امروز: پنج شنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ [2021/04/22]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 20569 تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲:۱۹:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

توسعه همکاری‌های ایران و چین در مبارزه مواد مخدر

خبرایران:قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر و مديركل همكارهاي بين المللي وزارت امنيت عمومي چين بر توسعه همکاری‌هاي دو جانبه در زمینه مبارزه با مواد مخدر تاکید کردند.
توسعه همکاری‌های ایران و چین در مبارزه مواد مخدر

به گزارش خبرایران از روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ علي مويدي صبح امروز در اين ديدار كه در مجموعه فرهنگي شقايق برگزار شد، گفت: جمهوري اسلامي ايران به دليل همجواري با افغانستان به عنوان بزرگترين مركز توليد مواد مخدر جهان، تاكنون هزينه هاي مادي و معنوي بسياري را پرداخت كرده است.
وي افزود: مواد مخدر بلاي بشري است كه بسياري از كشورها با نگاه سياسي آن را دنبال مي كنند.
قائم مقام دبيركل ستاد بيان داشت: ايران و چين دو كشور همسايه غرب و شرق افغانستان هستند كه بايد تلاش كنند انتقال مواد مخدر از افغانستان به كشورهاي خودشان و ديگر كشورها را به حداقل برسانند.
مويدي با بيان اينكه ايران در حوزه مبارزه با مواد مخدر آماده همكاري با چين است، افزود: محور همکاری‌ها، آموزش پلیس‌ و چگونگی انتقال اطلاعات و تجارب و فناوري بین دو كشور خواهد بود.
وي بيان داشت: نگاه ايران به مواد مخدر و مبارزه با آن بشردوستانه است و اين مبارزه را خاص كشور خودمان نمي‌داند. ايران معتقد است مواد مخدر نه بايد وارد كشورمان و نه حتي وارد ديگر كشورها شود.
اين مقام مسئول در ستاد يادآور شد: ايران در عرصه مبارزه با مواد مخدر رويكرد اجتماعي شدن امر مبارزه با مواد مخدر را دنبال مي‌كند، در اين رويكرد مردم و نهادهاي دولتي و اجتماعي در قالب انسجام ملي به مبارزه با اين پديده خانمانسوز مي‌پردازند، چرا كه توانمندي‌هاي حاكميتي به تنهايي نمي‌تواند با پيچيدگي هاي مواد مخدر مبارزه كند.
مويدي افزود: همه كشورهاي دنيا بايد در مبارزه جهاني عليه مواد مخدر به وحدت برسند كه متاسفانه امروزه شاهد اين اتحاد بين المللي نيستيم و از ايجاد آن هم مايوس شده‌ايم ولي در داخل كشورمان انسجام خوبي برقرار است. به گونه‌اي كه بيش از 90 درصد بخش درمان اعتياد توسط مردم و بخش خصوصي در حال انجام است و در بخش پيشگيري نيز آموزش ها از دوره مهدكودك و حتي به زنان باردار ارائه مي شود.
وي با بيان اينكه مواد مخدر هر روز پيچيده تر مي‌شود و امروزه نيز با تروريسم گره خورده است،‌گفت: بايد با دانش روز و تجهيزات مدرن با مواد مخدر مقابله كرد و اميدواريم شاهد روزي باشيم كه در كشورهاي بزرگ ايران و چين حتي به نفر هم معتاد نباشد.
همچنين لي وُ ، مديركل همكارهاي بين المللي وزارت امنيت عمومي گفت: ايران و چين مشاركت و توان بالايي را در مبارزه با مواد مخدر دارند، مواد مخدر افغانستان از سمت شرق وارد چين و از سمت غرب وارد ايران و سپس ديگر كشورها مي‌شود، لذا دو كشور در مبارزه با مواد مخدر نيازمند همكاري‌هاي مشترك هستند.
وي افزود: طي چند سال گذشته حضور آمريكائي ها در افغانستان علي رغم اينكه مي‌دانند در كدام مناطق آن كشور،‌ كشت مواد مخدر انجام مي‌شود، نه تنها تاثيري در كاهش نداشته، بلكه افزايش هم داشته است و اين نشان از دست هاي پشت پرده در مافياي مواد مخدر است.
طرفين در پايان اين ديدار بر إجرائی شدن اسناد و تفاهم‌نامه‌هاي امضا شده ايران و چين در مبارزه با مواد مخدر، بعنوان محور همکاری‌های دو جانبه، تاکید كردند.

بازار فروش ساز
مطالب پربیننده
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب