امروز: سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ [2019/03/19]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 32333 تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۸:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

دبیرکل کانون صرافان ایرانیان در نشست خبری اعلام کرد؛

بازار امروز ارز در انحصار صرافی های مجاز نیست/ کانون صرافان ایرانیان هدفی جزکمک به نظام در جهت تامین منافع ملی است/ 4 ماه خرید و فروش ارز توسط صرافی ها ممنوع بود/ سیستم بازار ریزشی و افزایشی است/ بخشی از قیمت ارز حاصل فضای روانی است

خبرایران: رضا ترکاشوند دبیرکل کانون صرافان ایرانیان با اشاره به بازیگران غیرمجاز بازار ارز گفت: از مردم می خواهم فقط از ٦٥٠ واحد صرافی مجاز خرید کرده و در قبال خرید خود، سند سنا دریافت کنند تا ارز تقلبی نباشد و مردم باید از صرافی ها پرینت شماره اسکناس خود را نیز از صرافی بگیرند.
بازار امروز ارز در انحصار صرافی های مجاز نیست/ کانون صرافان ایرانیان هدفی جزکمک به نظام در جهت تامین منافع ملی است/ 4 ماه خرید و فروش ارز توسط صرافی ها ممنوع بود/ سیستم بازار ریزشی و افزایشی است/ بخشی از قیمت ارز حاصل فضای روانی است

به گزارش خبرنگارخبرایران، نشست خبری« کانون صرافان ایرانیان»صبح امروز دوشنبه 16 مهرماه 1397 با حضور«رضا ترکاشوند» دبیرکل کانون صرافان ایرانیان و اصحاب رسانه در ساختمان مرکزی کانون صرافان ایرانیان برگزارو دراین نشست خبری«رضا ترکاشوند» دبیرکل کانون صرافان ایرانیان اظهار داشت: کانون صرافان ایرانیان درسال 1391 با مجوز بانک مرکزی آغاز به کار کرده و به دلیل خاص بودن فعالیت این کانون، تحت نظر بانک مرکزی به فعالیت می پردازد.

 

پس از انقلاب، صرافان نقش مهم تری نسبت به قبل پیدا کردند

دبیرکل کانون صرافان ایرانیان تصریح کرد: پس از انقلاب، صرافان نقش مهم تری نسبت به قبل پیدا کردند زیرا در همه دنیا وظیفه صرافی ها تبدیل پولی به پول دیگر است در حالی که در ایران به دلیل تحریم هایی که وجود داشت، مجبور به تقسیم وظایف بانک ها به سایر واحدها از جمله صرافی ها بودیم.

 

صرافان همواره نقشی محوری در جا به جایی پول در کشور داشته و همراه سیستم بانکی بودند

وی خاطر نشان کرد: صرافان همواره نقشی محوری در جا به جایی پول در کشور داشته و همراه سیستم بانکی بودند و امسال با دو مقطع زمانی درباره فعالیت صرافان مواجه هستیم، دوره اول پیش از تاریخ ۲۱ فروردین سال جاری که صرافان امکان فعالیت و خرید و فروش داشتند، اما پس از این تاریخ با ارائه گزارش غلط به دولت، تصمیم گرفته شد تا مدتی از فعالیت صرافان جلوگیری شود.

 

۴ ماه خرید و فروش ارز توسط صرافی ها ممنوع بود

ترکاشوند عنوان داشت: حدود ۴ ماه خرید و فروش ارز توسط صرافی ها ممنوع بود و باعث شد بازار شفاف قبلی به بازار دلالی و زیر زمینی تبدیل شود و پس از این ۴ ماه با تغییر رییس کل بانک مرکزی و نگاه بهتر و واقع گرایانه به فعالیت صرافی ها نقش آنها روشن شد.

وی ابرازداشت: با بخشنامه های ارزی جدید بانک مرکزی و با توجه به قانون، در حال رفع موانع و محدودیت های فعالیت صرافی ها و حرکت گام به گام برای رسیدن به حالت گذشته صرافی ها هستیم.

 

اکنون صرافان به شکل سابق ارز دریافت نمی‌کنند

 ترکاشوند درخصوص بخشنامه کانون صرافان ایرانیان به صرافان در خصوص نرخ ۱۰ هزار تومان دلارتاکید کرد: این نامه در حالی صادر شد که نرخ ها درحال تغییر و نوسان بود و با کاهش قیمت ها ارزهای خانگی به سمت بازار آمد و بانک مرکزی به بانک ملی و سایر بانک ها دستور داد تا با اعلام قیمت، نرخ کف بازار مشخص شود.

وی اضافه کرد: پیش از ۲۱ فروردین نقش بانک مرکزی در بازار یک نقش بازارساز و تعیین کننده بود و به نیازها در بازار پاسخ داده می شد اما پس از این تاریخ به عنوان یک بازیگر بازار  و موثر فعال شد و اکنون صرافان به شکل سابق ارز دریافت نمی‌کنند و ممکن است از صرافان این جمله شنیده شود که ارز ندارند.

 

هدف کانون صرافان ایرانیان کمک به نظام در جهت تامین منافع ملی است

  دبیرکل کانون صرافان ایرانیان ادامه داد:کانون حلقه آخر این بازار و واسط با مردم است  و هدف کانون کمک به نظام در جهت تامین منافع ملی است و همه دولت ها، نسبت به بخش خصوصی و تجربه این بخش توجهی نمی کنند البته با ریاست جدید بانک مرکزی تاکنون از نظرات و تجربیات کانون استفاده شده اما دولت به دلیل اینکه خود را بی نیاز به بخش خصوصی می داند، از نظرات این بخش استفاده نمی کند.

 

مردم باید از صرافی ها پرینت شماره اسکناس خود را نیز از صرافی بگیرند

وی به بازیگران غیرمجاز بازار ارز اشاره و تصریح کرد: از مردم می خواهم فقط از ٦٥٠ واحد صرافی مجاز خرید کرده و در قبال خرید خود، سند سنا دریافت کنند تا ارز تقلبی نباشد و مردم باید از صرافی ها پرینت شماره اسکناس خود را نیز از صرافی بگیرند.

 

سیستم بازار ریزشی و افزایشی است

ترکاشوند درخصوص نرخ کارمزد در صرافی ها نیز خاطرنشان کرد: سیستم بازار ریزشی و افزایشی است و نمی توان به دقت حاشیه سود را تعیین کرد؛ حاشیه سود در بالاترین حالت ۱۰۰ تومان است و طبق دسترالعمل بانک مرکزی، فروش مسکوکات بانک فقط برعهده صرافان است و سایر فروشندگان طلا و جواهر اجازه فروش مسکوکات بانک مرکزی را ندارد.

 

سکه از صرافی ها بخرید و «کد نامبر» دریافت کنید

وی افزود: افرادی که می خواهند ایمن و سالم خرید کنند، از صرافی ها سکه بخرند و «کد نامبر» دریافت کرده و به صرافی هم فروخته و فاکتور را ارایه دهند؛ اگر مشکلی بود به کانون صرافان اطلاع دهند که در صورت تایید تخلف 5/1 برابر قیمت سکه را از صرافی دریافت و به مشتری داده می شود.

 

امکان پیش بینی بازار ارز و نرخ ها به دلیل مباحث سیاسی و اجتماعی وجود ندارد

دبیرکل کانون صرافان ایرانیان یاداورشد: با استفاده از شاخص های اقتصادی امکان پیش بینی بازار و نرخ ها و کم یا زیاد شدن قیمت دلار خواهد بود و همانطور که شاهد هستیم در سامانه ها و بازارهای خارجی فعالیت قابل پیش بینی است اما در ایران به دلیل اینکه بازار ارز و نرخ ها تحت تاثیر مباحث سیاسی، اجتماعی است، امکان پیش بینی وجود ندارد و اگر پیش بینی هم بدون توجه به شاخص های اقتصادی صورت بگیرد، دقیق و قابل استناد نخواهد بود.

 

بخشی از قیمت ارز حاصل فضای روانی است

وی درخصوص تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) در مجلس شورای اسلامی هم عنوان داشت: بخشی از قیمت ارز حاصل فضای روانی است که به دلیل فشارهای سیاسی خارج کشور ایجاد شد؛ این مصوبه مجلس نیز به دلیل سیاسی، اثرگذار است ولی اینگونه نخواهد بود که این مصوبه در کوتاه مدت بر ورود اسکناس ارز کمک کند و قیمت را کاهش دهد اما در درازمدت اثر بر کاهش نرخ و این فرایند دارد.

 

اکنون بازار ارز در انحصار صرافی های مجاز نیست

ترکاشوند ابرازداشت: خرید و فروش ارز از سوی صرافی های غیررسمی و دلالان نیز در حال انجام است و اکنون بازار ارز در انحصار صرافی های مجاز نیست و با توجه به نقش بازارساز بانک مرکزی، در حال کنترل است تا قیمت جهشی نشود؛ ما نیز به بانک مرکزی کمک می کنیم و امیدواریم دیگر شاهد جهش ارز نباشیم.

وی درخصوص سامانه نیما و فعالیت این سامانه هم تاکید کرد: سامانه نیما سال گذشته گرفته شد. چرا که با قاچاق کالا مواجه بودیم و برای کنترل این وضعیت سامانه نیما از سوی بانک مرکزی معرفی شد تا تمامی معاملات شفاف سازی شود و تاثیر فوق العاده‌ای داشت و با رفع نواقص در حال تکمیل شدن است. اسکناس ارتباطی به سامانه نیما ندارد و سامانه سنا به خرید نقدی ارتباط دارد.

 

بانک مرکزی باید درباره نرخ ها نظر بدهد

ترکاشوند در پایان سخنان خود درخصوص نرخ ارز 7500 تومانی گفت: بانک مرکزی باید درباره نرخ ها نظر بدهد که تاکنون بر نرخی اصرار نکرده و برخی اعضای دولت اظهار نظر شخصی خود را در این زمینه بیان کرده اند در حالی که باید اجازه دهیم بازار خود به نقطه تعادل برسد و اجازه دهیم مکانسیم بازار قیمت را تعیین کند؛ اگر چنین نکنیم، پیامدهای خوبی برای کشور ندارد و نه تنها همه صنایع و تولید تعطیل می شود بلکه قاچاق کالا و واردات اقتصاد را دچار مشکل خواهد کرد.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب