امروز: دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ [2019/03/25]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 11174 تاریخ انتشار: شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱:۲۸:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

دبیر بیست‌و‌سومین نمایشگاه قرآن خبرداد؛

نمایشگاه امسال نسبت به ادوار قبل به لحاظ محتوایی حرکت روبه جلویی داشت/ سال آینده نیز نمایشگاه قرآن در باغ موزه و باغ کتاب برگزار می‌شود/ تعداد بازدیدکننده‌ها در نمایشگاه قرآن در برخی شب‌ها 40 ،50 و 180 هزار نفربود

خبرایران: برزین ضرغامی دبیر بیست‌و‌سومین نمایشگاه قرآن گفت: نمایشگاه امسال نه تنها نسبت به دوره گذشته بلکه حتی نسبت به ادوار قبل از آن نیز به لحاظ محتوایی حرکت روبه جلویی داشت
نمایشگاه امسال نسبت به ادوار قبل به لحاظ محتوایی حرکت روبه جلویی داشت/ سال آینده نیز نمایشگاه قرآن در باغ موزه و باغ کتاب برگزار می‌شود/ تعداد بازدیدکننده‌ها در نمایشگاه قرآن در برخی شب‌ها 40 ،50 و 180 هزار نفربود

به گزارش خبرنگارخبرایران ، ‌نشست نقد و بررسی بیست و سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم صبح امروز 10 مردادماه با حضور«برزین ضرغامی» ‌دبیر نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم و اصحاب رسانه در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزارودراین نشست خبری« برزین ضرغامی» در ابتداضمن گرامی‌داشت روز خبرنگار و تلاش آنها برای اطلاع‌رسانی و کیفیت بخشی به فعالیت‌ها اظهارداشت: نشست نقد و بررسی بیست و سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم برای این برگزار شده تا مشکلاتی که در نمایشگاه بیست و سوم وجود داشته است معرفی و از بروز آنها در سالهای آینده جلوگیری شود.

برزین تصریح کرد: ما قبول داریم که بحث جابجایی و اضافه شدن باغ کتاب به نمایشگاه امسال و دور بودن این فضا از بخش باغ موزه در بحث استقبال بازدیدکنندگان تأثیر گذاشته بود و فعالیت‌های خوبی توسط بخش‌های دانشگاهی، ‌حوزوی، آموزش و پرورش،‌ هنری، ‌بین‌المللی، بانوان و که در باغ کتاب اسقرار یافته بودند، در نمایشگاه امسال ارائه شد و به خاطر فاصله نسبتاً دور این بخش‌ها از مرکز نمایشگاه قرآن و آشنا نبودن مردم با این بخش از نمایشگاه قرآن انتظار بیشتری برای ورود بازدیدکننده به این بخش وجود نداشت.

وی خاطرنشان کرد: در نیمه دوم زمان نمایشگاه قرآن شاهد حضور جمعیت بسیار بیشتری در نمایشگاه بودیم و اگر بخواهیم یک تقسیم بندی را در مورد بازدیدکننده‌های نمایشگاه قرآن داشته باشیم باید نمایشگاه را به دو بخش روزهای ابتدایی و سایر روزها تا پایان نمایشگاه قرآن تقسیم کرد. البته در دوره اول بخش باغ موزه با اقبال خوب بازدیدکننده‌ها همراه بود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران ابرازداشت:  نمایشگاه امسال نه تنها نسبت به دوره گذشته بلکه حتی نسبت به ادوار قبل از آن نیز به لحاظ محتوایی حرکت روبه جلویی داشت و این امر طبیعی بود؛ چرا که تجربه ادوار گذشته را پشت سر داشتیم و انتظارها هم چیزی غیر از این نبو و فضای نمایشگاه قرآن در بیست و سومین دوره نسبت به سال گذشته با توجه به در خدمت گرفتن باغ کتاب در این دوره افزایش چشمگیری داشت.

وی ادامه داد: امسال تجربه خوبی از کم شدن تعداد روزها داشتیم و سال آینده نیز نمایشگاه قرآن 20 روزه خواهد بود. در زمینه هزینه‌ها نیز امسال صرفه‌جویی‌های خوبی صورت گرفت. ضمن اینکه در این دوره تعداد نهادهای مشارکت کننده در نمایشگاه قرآن افزایش یافته بود و امسال شاهد مشارکت خوبی از سوی نهادهای همکار بودیم و به همین دلیل در تلاش هستیم تا هر سال تعداد مشارکت کننده‌ها را افزایش دهیم و حضور بخش غیر دولتی در نمایشگاه قرآن بیشتر شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران  افزود: در سطح شهر تهران اماکنی همچون مصلای تهران، محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی، سالن حجاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، باغ موزه دفاع مقدس، بوستان گفت‌وگو و ....برای برگزاری نمایشگاه بین‌المللی قرآن مناسب هستند که در بین اینها مصلای تهران اگر میزبان نماز جمعه نباشد اولویت اول ما برای برگزاری است.

وی با بیان اینکه سال آینده نیز نمایشگاه قرآن در باغ موزه و باغ کتاب برگزار می‌شود، گفت: بنابراین و با توجه به برگزاری نماز جمعه در مصلای تهران بهترین گزینه باغ موزه دفاع مقدس و باغ کتاب بود. اگر فاز دوم این مجموعه راه‌اندازی شود از این فضا بهتر می‌توان اضافه کرد.

ضرغامی در پاسخ به سؤالی درخصوص اینکه مسئولان باغ کتاب، از عدم میزبانی این مجموعه از نمایشگاه قرآن در دوره آینده خبر داده‌اند، تاکید کرد: البته اظهاراتی شده است که حتی نمایشگاه کتاب نیز در این مکان برگزار شود،‌ مدیران فرهنگی به دنبال راهکارهایی هستند که چگونه می‌توان بازدیدکننده‌های بیشتری را در زمان برگزاری نمایشگاه کتاب و قرآن به این مکان آورد و باید نگاه کرد و دید این صحبت‌ها توسط کدام مقام بیان شده و چه جایگاهی دارد و در مورد میزبانی باغ کتاب از دوره آینده نمایشگاه بین‌المللی قرآن توضیحات و تصمیمات مقامات شهرداری برای ما حائز اهمیت است.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص برگزاری چندین نمایشگاه قرآن در شهر تهران همزمان با نمایشگاه بین‌المللی،‌ هم گفت: به اعتقاد ما برگزاری چندین نمایشگاه همزمان، باعث موازی کاری نخواهد بود، چرا که شهری به گستردگی تهران نیازمند برپایی چندین نمایشگاه است،‌ هر کسی بتواند در ماه مبارک رمضان فعالیت نویی را انجام دهد حرکت خوبی است و باعث خواهد شد تا شهروندان حق انتخاب داشته باشند.

دبیر بیست و سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در پاسخ به سؤال دیگری در زمینه تشکیل دبیرخانه دائم نمایشگاه قرآن هم عنوان داشت: با توجه به صحبت‌هایی که در گذشته در این زمینه صورت گرفته است،‌ تلاش خواهد شد تا شورا و یا دبیرخانه‌ای تشکیل شود تا بیشتر در مورد فعالیت‌ها و نوآوری‌هایی که می‌توان در نمایشگاه قرآن شاهد آن بود بپردازد. پیگیر بحث دبیرخانه و یا شورای نمایشگاه قرآن هستیم که تا یک یا دو ماه آینده اطلاع‌رسانی در این مورد صورت خواهد گرفت.

وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در مورد میزان بازدیدکننده‌ها در نمایشگاه قرآن هم اضافه کرد: نمایشگاه امسال 20 شب شاهد حضور بازدیدکننده‌ها بود و برخی شب‌ها نمایشگاه قرآن به علت استقبال مردم تا ساعت یک بامداد تمدید می شد که این امر در شب‌های پایانی بیشتر نیز شده بود. بر اساس آماری که دریافت شده است تعداد بازدیدکننده‌ها در نمایشگاه قرآن در برخی شب‌ها حدود 40 تا 50 هزار نفر و در برخی شب‌ها نیز تعداد این بازدیدکننده‌ها به 180 هزار نفر هم می‌رسید. در ارائه آمار سعی شده است تا آمار غیرواقعی منتشر نشود بر همین اساس در مجموع 20 شب برپایی نمایشگاه قرآن شاهد حضور یک میلیون و 500 تا دو میلیون نفر بوده‌ایم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران درخصوص بخش فروش و با اشاره به اینکه بر اساس آمار دریافت شده از بانک عامل، از فروش خوبی برخوردار بوده‌اند، عنوان داشت: معمولاً دوستانی که در بخش فروش نمایشگاه قرآن حضور دارند انتظاراتی فراتر از انتظارات ما دارند، در بحث فروش و کم بودن آن تنها یکی از مؤلفه‌ها بازدید کننده ها هستند و بخش فروش نمایشگاه قرآن از موقعیت مکانی خوبی بهره‌مند بود و این بخش همیشه یکی از شلوغ‌ترین بخش‌های نمایشگاه قرآن بود و آمارهای دریافت شده از بانک عامل نشان دهنده فروش خوب کتاب در این بخش بوده که این رقم کمتر از سال گذشته نبوده است.

وی در مورد برگزاری همایشی با عنوان «اسلام رحمانی» و بیانات مقام معظم رهبری در مورد استفاده نکردن از چنین واژه‌هایی، بیان کرد: ما در شعارها چندان به اسلام رحمانی نپرداختیم و تنها یک مؤسسه غیر دولتی نشستی را با همین موضوع برگزار کرد که بیشتر نقدی بر جریان تکفیری داشت.

ضرغامی در پاسخ به سؤالی در مورد میزان تغییرات صورت گرفته در نمایشگاه قرآن که قرار بود نزدیک به 30 درصد باشد، گفت: تغییرات بیشتر از 30 درصد بوده است، امسال شاهد بخش‌هایی همچون دبیرخانه دانشجویی و تجلیل از هنرمندان بودیم ضمن اینکه در بخش‌های هنری، خانواده و ... نیز تغییرات زیادی را شاهد بودیم.

وی در پایان به برگزاری همایش تجلیل از خادمان قرآن در روزهای آتی اشاره وخاطرنشان کرد: خادمان قرآن انتخاب شده‌اند،‌ با توجه به دیدار رئیس جمهور با جامعه قرآنی‌ در ماه مبارک رمضان امکان اینکه در زمانی نزدیک به همان دیدار همایش تجلیل از خادمان قرآن برگزار شود وجود نداشت لذا آن دیدار صورت گرفت و بعد از آن مکاتبات با نهاد ریاست جمهوری صورت گرفت تا در آینده نزدیک این همایش برگزار شود.

 

 

مطالب پربیننده
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب