امروز: شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ [2019/01/19]
ما را در فیسبوک دنبال کنید ما را در توییتر دنبال کنید ما را در گوگل پلاس دنبال کنید خروجی RSS جستجوی پیشرفته سایت پیوندهای سایت
کد خبر: 1021 تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۱۷:۱۰ بعد از ظهر نسخه چاپی

غلامرضا کاتب خبر داد؛

ارائه تبصره هدفمندی یارانه‌ها به کمیسیون تلفیق تا دو هفته آینده/ بودجه ۹۳ کاملا شفاف تنظیم شده است

خبرایران: سخنگوی کمیسیون تلفیق از قول دولت برای ارائه تبصره هدفمندی یارانه‌ها به کمیسیون تلفیق تا یکی، دو هفته آینده خبر داد.
ارائه تبصره هدفمندی یارانه‌ها به کمیسیون تلفیق تا دو هفته آینده/ بودجه ۹۳ کاملا شفاف تنظیم شده است

به گزارش خبرایران، غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 93 پیش از ظهر امروز درجمع خبرنگاران درباره آخرین مصوبات و مباحث این کمیسیون اظهار داشت: در جلسه روز گذشته بحث تاثیر بودجه سال آینده را در شاخص‌های کلان کشور مورد بررسی قرار دادیم و آنچه که در لایحه بودجه پیش‌بینی شده خوشبختانه نگاه مثبتی در اقتصاد کلان است.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی در سال 91، 5.8- درصد بوده و در پایان سال 92 نیز پیش‌بینی می‌شود به 0.8- درصد برسد و برای پایان سال 93 لایحه رشد 3 درصدی را پیش‌بینی کرده است، گفت: رشد سرمایه‌گذاری در سال 91 و 92 نیز منفی بوده و نرخ تورم در سال 91، 40 درصد و در پایان سال 92 پیش‌بینی می‌شود 30 درصد باشد، اما در لایحه بودجه 93 نرخ تورم 25 درصدی پیش‌بینی شده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق درخصوص وضعیت بیکاری نیز اظهار داشت: اگرچه قانون برنامه پنجم دولت را مکلف کرده که در پایان برنامه نرخ بیکاری را به 7 درصد کاهش دهد، اما این میزان در سال 91 و 92، 12.6 درصد بوده و در لایحه بودجه سال 93 بیکاری 12 درصدی پیش‌بینی شده است. همچنین نرخ رشد سرمایه‌گذاری صادرت غیرنفتی نیز به 3 درصد رسیده بود که در لایحه بودجه سال آینده این میزان  10 درصد پیش‌بینی شده است.

کاتب درباره رویکردهای بودجه 93 نیز گفت: اولین رویکرد قانون‌مداری بود که خوشبختانه در بودجه سال 93 تلاش شده تا تمام احکام پیش‌بینی شده، احکام دائمی بالادستی، اصل 44 و برنامه پنجم توسعه را لغو نکند که رویکرد مثبتی است.

وی تصریح کرد: در لایحه بودجه سال آینده نیز پیش‌بینی شده که 31 درصد از درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی واریز شود که این مورد نیز براساس یک نگاه قانونمدارانه است که می‌تواند به روند بودجه کمک کند. رویکرد دیگری که در لایحه بودجه سال 93 مشاهده می‌شود بحث پاسخگویی است که برای اولین بار دولت خود را مکلف دانسته نه تنها بودجه را سر موقع تقدیم مجلس کند، بلکه تمام احکام مرتبط با این موضوع را نیز رعایت کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق اضافه کرد: بطور مثال دولت عملکرد سال 91 و 92 را هر کدام در 3 جلد آماده کرده و به کمیسیون بودجه تقدیم کرد. همچنین دولت طبق بند 4 ماده یک قانون بودجه مکلف است که علاوه بر بودجه برنامه سالانه را نیز ارائه دهد که برای اولین سال دولت کتاب برنامه سال 93 را نیز تقدیم مجلس کرد. طبق ماده 213 نیز دولت مکلف است اهداف کمی و کیفی قانون برنامه پنجم توسعه را ارائه کند که دولت یازدهم آن را نیز در 3 جلد تقدیم مجلس کرد.

کاتب ادامه داد: یکی دیگر از احکامی که در قانون برنامه داشتیم، این بود که دولت در سال سوم برنامه مکلف بود بودجه را عملیاتی در نظر بگیرد که دولت برای سال 93 برای سال آینده بودجه 7 دستگاه را عملیاتی دیده است و نه تنها برای 7 دستگاه این کار را کرده، بلکه گزارش عملیاتی کردن بودجه برای 27 دستگاه دیگر را در قالب یک جلد پیش‌بینی کرده که آن را نیز تقدیم مجلس کرده است.

وی خاطرنشان کرد: این نگاه پاسخگویی دولت است که تمام این گزارشات را در قالب 14 جلد تقدیم مجلس کرده که می‌تواند تاثیر خوبی در نظام بودجه‌ریزی کشور داشته باشد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق با اشاره به گزارش دیوان محاسبات کل کشور نسبت به لایحه بودجه سال آینده گفت: طبق اصل 53 و 55 قانون اساسی دیوان محاسبات باید بر بودجه کل کشور نظارت کند که این نظارت شفافیت در بودجه را می‌طلبد و با شفافیتی که در لایحه بودجه 93 وجود دارد دیوان محاسبات به خوبی می‌تواند نظارت کاملی داشته باشد.

کاتب با بیان اینکه یکی از دغدغه‌ای که نمایندگان داشتند افزایش ردیف‌های متفرقه بود که هر سال افزایش پیدا می‌کرد، اظهار داشت: امسال خوشبختانه ردیف‌های متفرقه 22 درصد کاهش پیدا کرده که این مورد نیز در جهت شفافیت بودجه سال آینده است. ما هیچ رقمی که از خصوصی‌سازی و یا اوراق مشارکت به دست می‌آید و به طور کل هیچ کدام از اعداد و ارقام در لایحه بودجه پنهان نیست و بودجه کاملا به صورت شفاف دیده شده است.

وی یادآور شد: گزارش دیگری که داشتیم بحث وابستگی بودجه سال 93 به درآمدهای نفتی بود و  اگرچه درآمد واقعی ما از منابع غیرنفتی در سال 92 نسبت به سال 91 کاهش پیدا کرده و از 63 درصد به 58 درصد رسیده است، اما این خوشبینی وجود دارد که ما براساس احکام ماده 117 برنامه پنجم و ماده 22.3 سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش صادرات غیرنفتی و قطع وابستگی به نفت، در سال آینده نزدیک به 65 درصد از درآمدهای ما از طریق درآمدهای غیرنفتی شکل می‌گیرد و این حرکت بسیار مثبتی است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق تصریح کرد: امروز طبق آئین‌نامه داخلی کمیسیون تلفیق، در ابتدا نماینده دولت 30 دقیقه از کلیات بودجه ارائه شده گزارشی داد و پس از آن نیز نماینده مرکز پژوهش‌ها به مدت 40 دقیقه گزارشی ارائه کرد و به نکات عمده‌ای در مورد ترکیب منابع برآوردهایی که دولت از درآمدهای غیرنفتی داشته و پیش‌بینی کرده که عملکرد غیرنفتی امسال 45 هزار میلیارد بوده و برای سال آینده 93 هزار میلیارد پیش‌بینی شده را و نسبت به عدم تحقق پیش‌بینی شده تذکر دادند.

کاتب افزود: پس از این دیوان محاسبات نسبت به نقاط مثبت و منفی لایحه بودجه سال 93 گزارشی ارائه کرد و بعد از آن اتاق بازرگانی به نمایندگی از بخش خصوصی به مدت 20 دقیقه نگاه خود را ارائه کرد و در اجرای اصل 44 و همراهی بانکها با بنگاه‌های اقتصادی تذکراتی را دادند که این اتفاق در امسال برای اولین بار است که کمیسیون تصویب کردیم و بخش خصوصی در لایحه بودجه افزایش پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: پس از ارائه این گزارشات، 3 نفر از اعضای کمیسیون به عنوان مخالف کلیات و 3 نفر دیگر به عنوان موافقین کلیات لایحه بودجه سال 93 صحبت کردند و رای‌گیری در مورد کلیات لایحه به جلسه بعد از ظهر موکول شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق در پایان در خصوص زمان ارائه تبصره هدفمندی یارانه‌ها گفت: دولت قول داده است تا در زمان رسیدگی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق این تبصره را به کمیسیون ارائه کند و این بدین معنی است که تبصره هدفمندی یارانه‌ها ظرف یکی، دو هفته آینده به کمیسیون تلفیق ارائه می‌شود.

 

مطالب پربیننده
آخرین اخبار
© استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع (خبرایران) مجاز می باشد.
طراحی، تولید و اجرا: دلتاوب