امروز: چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ [2020/09/23]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 26613 تاریخ انتشار: جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۸:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

دکتر باقر لاریجانی اعلام کرد؛

بالای 10 درصد جمعیت کشورمان به بیماری دیابت مبتلا هستند/ توقف رشد شیوع دیابت از اهداف ماست

خبرایران: رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: شیوع دیابت و بیماری‌های ناشی از عوارض آن در سال‌های ‌آینده ممکن است که کشور ما را با تهدید جدی روبرو کند و ما می‌خواهیم شیوع این بیماری را به صفر برسانیم.
بالای 10 درصد جمعیت کشورمان به بیماری دیابت مبتلا هستند/ توقف رشد شیوع دیابت از اهداف ماست

دکتر باقر لاریجانی، رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس آکادمی دیابت کشور،  درباره ماموریت و برنامه‌های‌ آینده آکادمی دیابت گفت: بحث دیابت و شیوع آن در کشور بسیار مهم است و بالای 10 درصد جمعیت کشور ما به این بیماری مبتلا هستند و در سنین بالا این آمار افزایش پیدا می‌کند و نیمی از افراد در سنین بالای 55 سال دیابتیک هستند و یا زمینه این بیماری را دارند. حدود 75 درصد دیابتی‌ها دارو مصرف می‌کنند و کنترل خوبی روی بیماری آنها وجود دارد و شاید حدود 50 درصد بیماران ما مانیتورینگ منظم دارند.

دکتر لاریجانی افزود: شیوع دیابت و بیماری‌های ناشی از عوارض آن در سال‌های ‌آینده ممکن است که کشور ما را با تهدید جدی روبرو کند. هدف از ایجاد آکادمی که در قسمتی از پژوهشگاه متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با مشارکت همکاران ما در ایتالیا  تاسیس شد، این است که برای آموزش و تحقیقات دیابت و توصیه‌های کنترل و مراقبت بهتر در سطح داخل و خارجی به انتقال تجربه بپردازیم و سطح آموزش‌ها را به استانداردهای بین‌المللی برسانیم و به بیماران‌مان کمک کنیم و در این مسیر همکاری‌های جهانی را افزایش بدهیم که قرارداد با اساتید ایتالیایی یکی از این قدم‌هاست.

وی درباره اقدامات موثری که در کشورهای پیشرفته در زمینه کنترل دیابت صورت می‌گیرد، گفت: کلا در منطقه ما دیابت شایع‌تر است چون با زندگی فردی و تغذیه نامناسب رو به افزایش و فعالیت فیزیکی رو به کاهش مواجه‌ایم و اینها می‌طلبد که ما کنترل بیشتری را روی این موضوع انجام دهیم. در خیلی از نقاط دنیا جلوی افزایش شیوع دیابت را گرفتند و ما نیز بر اساس سندهای مرتبط با بیمارهای غیرواگیر نسبت به این موضوع متعهد شده‌ایم که تا 15 سال آینده آن را متوقف کنیم. این کار مشکلی است. آمارهای کشور ما در خوش‌بینانه‌ترین شرایط حکایت از این دارد که بیش از 50 درصد جمعیت ما فعالیت فیزیکی ناکافی دارند و تغذیه هم در کشور ما نیاز به بهبود دارد؛ مثلا ماهی سهم 10 درصدی  در تغذیه ایرانی‌ها دارد. در کشور ما اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته‌است، اما باید رشد شیوع این بیماری به صفر برسد و این جزو اهداف ماست که طی 10 سال آینده به آن دست یابیم. برای اقدامات بسیار زیادی در کشور ما برنامه‌ریزی شده‌است و سندی در چهار منطقه ایران طبق این سند سامان داده شده‌است و کل دانشگاه‌های کشور را خواهیم‌خواست که آنها هم در این راستا مشارکت کنند و در اجرای ریزفاکتورهای بیماری‌های غیرواگیر همراهی داشته‌باشند و امیدوارم کشور ما که یکی از 5 کشوری هست که انتخاب شده‌است تا در مجامع بین‌المللی برنامه استراتژیک خود را برای بیماری‌های غیرواگیر ارائه دهد بتوانیم برای سلامت مردم خود و دنیا نقش‌آفرینی مثبتی داشت .

در ادامه  دکتر دیوید لائورو آنچه که برای درمان و کنترل دیابت در ایران باید جدی گرفته‌شود موضوع آموزش است.

دکتر دیوید لائورو، از مؤسسه ایبدو ایتالیا، درباره برنامه‌هایی که در ایتالیا و سراسر دنیا برای کنترل دیابت انجام می‌شود، اظهار کرد: ما در کشور خودمان سطح آموزش را بسیار بالا بردیم و مردم هم به‌خوبی آن را پذیرفتند و از آن استقبال کردند و کوشیدیم ضمن استفاده از تجربیات کشورهای دنیا از آنها هم جلوتر باشیم. 

وی درباره وضعیت ایران در این زمینه گفت: آنچه که برای درمان و کنترل دیابت در ایران باید جدی گرفته‌شود موضوع آموزش است که در کشورهای موفق در کنترل این بیماری نیز بر آن تاکید بسیاری شده‌است و باید در ایران هم به‌ آن توجه شود.

دکتر لائورو ادامه داد: با توجه به برنامه ‌آکادمی دیابت و کارهایی که دکتر لاریجانی مدنظر دارند و با توجه به آنچه که اکنون در ایران می‌بینیم، پیش‌بینی می‌شود که نتایج خوبی درباره کنترل دیابت در ایران محقق شود.

همچنين  قباد شهبازی، مدیرعامل شرکت نوو نوردیسک پارس، نیز با اشاره به اینکه 12 سال پیش وقتی نوو نوردیسک در قالب یک دفتر مستقل وارد ایران شد روابط و تجارب بین‌الملل درباره دیابت بسیار محدود بود، افزود: برای نوو نوردیسک به‌عنوان بزرگ‌ترین کارخانه دارویی دیابت دنیا، رسیدگی به بیماران و کمک به کنترل این بیماری از همه چیز مهم‌تر بود. برای همین هم کنفرانس‌های بین‌المللی برای افزایس آگاهی و کارهای کلینیکال دیابت را تشریح کردیم و با 11 کشور دنیا کارهای کلینیکی راه انداحتیم تا کارهای پژوهشی کلینیکی خود را با استانداردهای جهانی تطابق دهیم و در کنار آن تیم آموزش دیابت را در نوو‌ نوردیسک داریم که در سطوح مختلف مشغول فعالیت هستند.

شهبازی تاکید کرد: مسئله آگاهی دریابت برای ما اهمیت اساسی دارد و ما این کار را همواره نسبت به  معرفی محصولات خود در اولویت قرار دادیم و تیم‌های آموزشی ما در سراسر کشور بدون اینکه نامی از محصولات نوو نوردیسک ببرند در سطوح مختلف در حال آموزش و افزایش آگاهی افراد و جامعه پزشکی هستند. اتفاق مثبتی که افتاده‌است اینکه برگزاری ‌آنلاین کلاس‌ها به صرفه‌جویی در وقت همکاران و پزشکانی منجر می‌شود که تمایل به حضور در دوره‌های‌آکادمی دارند. ما همکاری‌های مطلوبی با دانشگاه‌های معتبر دنیا و ازجمله کپنهاگ داریم که می‌توانیم این ارتباط را برای تقویت کنترل دیابت در کشور در اختیار آکادمی قرار دهیم.

تولیدی جوراب پیرهادی
مطالب پربیننده
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب