امروز: سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ [2019/04/23]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 2142 تاریخ انتشار: یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱:۸:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

محمدمهدی طباطبایی‌نژاد خبرداد؛

جشنواره فیلم 100 سینمای اخلاق است/1500 اثر از 40 کشور دنیا دریافت کردیم/ سعی کردیم با توجه به استانداردهای جهانی عمل کنیم

خبرایران:«محمدمهدی طباطبایی‌نژاد» دبیرهنری نهمین جشنواره فیلم ۱۰۰ گفت: براین اعتقاد هستم که جشنواره فیلم 100 سینمای اخلاق است و سینمای اخلاق زینتی است که جشنواره فیلم 100 به آن آراسته است.
جشنواره فیلم 100 سینمای اخلاق است/1500 اثر از 40 کشور دنیا دریافت کردیم/ سعی کردیم با توجه به استانداردهای جهانی عمل کنیم

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرایران، نشست خبری نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم 100 صبح امروز با حضور «محمدمهدی طباطبایی‌نژاد» دبیر هنری و «علی قربانی» دبیر اجرایی این جشنواره و اصحاب رسانه در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد.

دراین نشست خبری«محمدمهدی طباطبایی‌نژاد» دبیرهنری نهمین جشنواره فیلم 100 اظهارداشت: ‌جشنواره نهم با یک وقفه از چهارشنبه در 9 استان برگزار خواهد شد. چیزی که انتخاب مبارک بود مسیری بود که دوستان طی 8 سال دوره گذشته پیمودند و براین اعتقاد هستم که جشنواره فیلم 100 سینمای اخلاق است و سینمای اخلاق زینتی است که جشنواره فیلم 100 به آن اراسته است.

وی تصریح کرد: در انتخاب آثار نگاه داوران به این حوزه مورد توجه قرار گرفته است. فیلم 100 ثانیه‌ای با شعرهای تک بیتی قابل مقایسه است. مثلا ما در روایی می‌گوییم باید سه مصرع را ردیف کنیم تا در مصرع چهارم حرف نهایی برای گفتن داشته باشیم. اما در تک بیت کل هر دو مصرع پیام شاعر است و از همین نظر جشنواره فیلم 100 مناسباتی با دنیای امروز هم دارد. از این منظر می‌توان جشنواره فیلم 100 را ضرورت سینمای آینده قلمداد کرد.

طباطبایی‌نژاد ابرازداشت: چیزی که می‌تواند فضای پرسرعت سینما را تقویت کند فیلم‌های خیلی کوتاه است که سال‌هاست در حوزه‌های فیلم سازی به آنها توجه می‌شود اما الان در کنار جشنواره‌ای مثل جشنواره کن فیلمهای کوتاه هم قرار داده‌اند و روزگاری مدیران تلویزیونی خود را مدیر شبکه فرض می‌کردند اما الان واقعیت این است که هیچ مدیر شبکه‌ای در رسانه‌ها وجود ندارد و همه مخاطبان مدیران شبکه هستند. مدیر شبکه کسی است که ریموت کنترل را در دست دارد.

وی عنوان داشت: امسال در بخش فیلم‌های 100 ثانیه‌ای 1500 اثر از 40 کشور دنیا دریافت کردیم و فیلمسازان ما فیلم‌هایشان را فقط برای جشنواره فیلم 100 تولید کردند که این نشان دهنده پیدا شدن جایگاه برای این جشنواره است و اتفاقی که برای اولین بار در این جشنواره افتاد این بود که در این جشنواره ما هیأت انتخاب را حذف کردیم. هیأت انتخاب مشخصا در اختیار ستاد و دبیر جشنواره است و ما سعی کردیم که در این جشنواره با توجه به استانداردهای جهانی عمل کنیم.

طباطبایی‌نژاد خاطرنشان کرد: انتخاب آثار با مسئولیت ستاد اجرایی و بدون هیأت انتخاب صورت گرفته است ودر بخش مسابقه ملی یک جایزه نقدی به مبلغ 7 میلیون تومان داریم که به کارگردان بهترین اثر داده خواهد شد. همچنین در بخش داستانی یک تندیس به بهترین کارگردان اثر، در بخش انیمیشن دو دیپلم افتخار و دو میلیون تومان جایزه نقدی به اثار برگزیده تعلق خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: جایزه سینمای اخلاق به فیلم‌های 100 ثانیه‌ای تعلق نخواهد گرفت و این جایزه به یکی از فیلم‌های سی و دومین فیلم فجر تعلق خواهد گرفت و جایزه حمایت مرکز گسترش برای حمایت از تولید فیلم‌های بعدی کارگردانان است که مرکز گسترش مبلغ 40 میلیون تومان را برای این موضوع در نظر گرفته است.

دبیرهنری نهمین جشنواره فیلم 100 در پایان سخنان خود یادآورشد: جشنواره‌ها در یک ساعت مشترک اتفاق می‌افتند. سینما سینما است اینکه ما بگوییم فیلم کوتاه و بلند وجوددارد بهانه است. دوستانی که در حال حاضر با فیلم‌های بلند وارد سینما شدند کسانی بودند که باساخت فیلم کوتاه پای در این عرصه نهادند ضمن اینکه شعار اخلاق شعار مشترک کل سینماست.

درادامه این نشست خبری«علی قربانی» دبیر جشنواره نیز در خصوص آثار راه یافته به این جشنواره اظهارداشت: ما از یک سال پیش در حال دریافت آثار برای این جشنواره بودیم که در این یک سال حدود 1472 نفر برای جشنواره اثر ارسال کردیم که در کل آثار 1500 اثر مورد تائید قرار گرفته که بیشترین شرکت کننده از تهران با 711 اثر بوده و دربخش مسابقه ملی جشنواره فیلم 100 نیز 94 فیلم خواهیم داشت و 106 اثر هم در بخش بین‌الملل این جشنواره به رقابت خواهند پرداخت.

قربانی ادامه داد: بخش غیررقابتی نیز در این دوره از جشنواره  در سه سانس اکران خواهند شد و در بخش بین‌الملل هم آثار در یک سانس اکران خواهد شد. ضمن اینکه در بخش کودک و نوجوان هم 25 اثر به جشنواره راه پیدا کرده که طی برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در یک سانس اکران خواهد شد.

دبیر اجرایی نهممنین جشنواره فیلم 100 ابرازداشت: این جشنواره در 9 استان کشور همزمان با تهران در 9 مرکز استان هایی چون، خراسان شمالی،‌ رضوی، بوشهر، گلستان، مازندران، قم، اصفهان، زنجان جشنواره را برگزار می‌ شود و امسال در تهران مراسم افتتاحیه نخواهیم داشت و این مراسم در شهر بوشهر برگزار خواهد شد.

وی به جوایز این جشنواره اشاره کرد وتاکیدکرد: ‌در بخش مسابقه ملی یک جایزه 1404 خواهیم داشت که به یکی از آثار تعلق خواهد گرفت همچنین جایزه ویژه دبیر جشنواره، جایزه سینمای اخلاق، جایزه شورای فرهنگی عمومی و جایزه مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به آثار برگزیده تعلق خواهد گرفت و در بخش بین‌الملل علاوه بر اینکه آثار پخش خواهد شد با جشنواره فیلم کوتاه دانمارک تعامل داشتیم که قرار است از این به بعد در فیلم‌هایی از جشنواره فیلم 100 را در جدول اکران قرار دهند.

قربانی افزود: روز اول جشنواره از ساعت 14 در سالن شهرهنر سینمای آزادی اولین فیلم از این جشنواره به نمایش درخواهد آمدعلاوه بر تبلیغاتی که مرسوم همه جشنواره‌ها است ما بلیت‌های جشنواره را در پردیس سینمای آزادی و چند سینمای دیگر توزیع کردیم و برای همه فیلمسازانی که از آنها اطلاعاتی در دست داشتیم دعوتنامه و بلیت جشنواره را ارسال کردیم البته برای فیلمسازان شهرستانی بلیت ارسال کردیم.

دبیر اجرایی نهممنین جشنواره فیلم 100 عنوان داشت: تعدادی از شبکه‌های تلویزیونی از قبیل آی‌فیلم، شبکه یک، دو، سه، چهار، پنج و شبکه جهانی ثقلین ما را دراین جشنواره کمک می‌کنند و شبکه آی‌فیلم مدت‌هاست که منتخب آثار گذشته فیلم 100 را پخش کرده اما شبکه‌های دیگر خیلی از این موضوع استقبال نکردند که ما در حال حاضر پکیج فیلم‌های دوره های قبل را در اختیار تمام شبکه ها قرار دادیم و آنها هم قول مساعد دادند که این آثار را در کنداکتور خود قرار دهند.

وی درپایان در خصوص جایزه در نظر گرفته شده برای بخش بین‌الملل هم گفت: جایزه بخش بین‌الملل به مبلغ 1000 دلار است و هر فیلم برگزیده مبلغ 1000 دلار رازا این جشنواره دریافت خواهد کرد.

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب