان مواد اولیه تولید بدون ثبت سفارش را مورد تایید جهانگیری دانست.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از عملکرد دستگاه‌های نظارتی در روند ترخیص کالا از گمرکات کشور، گفت: موضوعی که در ترخیص مواد اولیه تولید از گمرکات کشور مشکل به وجود آورده است، سختگیری‌های بیش از حد دستگاه‌های نظارتی است؛ در حالی که بدون صعه صدر این دستگاه‌ها، واحدهای تولیدی و صنعتی از بن‌بست خارج نخواهد شد. اصرار دستگاه‌های نظارتی بر این که «چرا و کجا آمد» یقینا هیچ کمکی به بهبود فضای کسب و کار و روان شدن تولید نمی‌کند.

ملکی با اشاره به اختلافات وزارتخانه صنعت و جهادکشاورزی در واردات و صادرات غیرکارشناسی محصولات باغی و کشاورزی، گفت: یکی از موارد اختلافی بین این دو وزارتخانه، مسأله «سیب» است. در شرایطی که قیمت این محصول که به دلیل افزایش تولید در سال زراعی گذشته روی دست کشاورزی مانده بود، به شدت افزایش یافته است اما وزارت جهادکشاورزی مجوز صادرات این میوه را صادر کرده و خواسته یا ناخواسته موجب گران‌تر شدن این میوه در بازار مصرف شده است. او همچنین از کاهش ۵۰۰ هزار تنی تولید سیب در سال زراعی جاری و صادرات ۳۰۰ هزار تنی این محصول در سال‌ جاری سخن گفت.

نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس افزود: در زمینه واردات برنج خارجی نیز با معضل مشابهی روبه‌رو هستیم. در حالی که نیاز کشور به واردات برنج کمتر از یک میلیون تن در سال است اما بر اساس برخی گزارش‌ها، بیش از دو میلیون تن برنج خارجی وارد کشور شده است. مسائلی در جریان است که خیلی نمی شود درباره آنها صحبت کرد.

وی همچنین گفت: بر اساس توضیحات رحمانی، وزارت صمت در خصوص ارائه بسته حمایتی و تهیه کالاهای مشمول این بسته با رییس جمهور، معاون اول رییس جمهور و دستگاه‌های مسئول رایزنی‌هایی انجام شده تا موانع و مشکلات موجود رفع شود.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به چالش‌های صنعت خودروی کشور، گفت: وزیر صمت معتقد است مشکل خودروسازان و قطعه‌سازان با افزایش تولید و تأمین سرمایه در گردش رفع می‌شود. طبق گفته رحمانی، قرار است نظام بانکی همکاری بیشتری با مجموعه‌های خودرویی داشته باشد.

ملکی افزود: بر اساس توضیحات رحمانی، به تازگی به وزیر اقتصاد پیشنهاد شده وزارت صنعت، معدن و تجارت عزمش را جزم کرده تا ساختمان‌ها و سایر سرمایه‌های مازاد خودروسازان بزرگ را بفروشد و در صورت آمادگی وزارت اقتصاد حاضر است بخش یا تمام این دارایی‌ها را به قیمت کارشناسی روز به شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه یا سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی بفروشد. او حتی مشخصا پیشنهاد فروش سهام خودروسازان در بانک پارسیان را به وزیر اقتصاد داده است.

نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس ادامه داد: با مجموعه سیاست‌ها و اقداماتی که وزارت صمت در صنعت خودروسازی کشور به اجرا درآورده، وضعیت سرمایه در گردش، تأمین مواد اولیه و نقدینگی خودروسازان به تدریج در حال بهتر شدن است.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب