امروز: یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ [2018/12/16]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 13093 تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۵:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

حجت الاسلام والمسلمین حسینی درنشست خبری اعلام کرد؛

شاعران مطرحی از سراسر کشوردرسومین جشنواره شعر حوزه اشراق حضور دارند/ رونمایی از دو کتاب «تذکره علمای شاعر»و«تذکره علمای شاعر خراسان بزرگ»/ اختتامیه جشنواره بین المللی شعر اشراق 30 آذر

خبرایران: دبیر سومین جشنواره شعر حوزه «اشراق» درخصوص داوران این جشنواره گفت: داوران این جشنواره از شخصیت‌های شاخص ادبی انتخاب شده و آثار با دقت زیادی ملاحظه شده‌اند و داوران ازنام صاحبان اثر بی‌خبرند.
شاعران مطرحی از سراسر کشوردرسومین جشنواره شعر حوزه اشراق حضور دارند/ رونمایی از دو کتاب «تذکره علمای شاعر»و«تذکره علمای شاعر خراسان بزرگ»/ اختتامیه جشنواره بین المللی شعر اشراق 30 آذر

به گزارش خبرنگارخبرایران، نشست خبری سومین جشنواره شعر حوزه «اشراق»، صبح امروز یکشنبه ۲۹ آذر ماه ۹۴، با حضور«حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالله حسینی» دبیرسومین جشنواره شعر حوزه «اشراق» و اصحاب رسانه در سالن اشراق ایوان شمس برگزارو دراین نشست خبری «حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالله حسینی» دبیر سومین جشنواره شعر حوزه اشراق اظهارداشت: کنگره شعر حوزه سال ۱۳۶۷ در مشهد با پیام مقام معظم رهبری و اشراف بر این حوزه برگزار شد.

دبیرسومین جشنواره شعر حوزه اشراق تصریح کرد: سومین کنگره شعر حوزه اواخر دهه ۶۰ مصادف با فوت حضرت امام راه اندازی شد و عنوان برنامه نیز سوگ آفتاب لقب گرفت و محصول شعر آن زمان شخصیت‌های فرهنگی حاضر هستند که در حال حاضر در این حوزه فعالیت‌های خوبی دارند.در سال‌های بعد این کنگره شعر حوزه دچار تحول شد و تبدیل به شعر و قصه طلاب شد تا اینکه در اختیار حوزه قرار گرفت و نام جشنواره شعر حوزه اشراق را به خود اختصاص داد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی درادامه عنوان داشت: ما سه ماه پیش فراخوان زدیم و پایان آبان‌ماه آخرین مهلت ارسال آثار بود که می‌توانم بگویم میزان استقبال از این جشنواره نسبت به سال گذشته سه برابر بوده است.شاعران مطرحی در سراسر کشور در این کنگره شعر حاضرند و سطح کیفی کارها امیدبخش است و از دیروز نیز برنامه‌های جشنواره شعر شروع شده و شاعران مختلفی از سراسر کشور دعوت شده‌اند که کارگروه‌های فرهنگی دارند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی ابرازداشت: در خصوص حضور کشورهای خارجی در این جشنواره، اظهار کرد: از کشورهای اتریش، استرالیا، هند، پاکستان، افغانستان و ایران استقبال گسترده‌ای از این جشنواره داشتیم و در بین برگزیدگان شاعرانی از افغانستان، اتریش و استرالیا هستند.

حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به استقبال مقام معظم رهبری با برگزاری کنگره شعر طلاب در سال 67 گفت: کنگره اول در سال 68 با حمایت مقام معظم رهبری و پیام ایشان شروع شد که برکات زیادی داشت و کنگره دوم در مشهد که مصادف با بیماری و رحلت امام (ره) برگزار شد، ما کنگره را تعطیل نکردیم، اما جشنواره را تبدیل به سوگواره‌ای برای حضرت امام(ره) کردیم.  در مراسم اختتامیه از دو کتاب «تذکره علمای شاعر» نوشته محمدعلی مجاهدی و «تذکره علمای شاعر خراسان بزرگ» نوشته امیر مهدی حکیمی با مقدمه محمدرضا حکیمی رونمایی می‌شود. از دیگر برنامه‌های اختتامیه می‌توان به شعرخوانی برگزیدگان اشاره کرد.

حجت‌الاسلام حسینی افزود: در این مراسم از پنج شاعر در حوزه شعر کلاسیک، سه شاعر در حوزه شعر آزاد و نیمایی و سه شاعر در حوزه شعر کودک و نوجوان تقدیر می‌شود. همچنین از مقام علامه شهید اسماعیل بلخی، رهبر مبارزات مردم افغانستان که 45 سال پیش درباره مبارزه صهیونیسم اشعار نابی سرود، تجلیل می‌شود.

دبیرسومین جشنواره شعر حوزه اشراق درخصوص داوران این جشنواره هم توضیح داد: داوران این جشنواره از شخصیت‌های شاخص ادبی مانند زکریا اخلاقی، محمدکاظم کاظمی و صادق رحمانی هستند و جایزه نفرات اول تا سوم هر بخش به ترتیب 3، 2 و 1 سکه بهار آزادی است. آثار با دقت زیادی ملاحظه شده‌اند و داوران ازنام صاحبان اثر بی‌خبر بوده‌اند.

وی درپایان به شرکت شاعران کشورهایی چون اتریش، استرالیا، هند، افغانستان و پاکستان در این جشنواره اشاره و افزود: تعدادی از برگزیدگان جشنواره متعلق به کشورهای اتریش، استرالیا و افغانستان هستند و در راستای برگزاری این جشنواره انجمن ادبی و شعر طلاب را در پنج استان تهران، قم، خوزستان، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان راه‌اندازی کرده‌ایم که در طول سال برنامه‌های ادبی مختلفی خواهند داشت.

بنابراین گزارش، سومین جشنواره بین المللی شعر اشراق ویژه شاعران حوزوی فارسی زبان، به همت مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ۳۰ آذرماه در تالار ایوان شمس ساعت ۱۴برگزار می شود.

 

 

 

آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب