امروز: یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ [2018/12/16]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 30889 تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۲:۳۴:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

عبدالرضا رحمانی فضلی اعلام کرد؛

تغییرات نسل و سبک زندگی مهمترین مسأله جامعه ما است/ تجارت مواد مخدر در دنیا 60 میلیارد دلار است/ 96 درصد جامعه به حل معضل اعتیاد کمک کنند/ 20هزار عملیات در حوزه مباره با مواد مخدر انجام داده ایم

خبرایران: وزیر کشور گفت : در جامعه ما فقط 3 تا4 درصد با آفت مواد مخدر درگیر و 96 درصد جامعه پاک هستند.96 درصد می توانند به 4 درصد برای رهایی از معضل اعتیاد کمک کنند.
تغییرات نسل و سبک زندگی مهمترین مسأله جامعه ما است/ تجارت مواد مخدر در دنیا 60 میلیارد دلار است/ 96 درصد جامعه به حل معضل اعتیاد کمک کنند/ 20هزار عملیات در حوزه مباره با مواد مخدر انجام داده ایم

به گزارش خبرایران، «عبدالرضا رحمانی فضلی» در آیین افتتاحیه همایش ملی « مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام » اظهارداشت: برای حل کردن موضوعات و مسایل اجتماعی مردم باید محور باشند، مسایل اجتماعی کشور را با «اجتماعی شدن » می توان حل کرد.در هر حوزه‌ای هر جایی که مردم حضور داشتند، موفق بوده ایم.


وزیر کشور در این مراسم که در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما در تهران برگزار ‌شد، مبارزه با مواد مخدر را یکی از مهمترین موضوعات در آسیب های اجتماعی عنوان کرد و گفت: باید یک «جریان اجتماعی» در کشور راه اندازی شود.

*تغییرات نسل و سبک زندگی مهمترین مسأله جامعه ما است
وزیر کشور بیان داشت : مهمترین مسأله امروز جامعه تغییر نسل و تغییر سبک زندگی است، وقتی به 50 یا 6٠ سال پیش بر می گردیم تغییرات عمده ای با چند دهه قبل آن در حوزه مناسبات و روابط را نمی بینیم اما اکنون تغییرات در جامعه در همه ابعاد به سرعت و شدت در حال شکل گیری است .


رحمانی فضلی تصریح کرد: متاسفانه تغییرات در جامعه بر مبنای تفکرات لیبرالیستی و پوزیتیویستی مادی گرایانه غربی سازمان دهی و برنامه ریزی شده است.


وزیر کشور افزود: قدرتمندان جهان در حوزه سیاست، اقتصاد و فرهنگ و تبلیغ به دنبال کسب منافع و مصالح خودشان از هر طریق هستند و البته بیشتر ابزار این برنامه ریزی ها هم دست آنها است.


رحمانی فضلی گفت: محور تغییرات با هدف منفعت جویی جهان بینی مادی و ابزارهای بسیار وسیع و با تمرکز بر لیبرالیسم صورت می گیرد.

*تجارت مواد مخدر در دنیا 60 میلیارد دلار است
وزیر کشور گفت: وقتی تجارت مواد مخدر در دنیا 6٠ میلیارد دلار است نمی توانند از آن به راحتی چشم پوشی کنند همه این هایی که درغرب به دنبال مبارزه با پولشویی و شفاف سازی امور بانکی هستند چرا پاسخ نمی دهند این تجارت و گردش مالی چگونه در بانک هایشان انجام می شود و مبدا و مقصد آن کجاست .


رحمانی فضلی افزود: این تجارت دارای علاوه بر منافع مادی ، منافع دیگری هم دارد. هر جا مواد مخدر وجود دارد ، مسائل غیر اخلاقی و مشروبات الکلی و صدها مسأله دیگر نیز به همراه دارد، برای تفکر منفعت طلب غربی این مسایل اصلا مهم نیست.


وی با اشاره به اینکه جامعه ما با تغییرات مواجه و متاثر از این مسایل در جهان هستیم مطرح کرد: چند درصد نظریه ها و تیوری ها و فعالیت علمی و تحقیقی ما در حوزه های اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی تولید مراکز خودمان است ؟ چه تسلطی در عرصه رسانه و محتوای آن داریم ؟ چه کسی مسئول مطالعه و بررسی و مقابله و خنثی کردن آسیب های رسانه در جامعه است ؟


وزیر کشور گفت : هر کسی و هر سازمان بودجه می گیرد حرف های بزرگ نیز می زند و آثار آن را در جامعه می بینیم ؟ من سوال می کنم این همه پول هزینه نتایج این تولیدات و محتوا چیست ؟


رحمانی فضلی با بیان اینکه ما باید به این تغییرات در جامعه پاسخ بدهیم گفت : دشمن در تلاش است اساس و اصول ارزش های ما را نابود کند.
وزیر کشور گفت: 40 سال از انقلاب گذشته ولی برخی از تحلیل ها و نگاه ها هنوز در روزهای اول انقلاب قرار دارد؛ همه روش ها رفتیم اما روش هایی که بر اساس تفکرات اصلی خودمان است را باید حفظ کنیم و اعمال کنیم.


وی خاطر نشان کرد: اگر به اصول اسلام باور داشته باشیم، واقعا می شود مسائل را حل کرد، همه راه هایی که در قرآن بر آن تاکید شده است نیز پیش روی ما مشخص است و قدرت آن هم بی نهایت است.


رحمانی فضلی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص اهمیت حل مسائل و آسیب های اجتماعی گفت: بیانات و تلاش ها و تبیین های ایشان برای ما برای حل مساله آسیب های اجتماعی حجت است و امر، امر ایشان است؛ ایشان همچنین درباره تغییر سبک زندگی هم بیانات مفصلی 10 تا 12 سال پیش داشتند؛ ما باید به سرعت وارد موضوع حل مساله در آسیب های اجتماعی بشویم.


وزیر کشور گفت: اگر نگاه ما اسلامی شود همه چیز اسلامی می شود، باید نگاه ها در جامعه تغییر کند و ذهنیت منفی به افراد از بین برود، زیرا این نگاه ها موجب گسترش بی اعتمادی و یاس و نا امیدی در جامعه می شود.

*حل آسیب‌های اجتماعی باید مردم محور باشد
رحمانی فضلی با ابراز امیدواری از این که همه مطالعات و تحقیقات متمرکز بر حل مسائل باشد، افزود: موسسات، بنگاه‌ها و مجموعه‌های علمی و تحقیقاتی در کشور دچار سندروم کلی گویی و سطحی نگری شده‌اند؛ برای همین علی رغم همه مطالعات در تمام حوزه ها ، نتیجه آنها چندان اثرگذار نیست؛ از طرفی میان کسی که می‌خواهد مساله ای را حل کند و کسی که مطالعه و تحقیق انجام می دهد ارتباطی برقرار نمی‌شود و اگر تصادفی هم ارتباطی برقرار شود، فهم و درک مشترکی از موضوع وجود ندارد.


وزیر کشور تاکید کرد: باید از یافته‌های علمی و تحقیقاتی در حل مساله در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و ... استفاده کنیم؛ بزرگترین مشکل کشور یعنی «آسیب‌های اجتماعی» به راحتی قابل حل است و راه نیز مشخص است، البته زحمت هم دارد و این آسیب‌ها مختص کشور ما نیست.


وی با اشاره به آمارهای آسیب های اجتماعی در دنیا گفت: در حوزه مواد مخدر در مدت 10 سال، تولید آن از 20 نوع مواد مصرفی به 700 نوع رسیده و برای تمام نیازهای انسان نیز از زیبایی تا تمرکز و قدرت نمایی و ... مواد مخدر تولید شده است.

*20هزار عملیات در حوزه مباره با مواد مخدر انجام داده ایم
رحمانی فضلی با بیان این که فقط تولید تریاک امسال در کشور افغانستان از حدود 2هزار تن به 10هزار تن رسیده است؛ اضافه کرد: وقتی در مجامع مختلف عنوان می کنیم که ما در ایران 800 تن مواد مخدر کشف کرده ایم، دو سه بار با تعجب سوال می کنند که« 800 کیلوگرم نیست؟»، و ما تاکید می کنیم که این کشفیات در ایران 800 تن است .


وزیر کشور ادامه داد: ما 20هزار عملیات در حوزه مبارزه با مواد مخدر انجام داده ایم؛ میزان شیوع مواد مخدر در دنیا بیشتر شده است و این اقتضاء شرایط زندگی ما بوده که توسط خود انسان ها ایجاد شده است؛ به عبارت دیگر حرص، طمع، لذت جویی، قدرت طلبی موجب شده است که انسان از تعادل خارج شود.


وی بیان کرد: در حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی راه‌های بسیاری طی شده است که هیچکدام از آنها به صورت 100 درصد موفق نبوده‌اند، البته موفقیت‌های نسبی نیز حاصل شده است ، بر اساس گزارش ها در حوزه مواد مخدر در بهترین شرایط 20 درصد کسانی که معتاد می‌شوند قدرت ترک کردن مواد و پاک ماندن را دارند و 80 درصد باقیمانده همیشه در این چرخه باقی می‌مانند.

*جامعه سالم، جامعه با نشاط است
جانشین رئیس جمهوری در شورای اجتماعی کشور به برخی بی اخلاقی ها در بستر جامعه نیز اشاره کرد گفت: اگر بی اخلاقی در جامعه رواج پیدا کند، همه به یکدیگر بدبین می شوند و به یکدیگر تهمت می زنند؛ اگر در جامعه یاس دمیده شود که از جنود شیطان است، وقتی بی اعتمادی را بین مردم و مسئولان و رسانه و تشویق و و ترغیب می کنیم، «شیطان» را تقویت می کنیم.


رحمانی فضلی با انتقاد از نظرات برخی که می گویند «نشاط درونی همان شادی است و شادی را منحصر به کنسرت می کنند و چون کنسرت برگزار نمی شود پس در جامعه نشاط نیست»؛ اظهار داشت: چرا مفهوم نشاط اجتماعی را تقلیل می دهید؟ نشاط «رضایت و آرامش درونی» است؛اگر کارهای مردم در جامعه با سرعت انجام شود، نشاط و رضایت در افراد و جامعه گسترش پیدا می کند؛ شادی نیز جلوه بیرونی نشاط است همه نیز باید به دنبال شادی با رعایت حدود الهی باشیم.


وزیر کشور اضافه کرد: ما یک جامعه بزرگ را در یک اقیانوس بزرگ توفان زده با همه فشارها اداره می کنیم، وقتی در 100 شهر در یک شب مشکل پیش می آید، وقتی شعارها را تحلیل می کنیم، متوجه می شویم این شعارها به تقاضاهای اجتماعی و انباشت نارضایتی در حوزه های مختلف مربوط می شود، که به راحتی نیز قابل حل هستند، که اگر رسیدگی نشود ناامیدی و یاس بی اعتمادی ایجاد و به جای نشاط، افسردگی در جامعه ایجاد می کند.


رحمانی فضلی گفت: مسائل جامعه را به آموزه های دینی چنان مستقل و قوی باید حل کنیم که در مقابل توفان های مختلف توان ایتادگی داشته باشیم؛ این سیل ویران گر آسیب های اجتماعی در نرم های بین المللی از متوسط خیلی پایین تر هستیم و جای خوشحالی است این هم به خاطر وجود آموزه های دینی باورهای عمیق و اصول معنوی و اسلامی و اصالت فرهنگی در کشور هنوز قدرت ایستادگی دارند.

** دشمن اعتقادات و بزرگان ما را هدف گرفته است
وی تصریح کرد: دشمنان باورهای دینی و فرهنگی و ارزش های اصیل اعتقادی ما را هدف گرفته اند و به شدت این موضوع را دنبال می کنند؛ در اعتراضات اخیر آن دسته از شعارهایی که سازمان یافته بوده است بر ضد مقدسات ما بوده و رسانه های خارجی هر روز بزرگان و رهبران ما را هدف قرار می دهند زیرا می خواهند باورها، اعتفادات و اعتماد مردم را سست کنند؛


وزیر کشور تصریح کرد: ما باید به اصل خود برگردیم و در جامعه نشاط، امید و باورها را گسترش داده و اعتماد ایجاد کنیم ، از آنچه که داریم با شدت باید دفاع کنیم داشته های خود را باید محافظت کنیم؛ و نداشته هایمان را جبران و ضعف های مان را پوشش بدهیم.

** هیچ کس را به زور نمی توان قانع کرد
رحمانی فضلی افزود: باورها را با زبان قبل درک بر اساس دل و عقل در جامعه تبیین کنیم به زور نمی توانیم کسی را قانع کنیم ؛ به مسیر اصلی باید برگردیم و از تجربه های خوب جهانی نیز استفاده کنیم؛ مردم باید محور آسیب های اجتماعی باشند موضوع و مسائل اجتماعی را فقط با «اجتماعی شدن» می توان حل کرد؛ ما باید زمینه ساز و بستر ساز حضور مردم باشیم، باید سهولت ایجاد کرده و کمک کنیم مردم برای حل مسائل جامعه وارد صحنه شوند.


رحمانی فضلی بهترین راه مبارزه با مشکلات را پیشگیری دانست و گفت: ترک اعتیاد بسیار مشکل و پر هزینه است، مسائلی که در خصوص اینکه بیکاری موجب اعتیاد شده را باور نکنید، زیرا بیش از 53 درصد معتادان شغل و خانواده داشته اند، در معتادان بیکار هم داریم، اما بیشتر آنها شاغل بوده اند؛ اعتیاد یک پدیده پیچیده و چندوجهی شده است.

مطالب پربیننده
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب