امروز: چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ [2020/05/27]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 3066 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۸:۱۰ قبل از ظهر نسخه چاپی

در مصلی بزرگ تهران؛

بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران آغاز به کار کرد

بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران صبح امروز با حضور بیش از ۲ هزار ناشر داخلی در مصلی تهران آغاز به کار کرد.
بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران آغاز به کار کرد

به گزارش خبرنگار خبرایران،‌  بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ساعاتی پیش در مصلی امام خمینی (ره) آغاز به کار کرد. در این دوره نمایشگاه کتاب بالغ بر 1296 ناشر در بخش عمومی، 623 ناشر در بخش دانشگاهی، 283 ناشر در بخش کودک و نوجوان و 128 ناشر در بخش آموزشی حضور دارند‌،  در مجموع 2 هزار و 330 ناشر در بخش داخلی 266 هزار و 429 عنوان کتاب را عرضه می‌کنند.

در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب تهران نیز  450 ناشر در بخش لاتین و 150 ناشر در بخش عربی از سراسر دنیا حضور دارند. در بخش لاتین، کتاب‌های ناشران از سوی 54 نمایندگی و در 3 سالن و در بخش عربی آثار در قالب 96 نمایندگی و در 3 سالن عرضه می‌شود.

اما شاید مهمترین تفاوت این دوره نمایشگاه کتاب تهران با سایر دوره‌ها در بخش بین‌الملل حضور ناشرانی از افغانستان به عنوان میهمان ویژه باشد،‌ 20 ناشر و 40 کتابفروش از افغانستان در غرفه‌ای 50 متری تلاش می‌کنند در مدت 10 روز برپایی نمایشگاه کتاب تهران بخشی از داشته‌های فرهنگی خود را به نمایش بگذارند تا ذهنیت ما همسایگان فارسی زبان نسبت به خود را از تصور کلیشه‌ای شده کارگران افغانستانی به سمت واقعیت موجود سوق دهند.

حضور آثار نویسندگان و شاعر افغانستان‌، در کنار عرضه تصاویری از آثار تاریخی و هنری این سرزمین و پخش موسیقی سنتی افغانستان در غرفه این کشور بخشی از تلاشی است که اهالی فرهنگ افغانستان در غیاب حمایت‌های دولتی برای حضور در نمایشگاه کتاب ایران  تدارک دیده‌اند. این مهم زمانی اهمیت خود را نشان می‌دهد که بسیاری از اهل فرهنگ و ادبیات افغانستان برای دریافت ویزای سفر به ایران با مشکلاتی در سفارت ایران در کابل روبرو شدند و برخی به زحمت و دشواری توانستند ویزایی برای حضور در ایران پیدا کنند.

بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب تهران البته امسال با یک چالش جدی نیز روبرو است و آن حضور بسیار اندک و انگشت‌شمار ناشران خارجی به ویژه از حوزه اروپا است،‌ هر چند موزعان تلاش کرده‌اند تنوز بخش بین‌الملل را گرم نگه دارند‌، اما به دلیل عدم پرداخت بدهی ناشران خارجی برجای مانده از نمایشگاه بیست و چهارم و بیست و پنچم که به 6 میلیارد تومان می‌رسد،‌ این ناشران از حضور در نمایشگاه کتاب تهران و حتی عرضه جدیدترین آثارشان اجتناب کرده‌اند.

بنابراین در راستای جذب حداکثری ناشران خارجی مسئولان نمایشگاه کتاب تهران تلاش کردند تا  با کاهش هزینه اجاره غرفه‌ها و محاسبه آن به ریال و کاهش هزینه تعرفه‌های گمرکی ناشران خارجی را برای حضور در نمایشگاه کتاب تهرانم تشویق کنند.

اما خارج از بخش بین‌الملل،‌ نمایشگاه کتاب تهران، در این دوره با تفاوت‌های چشمگیری نسبت به دوره گذشته روبرو است،‌ تأکید بر وجه نمایشگاهی در کنار وجه فروشگاهی از این تفاوت‌هاست‌، که بنا به گفته معاون فرهنگی وزارت ارشاد،  با برپایی دو سالن ترجمه و سالن تولید علم تلاش شده تا این بعد از نمایشگاه کتاب تهران پررنگ‌تر شود.

سالن یاس نمایشگاه کتاب تهران نیز که به عرضه کتاب‌های منتشر شده سال 92 اختصاص دارد‌، با مدیریت مجمع ناشران انقلاب اسلامی برپا شده است‌، پیگیری مطالبات مقام معظم رهبری در قالب برگزاری نشست‌ها و هم‌فکری‌ها، ایجاد پاتوق جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، برگزاری نشست با چهره‌های شاخص حوزه کتاب از جمله نویسندگان و ناشران جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و حضور کارشناسان زبده برای ارائه مشورت در زمینه سیرهای مطالعاتی و... از جمله برنامه‌های سالن یاس است.

نمایشگاه کتاب تهران هم‌چنین شاهد برپایی بیش از 70 نشست علمی و تخصصی در سرای اهل قلم است،‌ در این دوره بنا به گفته مسئولان تلاش شده تا از جنبه کیفی به موضوعات نگریسته شود و کمیت مدنظر قرار نگیرد.

اما نمایشگاه کتاب تهران در بیست و هفتمین دوره یک هدف مهم و اساسی را دنبال می‌کند و آن توجه به اقتصاد نشر آن‌ها به زیرساخت‌های اصولی،‌ با توجه به کاهش چشم‌گیر فروش ناشران در سال گذشته و نمایشگاه بیست و هفتم،‌ امید می‌رود،‌ در این دوره با توجه به ثبات قیمت‌ کاغذ در بازار قیمت کتاب‌ها نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری نداشته باشد.

 

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب