امروز: یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ [2020/08/09]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 14920 تاریخ انتشار: سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۳:۵۳:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

مدیرعامل شرکت پندار پلیمر مطرح کرد؛

مهمترین نگرانی فعالان صنعت بازیافت است/ با روش های نوین بازیافت به حل مشکل پسماند و محیط زیست کمک کنیم/نبود استاندارد و نظارت برمواد بازیافتی سبب تولید محصول کیفیت پایین و مضربرای سلامتی است

خبرایران: مهندس حميدرضا پناهنده مدیرعامل شركت پندارپليمرگفت: در ایران علاوه بر مشکلات موجود در این صنعت، نبود استاندارد و نظارت برای مواد بازیافتی سبب تولید محصول با کیفیت پایین و مضر برای سلامتی می شود.
مهمترین نگرانی فعالان صنعت بازیافت است/ با روش های نوین بازیافت به حل مشکل پسماند و محیط زیست کمک کنیم/نبود استاندارد و نظارت برمواد بازیافتی سبب تولید محصول کیفیت پایین و مضربرای سلامتی است

به گزارش خبرایران، مهندس حميدرضا پناهنده مدیرعامل شركت پندار پليمراظهارداشت: در حال حاضر روزانه بیش از ۴۹۰۰۰ تن پسماند عادی در شهرها و روستاهای کشور تولید می شود که از این میزان در حدود ۳۸۰۰۰ تن شهری و مابقی آن روستایی است که در صورت جداسازی این مواد در مبدا؛ به بازیافت و دفع بهداشتی آن کمک بسزایی شده و از آلودگی محیط زیست و از بین رفتن سرمایه های ملی جلوگیری می شود.

مهندس حميدرضا پناهنده با اشاره به اينكه با بازگشت مجدد این مواد به چرخه تولید ارزش افزوده بیشتری ایجاد می شود افزود: اجرای بازیافت اين مواد سبب می شود ضایعات کمتری سوزانده و یا دفن شود؛ همچنين به انرژی و هزینه کمتری در مقایسه با تولید مواد نو نیاز است که به موجب آن ضایعات کاهش می یابد و استفاده مجدد از این ضایعات منجر به کاهش آلودگی محیط زیست خواهد شد.

مهندس پناهنده با اشاره به اینکه صنعت بازیافت در ایران جزء صنایع جوان محسوب می شود و به علت مباحث اقتصادی و زیست محیطی از اهمیت خاصی برخوردار است بیان کرد: نظارت و استانداردهایی در این خصوص نیاز است تا بتوان با توجه و حمایت بیشتر از این صنعت محصولاتی با تنوع بیشتر و کیفیت بالاتر تولید کرد.

کارشناس صنعت پلیمر با اشاره به اینکه پلاستیک ها جزء ضایعاتی هستند که به دلیل مصرف روز افزون درصد بالایی از پسماندهای شهری را تشکیل می دهند بیان کرد: پلاستیک ها موادی هستند که به علت سهولت قالب گیری و شکل دهی کاربرد فراوانی در صنایع بسته بندی دارند و بعضاً به دلیل استحکام زیاد، پایداری حرارتی بالاو مقاومت در برابر خوردگی، در تولید قطعات برای صنایع خودروسازی، الکترونیک وهواپیماسازی وحتی فضانوردی و موشک سازی کاربردهای زیادی دارند. همچنین این ضایعات در تولید ساک دستی و ظروف پلاستیکی، چرخ دنده های مهندسی، بدنه خودرو، روکش سیم و کابل، کفپوش سالن ها و وسایل پزشکی و غیره استفاده می شوند و به همین دلیل جایگزین مناسبی برای فلزات هستند و میزان ضایعات آنها روز به روز افزایش می یابد.

مدیرعامل شرکت پندار پلیمر با اشاره به اینکه با توجه به این حجم از ضایعات و میزان تخریبی که در محیط زیست دارند با روش های نوین بازیافت می توان به حل مشکل پسماند و محیط زیست کمک کرد؛ افزود: تهیه یک محصول یک دست و با کیفیت که باعث افت کیفی نشود؛ همواره از مهمترین نگرانی های فعالان صنعت بازیافت است. در واقع به دلیل اهمیت موضوع لازم است این صنعت بیش از پیش مورد توجه و حمایت مسئولان ذیربط قرار بگیرد تا با گسترش آن بتوان به اهداف مدنظر دست یافت.

مهندس پناهنده در ارتباط با اینکه چرا پلاستیکها بازیافت می شوند گفت: مصرف بیشتر ظروف يك بار مصرف حاصل از پدیده شهرنشینی و کاربرد آن در صنایع مختلف، تجزیه نشدن و ماندگاری در طبیعت حداقل به مدت ۳۰۰ سال، ایجاد آلودگی های زیست محیطی و مهمترین عامل یعنی افزایش قیمت مواد نو پتروشیمی به دلیل حذف یارانه حامل های انرژی و همچنین افزایش قیمت جهانی و غیره موجب شده استقبال از مواد و محصولات بازیافتی روز به روز بیشتر شود.

کارشناس صنعت پلیمر با اشاره به اينكه از نظر قیمتی نیز محصولات بازیافتی حدود ۳۰ درصد ارزان تر از گرانول های نو پتروشیمی عرضه می شوند افزود: در واقع دلیل پیشرفت صنعت بازیافت در دنیا علاوه بر بحث محیط زیست این است که محصولات ارزشمندی را می توان از موادی تهیه کرد که نسبت به محصولات نو از لحاظ قیمت پایین تر هستند.

پناهنده در ادامه به این نکته اشاره کرد که در ایران علاوه بر مشکلات موجود در این صنعت، نبود استاندارد و نظارت برای مواد بازیافتی سبب تولید محصول با کیفیت پایین و مضر برای سلامتی می شود. از سوی دیگر عدم وجود دستگاه هایی که بتواند محصولات با کیفیت مناسب تولید کند نیز یکی دیگر از مشکلات این صنعت محسوب می شود؛ چراكه اکثر دستگاه ها از امکانات حداقلی برخوردارند و ضمناً دستگاه های مصرفی اکثرا دست دوم و قدیمی هستند.

کارشناس صنعت پلیمر با اشاره به اینکه با بهره‌گيري از فن‌آوري نوين مي‌توان انواع ضايعات و تركيبات مستعمل پلاستيكي و پليمري را به محصولات مصرفی جدید تبديل كرد افزود: این شیوه بازیافت ضمن رفع بحران فزاينده انباشت زباله‌هاي پليمري در طبيعت؛ در زمینه ایجاد اشتغال نیز نقش بسزایی ایفا می کند.

وي گفت: در واقع تبدیل ضایعات پلیمری و پلاستیکی به مواد و محصولاتی با کاربری جدید با هدف اشتغالزایی و حفاظت از محیط زیست و ایجاد ارزش افزوده بالا با کمترین سرمایه به عنوان صنعتی سودآور محسوب می شود.

مدیرعامل شرکت پندار پلیمر با تاکید بر اینکه در سراسر جهان بازيافت و استفاده مجدد از زباله‌ها به يكي از شاخص‌هاي صنعتي تبديل شده است، خاطرنشان کرد: كشورهاي پيشرفته براي بهره‌برداري هرچه بيشتر از اين منابع پرارزش عزم خود را جزم كرده‌اند؛ به‌طوري كه در حال حاضر در بيشتر اين كشورها كمتر از روش سوزاندن و يا دفن‌ براي حل مشكل پسماندها استفاده مي‌شود. در چنين شرايطي اگرچه در كشور ما هم بخشي از پلاستيك‌ها از جمله ظروف و لوله‌هاي پلاستيكي، مجدد‌ جمع‌آوري و بازيافت مي‌شوند، اما بخش عظيمي از اين ضايعات به مراكز دفن زباله سپرده مي‌شوند.

مهندس پناهنده با اشاره به اینکه یکی از گسترده ترین و مهمترین بخش های صنعت پلاستیک، بخش بازیافت ضایعات پلاستیک به محصولات قابل استفاده مجدد برای سایر تولیدکنندگان است خاطرنشان کرد: مواد اولیه این صنعت لاستیک های فرسوده و دپو شده در مناطق مختلف کشور است که به فراوانی در ایران یافت می شوند و سالیانه چندین هزار تن به حجم آنها اضافه می شود. همچنین محصول تولید شده این ماشین آلات، پودر لاستیک و گرانول لاستیک استاندارد، ماده اولیه صنایع بسیاری مانند تولید انواع کف پوش ها، انواع تقویت کننده ها و جایگزین در رنگها، همچنین به عنوان سوخت اصلی کوره، ماده اولیه لاستیک سازی و ... است و کاربرد بسیاری در داخل و خارج از کشور دارد.

به گفته وی وجود پسماند پلیمری برای محیط زیست به عنوان یک معضل محسوب شود اما همین معضل برای صنعت بازیافت مفید است؛ چراکه تهیه مواد اولیه را برای فعالان این صنعت آسان می کند.

کارشناس صنعت پلیمر با اشاره به لزوم توجه به استفاده از اين منابع می گوید: شرکت پندار پلیمر آمادگی لازم در این خصوص را دارد که به متقاضیان کارآفرینی که قصد راه اندازی یک موقعیت شغلی سودآور و در عین حال اشتغالزا دارند؛ اطلاعات مورد نیاز پروسه بازیافت را مشاوره دهد و مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز را نیز در اختیار متقاضیان قرار خواهد داد.

وی در پایان با اشاره به اینکه نگاه ما به بازیافت نگاه علمی است و این نگاه باعث تحول در صنعت بازیافت شده است خاطرنشان کرد: این شرکت یک شرکت دانش بنیان است. این کار یک کار تیمی و گروهی است که به سرمایه ای کم نیاز دارد؛ در حالی که از سودآوری بالایی برخوردار است.

مطالب پربیننده
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب