امروز: شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ [2019/07/20]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 30941 تاریخ انتشار: یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱:۲:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

رئیس کل سازمان خصوصی سازی اعلام کرد؛

فساد در سازمان خصوصی‌سازی وجود ندارد/ واقعی نبودن قیمت ها از موانع اصلی خصوصی‌سازی

خبرایران: رئیس کل سازمان خصوصی سازی مشکلات ساختاری و واقعی نبودن قیمت ها را از موانع اصلی در مسیر خصوصی سازی عنوان کرد.
فساد در سازمان خصوصی‌سازی وجود ندارد/ واقعی نبودن قیمت ها از موانع اصلی خصوصی‌سازی

 به گزارش خبرایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،پوری حسینی در برنامه تیتر یک امشب شبکه خبر در پاسخ به عضو اتاق بازرگانی که فساد را از موانع خصوصی‌سازی در کشور بیان کرد، گفت: در هیئت واگذاری 4 نفر صاحب رای‌اند، دو نفر وزیر و دو نفر نماینده از بخش خصوصی؛ اگر نمایندگان بخش خصوصی از حقشان به خوبی استفاده نمی کنند خودشان باید پاسخگوی این موضوع باشند.

رئیس سازمان خصوصی سازی قانون اصل 44 را قانونی مترقی دانست و افزود: در واگذاری‌ها ما وظیفه نظارت هم داریم و با بنگاهی که بعد از واگذاری به وظایف و تعهداتش عمل نکند قطعا برخورد می کنیم.

پوری حسینی با بیان این که در ذات خصوصی سازی مقاومت هم وجود دارد افزود: دولتی هایی که در بنگاهی که قرار است واگذار شود ذینفع اند و دربرابر واگذاری مقاومت خواهند کرد.

رئیس سازمان خصوصی سازی یکی از علل مقاومت در برابر واگذاری ها را واقعی نبودن قیمت ها عنوان کرد و گفت: در زمینه برق و آب و گاز و آرد و گندم که کالا و خدماتشان یارانه ای است تا یارانه برداشته نشود خصوصی سازی به سختی و کند انجام خواهد گرفت و ممکن است شکست هم بخورد و به نتیجه نرسد.

پوری حسینی گفت: باید از مسئولان پرسید که آیا اراده ای برای واقعی کردن قیمت ها مثل قیمت برق و آب و ... وجود دارد؟

رئیس سازمان خصوصی سازی درباره واگذاری تعهدی گفت: ما هم واگذاری تعهدی به اهل آن را بلدیم و طبق قانون اصل 44 در این زمینه دستمان بسته نیست اما هیچ یک از مجریان، دل و جرآت این کار را ندارند که شرکتی یا بنگاهی را رایگان یا با بهایی اندک به اهلش بدهد و از او اجرای تعهدات را بخواهد.

بهادرانی عضو اتاق بازرگانی در ادامه برنامه با برشمردن پیش نیازهای خصوصی سازی گفت: کاهش فساد، شفاف شدن اطلاعات و آسان شدن دسترسی به اطلاعات و انحصار شکنی و تصویب قوانین ضد انحصار و نیز ایجاد محیط کسب و کار مناسب و رقابتی از پیش نیازهای خصوصی سازی است.

بهادرانی با اشاره به الگوی واگذاری بنگاه ها در چین و آلمان گفت: متاسفانه فساد در کشور ما نهادینه شده و مانع بزرگ خصوصی سازی است و فضای کسب و کار رقابتی نیست.

عبدالرضا مصری عضو کمیسیون اصل 44 مجلس نیز گفت: ما خصوصی سازی را با فروش بنگاه‌های دولتی اشتباه گرفته‌ایم.

مصری افزود: نمی‌شود با حفظ ساختار دولتی و واگذاری مالکیت خصوصی سازی کرد.

این نماینده مجلس گفت: قانون کامل و مشکل در اجرای قانون است، ما در مجلس بارها از دولت محترم خواسته ایم اگر مشکلی به لحاظ قانون هست بگویند تا برطرف کنیم.

مصری گفت: علاوه بر واگذاری مالکیت باید مدیریت و ساختار بنگاه ها کاملا در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرد،  نباید بنویسیم بخش خصوصی اما همچنان قدرت در اختیار مدیران دولتی باشد باید مسئولیت ها را هم به بخش خصوصی واگذار کنیم بعد از آن اجرای تعهدات را بخواهیم.

عضو کمیسیون اصل 44 همچنین گفت: کشور ما نسخه خصوصی‌سازی متناسب با ویژگی‌های خودش می‌خواهد و پیش نیاز این کار هم مطالعه است.

مطالب پربیننده
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب