امروز: سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ [2019/03/19]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 32334 تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۵:۰:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

سید ابوالفضل رضوی در نشست خبری اعلام کرد؛

پنجمین همایش روز ملی روستا و عشایر 15 مهرماه 97 برگزار می شود/۶۰ درصد ارزش افزوده روستاییان نصیب شهری ها می شود/ نقش روستاییان درتامین سلامت مواد غذایی ، تولید فرهنگ و آداب مهم است/۳۲۹۳ میلیارد تومان تسهیلات قانون اشتغال پایدار به متقاضیان پرداخت شد

خبرایران: معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری گفت: واقعیت این است که باید ابتدا در کشور جامعه پایدار ایجاد شود. در پی آن خود به خود یک جامعه پویا شکل می گیرد و مزاحمت ها کمتر خواهد شد و تولید ملی افزایش خواهد داشت.
پنجمین همایش روز ملی روستا و عشایر 15 مهرماه 97 برگزار می شود/۶۰ درصد ارزش افزوده روستاییان نصیب شهری ها می شود/ نقش روستاییان درتامین سلامت مواد غذایی ، تولید فرهنگ و آداب مهم است/۳۲۹۳ میلیارد تومان تسهیلات قانون اشتغال پایدار به متقاضیان پرداخت شد

به گزارش خبرنگار خبرایران٬ نشست خبری«پنجمین همایش روز ملی روستا و عشایر» بعد از ظهر امروزیکشنبه ۱۵ مهر ماه 1397  با حضور«سید ابوالفضل رضوی» معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری و اصحاب رسانه در سالن جلسات معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری برگزار و دراین نشست خبری «سید ابوالفضل رضوی» معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری اظهارداشت: با توجه به اینکه برای همه اقشار صنفی روزی در تقویم ثبت شده ، ۱۵ مهر ماه را برای روستاییان که بخش اعظم تولید در کشور را برعهده دارند، به عنوان روز ملی روستا و عشایر در تقویم ملی کشور ثبت شده است.

معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری تصریح کرد: روستاییان مصادیق کسانی هستند که پیامبر اکرم بر دست آن‌ها بوسه زد. نقش روستاییان و عشایر در تامین غذا، امنیت غذایی، سلامت تولید مواد غذایی و تولید فرهنگ و آداب و سنن و تولید و سازندگی کشور مهم و تعیین کننده و پیشتاز است.

وی تقلیل دادن روستاییان به تولید کنندگان کشاورزی و دامپروری را مظلومیت آنها دانسته و عنوان داشت: در کنار این تولیدات، روستاها تولید کننده فرهنگ، آداب و سنن، هنر و صنایع دستی‌اند. برای مثال فرش، بزرگترین صنعت دستی کشور، محصول دستان پرتوان مردان و زنان روستایی است و در صنایع تبدیلی نیز روستاییان پیشتاز بوده‌‌اند.

رضوی خاطرنشان کرد: همایش امسال در تاریخ سه شنبه ۱۷ مهرماه در محل همایش‌های تلاش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با سخنرانی دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور برگزار و در این مراسم به معرفی مصادیق عملیاتی شده اشتغال پایدار روستایی و عشایری در پنجمین همایش روز ملی روستا و عشایر اقدام خواهیم کرد و نمایشگاهی از تولیدات کارآفرینان برتر روستایی برپا خواهیم کرد.

وی ابرازداشت:عده ای بر این باورند که وام های روستایی بر نمی گردند این در حالی است که نمونه ای موفق زیادی در سطح کشور وجود دارد. به عنوان مثال در خاش به یک پروژه مرغ داری وامی داده شده که هم اکنون صادرات مرغ به افغانستان دارد. یا در آذربایجان غربی یک واحد تولید آجر نسوز راه اندازی شده که محصولاتش به ترکیه صادر می شود و یا محصولات میوه خشک یک واحد تولیدی در گلستان به روسیه صادر می شود که جملگی از نمونه واحد های موفقی هستند که با وام های روستایی راه اندازی شده اند.

معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری عنوان داشت: با هدف نمایش واحدهای نمونه موفق از هر استان خواسته ایم تا ۲ الی ۳ نفر تولیدکننده برتر روستایی و یک نفر از صاحبان ایده‌های استارت آپی خود را به این همایش بیاورند.

وی درمورد وضعیت پرداخت تسهیلات اشتغالزایی هم تاکید کرد: تا امروز حدود ۳۲۹۳ میلیارد تومان تسهیلات قانون اشتغال پایدار به متقاضیان پرداخت کرده‌ایم و قرارداد ۴۷۰۰ میلیارد تومان طرح با بانک‌ها بسته شده و بالغ بر ۹۳ هزار نفر شغل پایدار ایجاد شده است.

رضوی ادامه داد: از محل اعتبارات بانک سینا نیز تا به امروز نزدیک به ۹۲۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت و برای ۹۰۰۰ نفر شغل ایجاد شده و قرارداد ۱۴۰۰ میلیارد تومان طرح اشتغال روستایی با بانک سینا بسته شده است.

وی با اشاره به فعالیت تمامی استان‌ها در پرداخت تسهیلات روستایی اضافه کرد: عملکرد تمامی استان‌ها در پرداخت تسهیلات قابل قبول بوده ، اما استان تهران، کرمانشاه و خراسان رضوی برترین استانها از نظر تعداد قراردادهای منعقد شده، و از نظر اشتغال استان فارس، هرمزگان و گلستان بهترین عملکرد را داشته اند. از نظر کیفیت پروژه‌ استان قم و از نظر پراکندگی طرح‌ها، استان‌های آذربایجان شرقی، مرکزی و اردبیل عملکرد بهتری داشته‌اند.

معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری ادامه داد: در هر استان دست کم ۱۵ واحد بهره‌برداری شده از محل تسهیلات روستایی داشته ایم و بیشترین اعتبارات به بخش کشاورزی و معادل ۴۵ درصد است. ۱۵ درصد اعتبارات به بخش خدمات و فناوری اطلاعات اختصاص یافته و به بخش های صنعت و معدن، صنایع دستی و گردشگری هر کدام ۱۰ درصد از اعتبارات تعلق گرفته است.

وی افزود: در برخی از استانهای البته خاص مانند گیلان درصد بخش های دیگر کمی کمتر شده و در بخش گردشگری هزینه شده اما کماکان بخش کشاورزی بیشترین مقدار را به خود اختصاص داده است و واقعیت این است که باید ابتدا در کشور جامعه پایدار ایجاد شود. در پی آن خود به خود یک جامعه پویا شکل می گیرد و مزاحمت ها کمتر خواهد شدو تولید ملی افزایش خواهد داشت.

رضوی تصریح کرد: جامعه پایدار، تثبیت جمعیت و بعد مهاجرت معکوس را در پی خواهد داشت. بر همین اساس ما به دنبال ایجاد انگیزه برای عدم مهاجرت افراد مقیم روستا هستیم. چرا که ریشه مهاجرت در اقتصاد و اشتغال، بی حرمتی‌ها و کم لطفی‌ها و مهمتر از همه تبعیض بین روستاییان و شهری هاست.

وی در پایان سخنان خود گفت: وقتی ما به روستاها برق صنعتی نمی بریم در واقع به طور غیر مستقیم به آنها گفته ایم که باید فرآوری محصولات روستایی در شهر انجام شود. در واقع ۶۰ درصد ارزش افزوده روستاییان نصیب شهری ها می شود. این یک تبعیض است و ما به وزارت نیرو می گوییم که تنها برق روشنایی برای روستا کافی نیست.

بنابراین گزارش، پنجمین همایش روز ملی روستا و عشایر، سه شنبه ۱۷ مهرماه سالجاری، در محل همایش‌های تلاش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با سخنرانی دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور برگزار می شود.

مطالب پربیننده
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب